Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alegere aparat masura/multimetru, maxim 1000 Ron


Postări Recomandate

O punte cu siguranta..

DE-5000/5004 l-am ochit de mult,arata grozav la pretul lui,insa e foarte apropiat la caracteristici cu protekul meu.

Vreau ceva cu plaja cat mai mare ,din nefericire nu prea am gasit inca ceva ,sa functioneze pe gama de condensatori peste cateva mii de microfarazi sau sa indice ok sub 1000pF ..

Agilentul ala e fix ce-mi trebuie,bestial la fel ca si pretul de altfel:-))))

Un ESR-metru am si acum de la tadoru dar a cam picat din senin,nu prea as vrea sa mai bag bani in produse homemade,totusi e bun pontul,are cumva gama de masuratori dupa cerintele mele?

Link spre comentariu

Pt.masurari in teren,e suficient la minim un multimetru analogic,cu putina inventivitate se poate masura orisice marime electrica (chiar si frecventa) cu erori acceptabile(10/100) acasa, se poate masura orice valoare daca se dispune de etaloane pt. marimile curente U,R,L,C,F.sau se dispune de ap. dedicate.

Link spre comentariu

Nu compara DE-5000 cu Protek506 deoarece nu sunt din aceeasi categorie, Protek506 a fost bun la vremea lui dar pentru LC puntea este superioara. Detin ambele aparate si am fost incantat cand mi-am cumparat Protekul, din pacate acum cam sta pe tusa.

 

Aparatele homemade sunt foarte bune pentru scopul lor deoarece le poti repara la infinit si nu sunt scumpe, folosesc mult mai des ESR-metrele homemade (LCR+ESR unguresc sau miron63) in detrimentul puntii DE-5000.

 

Cand am achizitionat un multimetru ceva mai rasarit (BM867) nici nu mi-a trecut prin cap sa fie "3 in 1 ca cafeaua", nu cred ca gasesti unu bun la toate indiferent ce nume poarta.

Link spre comentariu

Nu dl STEFAN,nu compar PROTEK cu de-5000,ci cu 5004...stiu ca 5000-ul e punte,e alta mancare de peste.

Pana la urma nu cer chiar lumea de pe cer,dar nici nu o sa umblu cu 5 aparate dupa mine,maxim 2...Cer doar o plaja de masurare mai buna la condensatori,inductante si frecventa..

Esr-ul ala e interesant ca stie de inductante peste ce am eu nevoie si la condensatori peste cam toate multimetrele de pe piata,pe la 60.000uF mai exact..,dar eu am deja un cond de 90.000uF si urmeaza ceva proiecte cu conzi de cateva sute de farazi..ma rog,cum zic si colegii,sa pot deduce prin masuratori si calcule..

Daca mai sunt ceva pareri,rog sa le lasati aici.

Daca ar fi stiut Proetek-ul 506 de o plaja mai ok la condensatori si inductante,nu mi-ar mai trebui si altceva...

Multumesc tuturor pentru amabilitate sfaturi si implicare..

Editat de david alin
Link spre comentariu

Eu am eser-metru de la taxdoru care masoara ffoarte bine https://www.elforum.info/topic/101275-tester-zener-esr-metru-digital-sursa-de-laborator-dds-generator/page-17?hl=taxdoru&do=findComment&comment=1299126

 

Acest aparat este foarte util in atelierul electronistului.
Kitul este un aparat dedicat pt. masurarea capacitati condensatorilor si aflarea ESR.
Poate masura de la 1uF la 150000 uF .
Poate masura condensatori si in circuit.

chiar daca gasesti un multimetru pe aproape la cerintele tala atunci sa stii ca acel multimetru nu o sa masoare perfect in toate domenile

Link spre comentariu

La banii aia pe care vrei sa-i dai pe un multimetru...trebuie sa faci un compromis intre cerintele tale,posibilitatile aparatului si banii pe care vrei sa-i cheltui pe multimetru.Acuma depinde ce vrei sa faci cu el.Pe teren nu poti veni cu,camionul de aparate de masura,nu e practic...si clientul isi pierde rapid rabdarea,pina descarci bascula de aparate.

Link spre comentariu

Da dl STEFAN,5004 este si punte pe langa multimetru exact ca si PROTEK 506..Dar nici 5000-ul ,nici 5004-ul nu sta chiar bine cu plaja pe condensatori,chiar si esr+lcr metrele indicate mai sus le face de rusine..

Imi trebuie sa masor capacitatea/voltajul conzilor foarte des,si inebunesc sa tot frec n'spe multimetre si zeci de butoane aferente selectarii gamelor,deci chiar am nevoie.Plus de asta masor si lucrez la fel de des si cu bobine,deci inca o punte in plus??

Da Florine,mi-am facut foarte bine treaba si cu ESR-ul lui Taxdoru,foarte bun..(hibe au toate,evident)..,doar ca sa cam decalibrat,si am inteles de la proprietar ca trebuie sa-i schimb acel Atmega..:(,mi-a venit cam greu la masuratori ca resetam butonul si ma cam necajeam cu aparatul,fiindca nu ma dus nici capul sa-i confectionez o cutie dragalasa si niste clesti seriosi..e cam vina mea.

Da,Nationalistu,fac compromis si mai las de la mine la limita de sus a frecventelor si la limita de sus a inductantelor,e ok asa acum?

Am de ales intre :

 

- LCR Meter M4070 ,varianta lui orgasmo

- Puntea dedicata DEER DE 5000

- Sa visez in continuare la AGILENT 4263B

Mai astept ceva variante.

Editat de david alin
Link spre comentariu

Da Florine,mi-am facut foarte bine treaba si cu ESR-ul lui Taxdoru,foarte bun..(hibe au toate,evident)..,doar ca sa cam decalibrat,si am inteles de la proprietar ca trebuie sa-i schimb acel Atmega.

 

 

Daca spui ca eser-metru de loa taxdoru este cu atmega328P atunci ala este supermultitester si nu masoara prea bine fata de eser-metru cu PIC16F873 tot de la el daca cumparai acel eser-metru care tiam dat link atunci nuti mai trebuia alt eser-metru , tu il ai pe acesta la care nu prea este ok la condesatori , eu le am pe ambele si stiu ce spun + eserul de la elman

Link spre comentariu

Pai cum sa masor voltajul la condensator?Cu multimetrul pe scala setata pe VOLT..iar pentru capacitate,le descarc apoi le masor ,daca la asta te refereai..

Pai tocmai de aia Dane..visurile sunt pt oameni care nu au bani sa si le indeplineasca ..:-)))))E extrem de scump modelul ala.. :nerv

Da Florine,de supermultitester cu ATMEGA328P vorbeam,il detin si sta pe dreapta ca nu stiu sa-l repar..(nu ma asteptam sa pice asa repede ,probabil am scapat cativa volti in condensator din greseala si atat ia trebuit lu nea' ATMEGA..)acum imi indica cam aiurea valorile..Si acel ESR-metru cu PIC16F873 stie si de inductante macar?sau tre' sa umblu cu basculanta de testere dupa mine?

Link spre comentariu

Vezi ca si 5004 e punte RLC, pe langa partea de multimetru.

 

Din ce motiv trebuie sa masori un condensator de 90.000uF cu un multimetru?

ce inseamna punte LRC in cazul unui multimetru?

Pai cum sa masor voltajul la condensator?Cu multimetrul pe scala setata pe VOLT..iar pentru capacitate,le descarc apoi le masor ,daca la asta te refereai..

Pai tocmai de aia Dane..visurile sunt pt oameni care nu au bani sa si le indeplineasca ..:-)))))E extrem de scump modelul ala.. :nerv

Da Florine,de supermultitester cu ATMEGA328P vorbeam,il detin si sta pe dreapta ca nu stiu sa-l repar..(nu ma asteptam sa pice asa repede ,probabil am scapat cativa volti in condensator din greseala si atat ia trebuit lu nea' ATMEGA..)acum imi indica cam aiurea valorile..Si acel ESR-metru cu PIC16F873 stie si de inductante macar?sau tre' sa umblu cu basculanta de testere dupa mine?

Dou sau trei aparate de masura dedicate ti-se par a fi ''basculanta de testere''? sau doar cureti pusca???

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări