Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

reconditionare MAVO-35


Postări Recomandate

  • 2 ani mai târziu...

Am cumpărat un Mavo 35 pentru instrument dar mă gândesc să-l repar să am un analogic.. Placa rezistențelor este transparentă, un plastic foarte prost și crăpat. Inițial am presupus că-i cama deplasată pe ax dar am constatat o tentativă nereușită de reparație la blocul de contacte K2, K3 
L-am desfăcut deși stîlpii de suport ai plăcii metalice(sacadarea rotactorului) erau super fisurați. 2 au căzut precum frunzele toamna,unul se mai ține dar are o fisură mare și-l pot folosi ca referință de înălțime pentru o tentativă de reparație a celor doi stîlpi căzuți. 
1. A reparat cineva stâlpi de susținere ai plăcii metalice cu succes? Cum?
2. Cum placa are și alte fisuri mă gândesc să o refac din sticlotextolit sau eventual să-i fac mulaj și să o refac din fibră cu epoxi. Evident pentru asta totul va fi dat jos. Singurul lucru care mă sperie este blocul de comutare. Am observat că se poate demonta inelul care ține contactele mici dar nu-mi dau seama dacă cele mari nu sunt turnate-n plasticul bazei. Știe cineva dacă-s prinse acolo la turnarea plasticului sau sunt și ele demontabile?  
 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, xubi a spus:

 Am observat că se poate demonta inelul care ține contactele mici dar nu-mi dau seama dacă cele mari nu sunt turnate-n plasticul bazei. Știe cineva dacă-s prinse acolo la turnarea plasticului sau sunt și ele demontabile?  
 

Nu am incercat niciodata sa scot inelul cu contacte fixe. Probabil ca la nervi il dai jos, si ce pui in loc de placa de baza? Pt ca placa aia, odata fisurata, grăunte se face, nu ai nici o șansă sa o mai aduci in forma buna de lucru. Poate o imprimanta 3D să-ți croșeteze alta placa, dar pt asta ai nevoie de o placa buna, in pielea goala, fara nici o piesă, ca sa o poti scana. O sa ma uit pe la mine, stiu ca trebuia sa fie un exemplar fara instrument de măsură. Pe piese nu garantez, dar stiu ca placa nu se dezintegra, era ok. Asta numai daca te tin nervii si vrei neaparat să-l resuscitezi, dar e munca de chinez. 

Link spre comentariu

@doru3160 Mulțumesc pentru ofertă. După masă iau la purecat componentele și instrumentul pentru care de fapt cumpărasem aparatul să văd dacă am cu ce lucra. La rotactor am  observat că anumite grupuri de contacte au pierdut argintul iar alama este cam oxidată. În 2-3 zile mă decid dacă mă bag în lucrarea asta că-s destul de speriat. Nu știu 3d print și cum spui este o dantelărie întreagă.
Da @PavelR, este munca-n zadar și-i doar  mecanică fină, nu  electronică dar dacă restul componentelor sunt ok, ar fi o mică provocare pentru un bătrân fără aparat analogic  :) Timp am, cu banii stau mai rău.

 

Link spre comentariu

ieșite din valorile schemei de pe site-ul domnului  Emil Matei:
R15 =3,2R 
R16 =10,9 aceste rezistoare bobinate și-au topit suportul și probabil izolația.
R20= 600R bobinată arată bine vizual fiind în zona de ajustare generală CC  probabil a fost trasă din RV1
R30=489R ar trebui 600R, bobinată, arată bine cred că așa a fost folosită
În rest  sunt în parametri

C4=10uF și 2R măsurat cu un miro63-V3. presupun că-i ok, nu am cu ce să compar.
Diodele toate4 ok. 
Nu știu cum să verific transformatorul, probabil o să-i dau ceva tensiune modestă  pe  o înfășurare și văd ce citesc pe celelalte.
Cred că merită să fac efortul chiar dacă voi folosi niște rezistoare vechi pentru R15 și R16
Placa lui @doru3160 m-ar scuti de multă muncă dar dacă nu mai este nu-i bai, iarna-i lungă. :)

 

Link spre comentariu

Am rezolvat problemele majore ale plăcii crăpate cu țesătură  fină de fibră și epoxi. În poză  se vede că  am folosit și un filler să obțin o consistență solidă unde am avut nevoie. Mai sunt reparații care nu se văd, epoxi și fibra fiind transparente. 
Cel mai frumos a reușit coroana contactelor superioare căreia-i mișcau 3 contacte datorită unor fisuri. Am consolidat-o cu un disc de fibră impregnat și lăsat să polimerizeze parțial pentru a putea tăia fibra pe conturul rotund fără să pierd fire. După polimerizare am tăiat discul pe conturul interior al coroanei. 
Acum rămâne să văd unde se mai rupe la montaj :)  

Rep placă MAVO35.jpg

Link spre comentariu

Am terminat munca de chinez(reparațiile mecanice) am reconectat tot ceea ce deconectasem de la placă să pot lucra cu ea. Mai puțin R15,16 bobinate, de pe domeniul de curenți înlocuite deocamdată cu combinații de RPM, cam toate-s  de la mama lor. Pe placă sunt  rezistoare de 0.1 % deci clar, o generație mai veche)
Am măsurat câteva tensiuni, rezistențe și curenți și suntem în zonă. Se pare că deși folosit aparatul nu a fost terminat tocmai pentru că nu l-au putut repara  :)
@doru3160 vorbeai undeva de ulei de cedru. Instrumentul se mișcă vioi, ar fi necesar să-i ung lagărele? Nu am  desfăcut  niciodată astfel de instrumente dar mă așteptam să fie fără lubrifiere la clasa de precizie 1. 

 

Link spre comentariu
2 minutes ago, okean said:

Mavo 35 parca e pe fir de torsiune...

Dacă te referi la sonde, da. Fire torsadate.

10 hours ago, xubi said:

mă așteptam să fie fără lubrifiere la clasa de precizie 1. 

Numai dacă îi pui în lagăre păhărele de rubin de la ceasuri (rusești) sau de la contoare electromecanice IAEM.

Lucrare sub lupă, evident.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, xubi a spus:

Pe fir de torsiune ar fi Vielfachmesser III(DDR-ist)

 

Și DU 20 era pe fir de torsiune. S-au folosit înainte de apariția MAVO 35. Deși nu se ridicau la același nivel, MAVO a câștigat cursa pt ca erau comparabile la specificații, mult mai rezistente și cel mai important, se găseau. Nu mai trebuiau importuri, le cumpăram de la Timișoara. Și exceptând calitatea plasticului plăcii de baza, chiar au fost aparate reușite. După anii 80 au remediat și problema plasticului casant, inlocuindu-l cu unul alb, mai elastic și mai stabil în timp. Dar au trebuit sa treacă ani pana sa vadă ce se întâmplă în timp. Deși am avut exemplare cu placa de baza din plastic transparent care s-au păstrat intacte pana în zilele noastre, deci sa tot fie 50 ani.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări