Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

reconditionare MAVO-35


Postări Recomandate

Pe scala de cc masoara destul de corect,o abatere de 0,2-0,3v

Ohmetru masoara bine pe toate domeniile mai putin Doh six1,aici nu ajunge la cap de scala cu pot reglat la max

Am facut un sunt (2banane si 7-8cm de cablu de 1,5),daca  fac contact intre sunt si Doh nu revine pana la zero 

Cred ca am undeva o rezistenta prea mare

Am verificat rezR13(era intrerupta,am refact-o 2 rez serie are 2,6oh  ,originala era 2,7) ,sunturileR12,R11 sunt la valori normale

Contactele camelor 0,3

Banuiesc ca am un contact imperfect sau nu am verificat tot ce era necesar

 Unde ar trebui sa caut problema?

multumesc

stima

 

Link spre comentariu
On 9/20/2018 at 11:08 AM, Nostalgic said:

Nu am desenat sirul divizoarelor pentru ceilalti curenti (totalizind cca 6kohmi).neafectind semnificativ traseul de 75 mV.

metoda mea de reglaj:

o sursa de 1 volt stabil cc. reglez din rw3 sa am indicatie 1 volt pe scala de volti cc.apoi dau 75 de mV si reglez din rw1 sa ajunga acul la capat de scala pe domeniul de 75mV . Daca se regleaza asa ,toate indicatii pe toate scalele vor fi corecte.daca nu exista alte defectiuni.

Am testat cele sugerate de @ Nostalgic,fara sa  modific rw3 si rw1 (mavo indica corect si la 1v si la 75mv)

Toate rez sunt ok si contactele k2,k3 la fel doar istrumentul are o val mai mare 615 in loc de 400

Am masurat instrumentul in serie cu rw3(intre - instrument si contact k3  ,am 775 oh)

Se mai poate incerca ceva inainte de a  regla din rw3?

Tensiunea pe cc o masoara corect, daca reglez din rw3 o sa se deregleze si pe domeniile unde merge acum?

Astept sa primesc un mavo cu instrument defect (a suferit un soc),daca primesc aparatul o sa inlocuiesc rez bobinate care sunt arse,dar nu sunt convins ca se va rezolva

 

 

Link spre comentariu

Faptul ca pe 75mV e ok, e un motiv de bucurie...restul domeniilor tin de puntile de masura sau de rezistentele aditionale si sunturi.De asta am insistat sa verifici domeniul de 75mV. E de baza, si constituie punctul de plecare in reetalonare. Daca aici merge, trebuie sa mearga peste tot, sau oricum, nu mai poti da vina pe instrumentul analogic.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am schimbat rez puse de mine cu rez bobinate din alt aparat

Acum ohmetru merge la cap de scala pe toate domeniile ,inclusiv Doh si x1 unde nu ajugea la cap de scala

Pe Doh nu revine la zero cand unesc fisa Doh cu suntul   * +(asa nu pot masura rez de valoare mica)

Ce pot sa mai verific in situatia de fata?

multumesc

Link spre comentariu

Ce nu ai verificat pana acum.

Faptul ca ai inlocuit rezistentele cu unele originale nu e rau, dar eu consideram ca odata inlocuite, erau pe valoare si aparatul nu mai trebuia sa ceara nimic.Faptul ca a simtit inlocuirea, prin schimbarea regimului de mers, imi spune ca desi ne-ai spus ca ai pus valori ca in schema, de fapt erau in balarii.Asa ca acum e greu sa mai faci supozitii de la distanta. Prea s-a umblat in multe locuri si prea au fost informatii eronate sau incomplete.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări