Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Autovehicule SH

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Ajutorul social nu este o suma fixa, vine acasa cineva de la primarie si face ancheta sociala. In ancheta sociala spune cati membri are familia, ce bunuri detin, ce animale au, etc. In functie de asta primesc un anumit venit pe membru de familie. Alocatiile copiilor, bursele complementare sunt separat si nu se considera venituri.

Link spre comentariu
Ajutorul social nu este o suma fixa

 

Ok,inseamna ca nu stapanesc eu bine subiectul...din ce-mi spui,au venituri de 2000 lei la care se adauga alocatiile...atunci e rentabil sa fii asistat social.Nu ma mai mir ca refuza munca,ci ma mir ca nu ia si la bataie pe cel ce i-o propune :rade:

Link spre comentariu

Ajutoarele sociale sunt pomeni si n-au menirea sa ajute omul intr-un impas financiar survenit la un moment dat. Usurinta cu care un individ primeste acest ajutor ma face sa cred ca alta e menirea lor,chiar daca il pune sa presteze anumite ore in cadrul primariei.

E mai sanatos ca omul sa fie obligat,prin sistemul de acordare,sa-si caute de lucru si nu sa stea cu mana intinsa la primarie.

Cred ca 90% dintre cei care primesc acest ajutor,sunt apti de munca dar nu vor. Prefera un trai la limita de subzistenta,o ciupeala ici colea,iar cand ii spui sa se duca dracu sa-si caute de munca,o baga pe aia cu patronii asupritori care isi fac vile pe spatele lui,de parca restul tarii lucreaza la stat si doar el e obligat sa lucre la boier.

Ma uit la pensiile pentru incapacitate de munca,motive cu adevarat de luat in seama in sistemul protectiei sociale,si facand o comparatie cu hoarda de lenesi care pot dar nu vor,ma face sa nu fiu de acord ca din banii mei, pe care ii dau statului, sa fie platit unul care pute mereu a alcool,aia fiind vesnica lui ocupatie.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări