Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rostov 105


Postări Recomandate

Doua intrebari despre capete.

- Cat de tare trebuie sa preseze pe banda, sau cat de adanc sa fie fixate in locasul lor?

- Trebuie sa calce perpendicular pe portiunea de banda care trece pe sub ele sau au un anumit unghi?

 

Am verificat mai atent suruburile de fixare a capetelor si custilor acestora. La toate s-a umblat, chiar si cel de la care l-am luat a umblat la ele, in functie de benzile pe care le rula.

Stiu ca @ipsihi a recomandat o banda-test dar, din pacate, nu pot acum sa scot atatia bani pe ea. Ma gandesc si la ce oi mai folosi-o dupa ce termin cu reglajele... Am gasit in tara cu 50 lei (chipurile adusa din Germania, noua, 2 minute 1KHz, 0 dB si -6 dB, parca am mai zis de ea). Merita sa ma risc? Intreb pentru ca, poate, cineva a mai folosit asa ceva si poate da un sfat. La mine, aici local, nu am gasit nicio posibilitate de a face reglaje sau banda-test.

Link spre comentariu

Merita sa ma risc? Intreb pentru ca, poate, cineva a mai folosit asa ceva si poate da un sfat. La mine, aici local, nu am gasit nicio posibilitate de a face reglaje sau banda-test.

Intreaba-l pe colegul der_doktor, are multa experienta, locuieste in Germania, poate te ajuta cu o banda.

Link spre comentariu

Doua intrebari despre capete.

- Cat de tare trebuie sa preseze pe banda, sau cat de adanc sa fie fixate in locasul lor?

- Trebuie sa calce perpendicular pe portiunea de banda care trece pe sub ele sau au un anumit unghi?

Capetele trebuie sa fie pozitionate de asa maniera incat banda sa calce in acelasi timp si pe ghidajele din apropierea acestora ...daca capetele ies prea in fata atunci vei risca ca banda sa iasa de pe ghidaje si sa inceapa sa defileze aiurea in sus sau in jos fata de piste .

 

Intrefierului capetelor trebuie sa fie cat mai perpendicular fata de banda "ideal perfect perpendicular", altfel daca capetele sunt rasucite si intrefierul este in alt unghi fata de banda decat cel de 90 grade atunci redarea frecventelor inalte va avea de suferit

 

O metoda ( mai empirica dar cu rezultate multumitoare ) de a verifica perpendicularitatea intrefierului capetelor ar fi urmatoarea : iei o carioca preferabil de culoare rosie ( sa fie cat mai vizibila ) si colorezi cu ea zona mediana a capetelor pe o latime de 4/5 mm , dupa acea iei un capat de banda ( leader ) si il treci de cateva ori pe traseul benzii prin ghidaje si prin fata capetelor ( miscand-o stanga dreapta ) si dupa acea cu o lupa te uiti cum sa sters carioca si daca zona stearsa este cat mai simetric plasata pe mijlocul capetelor.

 

Principial cea mai buna metoda de reglare a capetelor este cu banda de test si osciloscopul

 

Atentie si la reglarea tensionarii benzii , caci degeaba te apuci sa invarti la semireglabile pana nu te asiguri ca ai capetele corect aliniate

 

Iata si un filmulet care este destul de edificator in te ajuta sa intelegi cum e cu reglatul capetelor

 

 

Editat de Dominicue
Link spre comentariu

Hai sa va descriu metoda babuinului :scarpin care mi-a luat trei ore de munca, in seara asta.

Scule: surubelnita, penseta, subler din inox, tija din cupru cu vata in capete, un metru de banda (de pe care am sters cu alcool stratul magnetic pana a devenit transparenta), alcool sanitar, lupa de ceasornicar, o banda Maxell UD35-90 imprimata in studio, (undeva in Cluj) cu mai multi ani in urma si o bere la un litru.

Am demontat intreg ansamblul cu capetele de pe sasiul magnetofonului si, apoi, am scos capetele afara. Ce scrie pe etichete lor: 6C24 020, capul de stergere, cu rezistenta ohmica de 3,5ohm pe fiecare infasurare, 6A24 510, capul de inregistrare, cu rezistente de 12ohm si 12,6ohm pe infasurari, 6B24 510, capul de redare, cu rezistente de 360ohm si 384ohm pe infasurari. Le-am curatit bine cu alcool sanitar, inclusiv ansamblul si ghidajele. Le-am montat inapoi, in suporti, am rotit si rolele de la ghidaje ca sa nu mai apara portiunea uzata, dupa care am luat bucata de banda transparenta si am asezat-o pe ghidaje si capete. Am urmat "instructiunile" de aici "https://www.udemy.com/analog-audio-tape-recorder-basic-theory-and-alignment/ Lecture 6/Head adjustement/Preview. Cu lupa infipta in ochi am urmarit paralelismul si perpendicularitatea capetelor pe portiunea de banda transparenta, intrefierul sa nu depaseasca latimea benzii in exterior si sa se incadreze exact sau cat mai exact in 3,15mm (jumatate de banda), suprafata capetelor sa fie paralele cu cilindrii rolelor de la ghidaje, intrefierul perpendicular pe acestea, capetele perpendiculare pe banda si cu o suprafata de contact cu banda de 4-5mm. Toate astea facute sub lupa (totusi cred, nu cu acuratetea reglajelor cu banda test).

Singurul lucru de care nu sunt convins ca l-am facut bine este asezarea capului de stergere, pentru ca nu stiu daca fiecare intrefier al acestuia se aseaza pe cate o pista sau sterge cate doua piste odata.

Odata ce am terminat toate aceste operatiuni, am montat ansamblul cu capetele si am rulat banda Maxell. Vreau sa spun ca suna impecabil (inalte, bass), cu diferenta ca un canal este redat cu nivel putin mai scazut decat celalalt canal. Acest fenomen se manifesta si inainte de operatiune.

 

O alta problema (ca le descopar pe rand) este la tamburul care trage banda. Are trefla rupta si a fost lipita (nu mi-am dat seama pana acum), am ramas cu axul in mana cand am incercat sa montez bobina goala. Asa ca sunt in cautarea unui tambur (din dreapta).

Nu am umblat la niciun reglaj de la partea electronica.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu

 

Odata ce am terminat toate aceste operatiuni, am montat ansamblul cu capetele si am rulat banda Maxell. Vreau sa spun ca suna impecabil (inalte, bass), cu diferenta ca un canal este redat cu nivel putin mai scazut decat celalalt canal. Acest fenomen se manifesta si inainte de operatiune.

 

 

 

Atunci ai nevoie totusi de un osciloscop si o banda de test pentru reglarea amplificarii preurilor de redare adica sa ai acelasi nivel de iesire .

 

Nivelul se poate ajusta din semireglabilele R18 ( canal dreapta ) respectiv R22 ( canal stanga ) de pe placa preamplificatorului de redare , la celelalte semireglabile ( R12 -CD/R13-CS = corectie viteza 19 , si R14CD/R15CS = corectie viteza 9) nu ai ce sa umblii

 

Spune te rog aceasta cadere de nivel se observa si pe vu-metrul canalului respectiv ???

 

P.S. Pozitia intrefierului capetelor de stergere trebuie sa fie reglata la exact aceasi inaltime cu a intrefierului capetelor de inregistrare respectiv redare , daca sunt reglate aiurea cu pozitia intrefierului intre pistele celorlalte capete , atunci vei avea surpriza ca la inregistrare iti vor sterge informatia de pe banda pe celalalt sens

Editat de Dominicue
Link spre comentariu

Eu vreau sa vad un magnetofon nou produs de la zero si la un pret decent .

 

P.S. un coleg intr-un post anterior spunea ca o banda ETALON costa cat cateva maguri de astea noi ......hmm .. greu imi vine a crede ca o banda etalon ar putea costa sa zicem 30000 de USD

 

In general benzile etalon nu se vand nicaieri in lume decat la nivel de institutii sau firme. De exemplu daca eu RADIO din Romania cumpar niste magnetofoane de studio si doresc sa-mi fac singur service-ul atunci cumpar de la producator Caietele Service de la scule si o banda etalon sau daca eu Romania am importat de la rusi magnetofonul Rostov 105 am cerut pe langa scolarizarea speciala a unor tehnicieni in depanarea manetofonului, piese de schimb specifice si o banda etalon care a fost atat de scumpa incat nu a mai fost achizitionata. Pe piata se vand benzi cu un azimut corect reglat si cateva frevente pentru reglajul auditiei, nu benzi etalon. :26

Link spre comentariu

In general benzile etalon nu se vand nicaieri in lume decat la nivel de institutii sau firme. De exemplu daca eu RADIO din Romania cumpar niste magnetofoane de studio si doresc sa-mi fac singur service-ul atunci cumpar de la producator Caietele Service de la scule si o banda etalon sau daca eu Romania am importat de la rusi magnetofonul Rostov 105 am cerut pe langa scolarizarea speciala a unor tehnicieni in depanarea manetofonului, piese de schimb specifice si o banda etalon care a fost atat de scumpa incat nu a mai fost achizitionata. Pe piata se vand benzi cu un azimut corect reglat si cateva frevente pentru reglajul auditiei, nu benzi etalon. :26

 

Fara suparare dar ......nu stiu de ce incepe sa sune a MISTICISM toata povestea din jurul benzilor etalon......

 

Deci cu alte cuvinte nici o sansa sa ne putem regla sculele din cauza ca nu avem acces la aceasta MISTICA banda etalon care nu se vinde nicaeri in lume dar care costa cat 10 maguri profesionale .......

 

Sunt curios ce are de spus si un inginer care a lucrat la STUDER cu privire la Mistica banda etalon ...............

Editat de Dominicue
Link spre comentariu

Un inginer de la Studer sigur nu stie, in fabrica capetele se aliniaza cu un dispozitiv optic, un fel de microscop cu reticuli.

Nici daca acest inginer restaureaza /reconditioneaza zilnic orice model produs de Studer sau revox ????....ma intreb cu ce o alinia capetele daca nu stie sau daca nu are macar o banda de test

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări