Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Autovehicule SH

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Eu aş vrea să îi văd pe ăştia care sunt invidioşi pe ăia care iau ajutor social ...intrând în pielea lor măcar o săptămână...şi apoi să-i văd dacă mai au celeaşi păreri!

Să se ducă la un patron care să-i muncească zi lumină ...şi să-i plătească cât să nu moară de foame!

Să nu-mi spuneţi că voi nu aţi ajunge aşa niciodată...

Dar dacă aţi fi avut neşansa de a fi născut într-o astfel de familie(săracă)?...şi nu aţi fi avut nici o şanşă să faceţi o scoală să ajungeţi ”acolo sus” ...de unde îi priviţi pe aceşti oropsiţi!?

Multi oameni inteligenţi şi extrem de corecţi s-au ridicat din rândul acestor familii sărace...pentru că nu toţi sunt aşa cum credeţi voi că sunt!

Cei care aţi crescut în puf ...fără să ştiţi ce e traiul greu...vă e uşor să daţi vina pe aceşti oameni...care, de fapt, vă fac muncile grele ...şi cele care vă put!

Mai e o categorie ”revoltată”... cei care întradevăr s-au ”ridicat de jos”...şi au dreptate!Dar şi ăştia trebuie să ştie că nu toţi au acelaşi noroc...nu toţi pot ajunge sus!Dar toţi vor să trăiască ...măcar şi aşa ...în mizerie !

Dacă toţi am fi la fel de performanţi...lumea ar fi perfectă!Din păcate(sau din fericire) ...imperfeţiunea se imbină bine în perfectiunea universului!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Aaaaa păi stai frate...tu vrei să faci comparaţie cu unii care asta le era meseria de zi cu zi(deci erau în formă maximă din punct de vedere fizic) ...şi unii care sunt asistaţi sociali ...posibil bolnavi care nu-i mai angajează nimeni!?

Eu mă gândesc ce e în capul unora...care vor oameni buni de muncă şi ei îi caută pe la cârciumi...

Trebuie să fii prea ageamiu în ceea ce priveşte munca fizică grea!

La un şanţ...se munceşte ...de-ţi cad mâinele..şi dacă nu eşti pregătit pentru asta ...poţi foarte uşor intra in spital...şi orice plată ar fi, e prea puţin pentru a sta într-un spital plin de ”lipitori”!

Cum se mai spune prin Salaj! Ăsta le era ''laptele''.Mai pe intelesul tuturor ,asta le era ocupatia de baza. Munceau atit barbatii cit si femeile. Am vazut maramureseni,la sapat santuri pentru cabluri optice, pentru Romtelecom. Sapau pe linga drumuri,pe marginea padurilor,unde erau radacini, care trebuiau taiate si care se intindeau ca tentaculele in toate directiile. Ăia-si meritau banii cu virf si indesat.

Spunea colegul @yo9hrb ca si-a cautat oameni pentru sapat un sant,la crisma. Nu a gasit niciun doritor,printre asistatii sociali,sa cistige ceva bani. Preferau sa stea o zi-ntrega la crisma, cu o sticla de bere-n fata si sa se tinguie ca nu le ajung banii. Pai astia merita sa moara de foame. Cine are cel mai mult de suferit? Familia,femeia si copii. El e cu burta plina de bere(cu bani luati cu imprumut,sau pe ''caiet''). Daca femeia-si permite sa-l intrebe pe unde a fost toata ziua, o mai si ''coafeaza''.

Link spre comentariu

 

Spunea colegul @yo9hrb ca si-a cautat oameni pentru sapat un sant,la crisma. Nu a gasit niciun doritor,printre asistatii sociali,sa cistige ceva bani.

Tu te-ai băga să faci o astfel de lucrare...stiindu-ţi limitele!?

Sigur cel care vroia să-l ”angajeze” i-a spus direct ...”când termini iei banii!!!”

Poate găsea ceva doritori ...dacă plătea la metru liniar de şanţ! :rade:

Link spre comentariu

Nu cred ca alcoolul in sine este o problema, cand am pus faianta in baie, am angajat pe un domn Bela, a dat-o jos pe cea veche si a pus-o pe cea noua in trei zile(lucra aproape 12/zi, ca a trebuit indreptata si tencuiala), dar a terminat si trei litrii de palinca, deci palinca nu l-a afectat si faianta a fost pusa fara cusur.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

@sesebe:Asta numai tu crezi ! Romanul este foarte inventiv cand vrea ceva...neaparat ! :n1 Daca se da pe cartele inseamna ca cartele primesc si cei care nu consuma...de aici intelegi ce urmeaza...! Problema este alta,cum pot fi redirectionati banii pt.alcool in alta directie? Prin munca de convingere? :limb: Putin probabil,mai ales daca este consumator cu...vechime ! Preventia de la varste mici....macar mai reduce numarul potentialior...alcoolici ! :da

@orgasmo: Ar fi placut sa ajung macar pe jumatate ca cel din video ...adica pana sa am si eu o masina ca aia,cealalta jumatate(conducerea in stare de ebrietate...) o las pt. altii ! :freaza:

Editat de morocanosul
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări