Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Trasee de masa -neclaritati


Postări Recomandate

Am pus aici problema , sper sa fie bine .

 

Am citit ce am gasit despre acesta problema ; am inteles principiile ; dar cind am studiat o placa autentica , facuta de fabrica , am observat ca teoria nu se potriveste .

Deci:

-din ce am citit , circuitele de masa trebuie sa fir de tip stea .

-in placile autentice , foarte des , am gasit sistemul ca placa pe margiene , de jur imprejur are masa , prinsa in suruburi de structura metalica a aparatului .

 

Am pus anexat un desen ; in coltul din stinga sus este blocul redresor .

 

Care este secretul ? Este vreo regula care eu nu o stiu ?

 

Cablaj masa1.bmp

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Steaua e, cel puţin teoretic, cea mai bună. În practică e extrem de dificil de obţinut aşa ceva, deci se folosesc o pleaiadă de tehnici pentru masă, scopul fiind de a obţine minim de zgomot şi interferenţe între etaje. Totul ţine de abilitatea inginerului de a corecta neajunsurile.

Link spre comentariu

Exista mai multe concepte de realizare a traseelor de masa , in functie de diferite variabile ( ecuatiile lui Maxwell    ar trebui sa iti spuna ceva , desigur totul depinde de studiile absolvite ...  )  etc . 

Pentru obtinerea unui raport semnal / zgomot optim , in audio se foloseste la greu conceptul dualist:  masa curata  / masa murdara .

In atasament ai un exemplu didactic , userul Dudikoff l-a testat in trecut si probabil ca iti poate oferi amanunte constructive .

Sper sa-ti fie de folos ...

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ecua%C8%9Biile_lui_Maxwell

Imi cer scuze , abia acum am remarcat ca acest subiect este postat la " Sectiunea incepatorilor " , nu am intentionat sa supar pe nimeni cu ecuatiile lui Maxwell .

http://www.rane.com/note151.html

Link spre comentariu

Eu inteleg ce spuneti , dar nu inteleg cu ce metode , concret se stabileste traseul de masa ; cum se face ? face un cablaj si apoi mazoara cu ceva zgomotul ?

Totul ţine de punctele critice de referinţă. Alegerea acestora, distribuţia traseului de masă, modalităţile de interconectarea între etaje şi altele depind enorm de experienţa desgignerului. Cablajele extrem de pretenţioase sînt realizate sub formă de prototip, sînt măsurate şi verificate, varianta finală fiind rezultatul cîtorva versiuni de cablaj şi/sau schemă.

Link spre comentariu

1. Cablajul nu-l faci după cum te taie capul, există o grămadă de documentaţie, reguli şi tehnici de optimizare.

2. Zgomotul nu-l măsori cu multimetrul. Se folosesc generatoare de semnal, osciloscoape de bană largă, analizoare spectrale etc. În afară de asta, etajele sînt proiectate şi testate pe blocuri funcţionale, astfel încît în majoritatea cazurilor e simplu să afli de unde provine zgomotul şi să-l diminuezi.

 

De exemplu, în imagine ai un circuit care ar trebui să măsoare curentul printr-o sarcină, folosindu-se de un şunt şi un operaţional de instrumentaţie dedicat. Care variantă crezi că se va comporta mai bine: cea din stînga sau cea din dreapta?

 

 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

In primul rind cel din stinga pare ca are lipite padurile de la load cu padurile de la shunt.

Daca este numai o parere ca cel din stinga are padurile lipite, atunci este clar ca cel din stinga este varianta corecta.

o explicatie este ca la cel din dreapta curentul de load trece prin masa operationalului.

Link spre comentariu

1. Cablajul nu-l faci după cum te taie capul, există o grămadă de documentaţie, reguli şi tehnici de optimizare.

2. Zgomotul nu-l măsori cu multimetrul. Se folosesc generatoare de semnal, osciloscoape de bană largă, analizoare spectrale etc. În afară de asta, etajele sînt proiectate şi testate pe blocuri funcţionale, astfel încît în majoritatea cazurilor e simplu să afli de unde provine zgomotul şi să-l diminuezi.

 

De exemplu, în imagine ai un circuit care ar trebui să măsoare curentul printr-o sarcină, folosindu-se de un şunt şi un operaţional de instrumentaţie dedicat. Care variantă crezi că se va comporta mai bine: cea din stînga sau cea din dreapta?

 

Posted Imagesch.png

Varianta din stanga este cea corecta. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări