Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proteus probleme


Postări Recomandate

odata ce ai facut traseul, nu poti muta piesa. daca vrei sa o muti, decuplezi traseul muti piesa si refaci.

are o functie de autotrasare. daca o folosesti o sa repare el ce s-a stricat, dar in felul lui. mie nu-mi place cum o face, deci nu o folosesc.

 

nu prea inteleg ce problema ai. ce mase ce tot zici nu stiu. iei componenta, o pui in schema, acolo unde vrei sa ai treceri. Ares executa si lucreaza doar dupa schema in Isis. Nu poti adauga piese care nu apar in schema, asta e clar. Nu e o mare problema sa intrerupi schema si plasezi o noua rezistenta de 0R, apoi sa vezi ce frumos stie si Ares ce vrei.

 

totusi daca insisti pe ideea ta, poti copia o rezistenta 7808 de exemplu, o pui default pe alt Layer, si o declari "desen". Ares, o sa creada ca piesa face conexiune cu traseul lui, si o sa fie multumit.

 

dar avand in vedere ca "trecerea" ta este chiar o piesa, curat ar fi sa apara si in ISIS.

"Eu vreau ca la 5 mm sa fie centrul led ului, dar programul nu ma lasa decat sa pun anodul led ului la distanta de 5 mm. snap ul este setat la 5 mm. Practic ia in considerare anodul led ului nu centrul lui, cand face snap-ul."

 

@dan_b11

toate piesele in ares au centru pe Centru nu pe pad-uri. poti edita footprint-ul si vedea daca e setat corect.

Ares->PackageMode-><NumePachet>->ClkDreapta->Decompose->2DMarkers->Origin->MakePackage(ReWrite)

 

Posted Image

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Intrebarea a fost clara, cum inlocuiesc "via" cu o rezistenta (de valoare 0, strap)? in ISIS bineinteles mai intati si care va aparea logic si in ARES.

Incerc sa explic mai bine si am "inventat" o schema:

post-175768-0-75031600-1482692258_thumb.jpg

si rutarea:

post-175768-0-18488200-1482692285_thumb.jpg

Traseul intre R3 si R4 contine o "via" care e usor de inlocuit cu o rezistenta in loc de strap, se pune/intercaleaza o rezistenta in ISIS si gata dar dupa cum se vede traseul intre R2 si R3 mai necesita o trecere, pe aceasta cum o inlocuiesc cu o rezistenta?

Sant doua variante, pun o via cu pad-urile aproximativ la aceleasi cote ca padurile unei rezistente si fizic o sa pun una atunci cand lipesc piesele si care bineinteles ca nu va aparea in scheme....

post-175768-0-60930100-1482692672_thumb.jpg

Si cealalta varianta, pun o rezistenta in ISIS cu ambi pini la masa:

post-175768-0-20487900-1482692877_thumb.jpg

Aparent e ok, pot inlocui "via" dar dupa cum se vede raman pini nerutati si va aparea ca eroare in "Conectivity Rules checker":

post-175768-0-95621100-1482692988_thumb.jpg

 

 

Acum cred ca e destul de clar si reantreb, cum inlocuiesc "via" cu o rezistenta?

Link spre comentariu

tot nu e clar ce vrei, si schema ta e gresita.

in primul rand toti rezistorii tai au aceasi valoare, care este 0R pentru strap ? alta greseala , iti spun curand.

 

in fine, nu te-am inteles, dar posibil sa vrei ceea ce e mai jos. daca nu, asta e. poate altcineva intelege mai bine.

 

Posted Image

Posted Image

 

nu poti sa le pui la masa, pentru ca capetele rezistorilor doriti de tine au root_reference. dar poti vedea ce vrei sa unesti, si poti folosi eventual aceasi referinta. de-asta si au fiecare traseu cate-o denumire. le poti vedea pe toate acolo in Ares. Toate incep cu #, de ex: #005848

 

in cazul tau R2 si R3 au GND, in afara de circuitul propriu lui R5. E normal sa-ti dea eroarea asta. Ia jos o masa din capetele alea doua, si o sa vezi diferenta. de exemplu obliga-l pe R1&R2 sa-si ia GND-ul din R5. R5 are un punct la masa, celalalt se uneste cu R1&R2

 

 

ar mai fi si alta varianta, parca ti-am mai zis. intrerupi pur si simplu traseul, schimbi alt layer pui T8 de exemplu, doar ca sa pacalesti ares ca are continuitate (dar acel layer nu-l incluzi la developat), si la rupturile traseului pui 2 paduri.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Lasa schema asa si nu o schimba, e un exemplu nu e ceva real dar reflecta o problema des intalnita intr-o schema din Proteus, in mod deosebit cand se lucreaza cu smd-uri, las-o asa si schimba, arata, modifica doar cum poate fi inclus in ARES R5 fara erori.

E o schema (care nu e schema, e exemplu..) simpla, fa-o si conecteaza/ruteaza cumva printr-o rezistenta "shunt" R2 cu R3, obligatoriu peste acel traseu (ca in exemplul meu), obligatoriu cu rezistenta si obligatoriu traseul GND, de acest traseu e vorba, strict de GND ...., si astfel o sa vezi despre ce e vorba.

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

te incapatanezi maxim, dar in fine. te inteleg, ca te simti neinteles. dar gresesti.

la un moment dat o sa iti dai seama ce eroare amuzanta faci.

eu nu mai insist.

Posted Image

 

tot nu e bine, asai ?

 

daca tot...scoatem si vias-ul ala tht

 

Posted Image

 

 

luam aleator unul din trasee si aplicat celalat exemplu cu Layerele. in acest caz, nu se reflecta in schema trecerea.

in acest exemplu, poate fi afectata munca ta, daca faci cablaje multistrat, mai mult de 13 straturi. pentru ca pierzi unul din cele 14 disponibile, pentru vias-urile astea. dar Noi in general nu folosim mai mult de Top si Bottom.

Posted Image

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nickrvl, nu poti pune o piesa (orice tip) intre 2 mase (de fapt, aceeasi masa = acelasi layer). Daca insa cele 2 mase sunt diferite (una e masa1, iar alta e masa2) atunci va trebui sa mearga. In Eagle asa merge. Totusi, de ce atata teama sa utilizati un jumper (vias unite cu o sarma)? Le puteti plasa la ce distanta aveti nevoie.

Link spre comentariu

Inteleg ca voi nu ati facut o schema, rutata, in care a fost nevoie de un jumper? Si nu ati vrut sa-l inlocuiti? Ma refer la smd, doar la smd, daca e asa inseamna ca sant "unicat"....

In format tht nu e problema si chiar ajuta o punte dintr-o sarma dar smd e un pic mai ciudat, cablajele mele au un singur strat si nu vreau gauri iar o punte dintr-o sarma arata ciudat, ca un "pod", si pot rezolva foarte elegant cu o rezistenta de valoare "0" care arata si bine in montaj fara sa tai si sa indoi sarme, doar pun cu penseta o alta piesa, simplu si frumos.

 

"Aw Venetix", las-o balta....

 

"Thunderer", de unde reiese ca mi-e teama? oricum folosesc sarme dar in acest caz unde folosesc o piesa in loc de sarma m-am gandit ca poate exista vre-o metoda/solutie de a deveni totul "legal" :) adica piesa care inlocuieste puntea sa apara frumos si in schema si in cablaj.... oricum ma bucur ca ai inteles despre ce e vorba si da, se pare ca "logica" nu va permite asta in niciun program dar stiind/cunoscund extrem de putine programe eram curios.... Daca ai vazut postul 28 atunci intelegi ce intreb, restul sant baliverne....

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

o las balta, cu toate ca s-a obtinut exact cablajul dorit.

nu exista schema ca a ta, in nici o situatie, nu pui un bec/led/rezistor/dioda/etc cu ambele borne la masa frate.

modul in care gandesti tu este gresit. tu consideri ca rezistenta aia 0R are pe ambele borne GND. de fapt are doar pe una din borne, pe cealalta se continua spre. in concluzie unesti GND cu un anume punct dintr-o rutare.

 

intr-adevar ca arata urat cu sarme. eu folosesc dual layer, si unesc doar punctele de trecere cu o sarma(terminale din piese) asa ca nu se vede nici o sarma pe pcb. doar 2 lipituri.

 

succes in continuare.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ca sa-mi "justific" postarile :) pun doua poze cu acest cablaj in care am inlocuit acea trecere adaugand inca o rezistenta in schema si astfel am obinut o trecere "fara sarma", acest cablaj a fost facut in zeci de exemplare, toate cu sarme si nu ca nu ar fi mers dar ma incurcau mereu ba chiar am avut surpriza sa turtesc una si sa fac un scurt, unde pun cablajul nu permite trecere pe dos asa ca am adoptat aceasta metoda, daca aflati alta sa ma anuntati si pe mine :)

 

Nu asa ca arata elegant o rezistenta in loc de sarma?

post-175768-0-37383600-1482759011_thumb.jpg

 

post-175768-0-81430700-1482759020_thumb.jpg

Link spre comentariu

Nick, eu nu umblu cu improvizatii. Cand lucrez SMT (90% din proiectele mele), lucrez dublu placat. Clar acuma, nu?!"Teama" era doar un fel de a vorbi. Nu am vrut sa insinuez nimic. Insa tu ai probleme sa comunici.Arata frumos ce ai pus acolo, dar sigur nu ai pus-o pe acelasi semnal. Aici nu intelegi tu.

Link spre comentariu

E sigur pusa pe acelas semnal, gnd:

trecerea nemodificata

post-175768-0-08082400-1482768777_thumb.jpg

 

trecerea modificata/inlocuita cu o rezistenta:

post-175768-0-74587600-1482769012_thumb.jpg

 

Se vede traseul GND.

 

Prin "teama" spuneam de fapt ca si eu folosesc sarme deci nu-mi este frica/teama de ele dar in acest caz, cazul meu cu smd simplu placat, nu pot folosii sarme, chiar nu am vrut sa sune aiurea sau jignitor......

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

@nickrvl, toata discutia purtata se invarte in jurul faptului ca nici tu nici colegii nu v-ati explicat clar. Si totul pleaca de la faptul ca tu esti un "user" care vrea ca programul sa faca ceva ce doresti dar programul "se incapataneaza" sa faca cum vrea el ...

 

Si mie mi s-a intamplat aceasi lucru la un moment dat. Cat am zis "de bine" pentru designerii Eagle sau Altium numai eu stiu. Dar am trecut de etapa aceea, incetand sa ma zbat sa fac cum vreau eu si incepand sa invat sa lucrez cu acel(e) program(e) asa cum trebuie.

Si iti spun un secret: toate programele EDA au cam aceleasi principii la baza, daca inveti unul bine, pe urma iti va fi usor sa inveti si pe celelalte.

 

Problema ta sta in felul urmator: chiar daca o componenta - rezistor are 0 ohmi, pentru programul de layout (in acest caz este vorba de Proteus Ares) nu conteaza ca are 0 ohmi sau orice alta valoare, acel rezistor are doua terminale si fiecare terminal este intr-un alt net.

Toate traseeele tale sunt net-uri. Unele sunt power nets cum ar fi GND sau VCC iar altele pot fi signal nets samd.

 

In momentul in care rezistorul tau are legate cele doua terminale la acelasi net, in acest caz GND, programul ia o decizie; observa ca tot net-ul GND este spart in doua subnet-uri GND. Ia decizia ca un subnet este de fapt net-ul GND (gandit ca un fel de master) la care trebuie conectat celalalt subnet GND (privit ca un fel de net slave). Capatul rezistorului de 0 ohm care este legat la net-ul GND (si s-a nimerit sa fie conectat la subnet-ul privit ca master) e bine legat, dar celalalt terminal este in continuare legat la subnet-ul GND (privit ca slave) care in continuare are nevoie sa se conecteze la net-ul "principal" GND (sau "master"). Si asa apare un "unrouted net".

 

Morala este ca pentru program nu conteaza ca rezistorul ala are zero ohm. Pentru el este o entitate separata si dpdv al sau, acel rezistor este o "gaura neagra". Putea sa aiba si 100 megaohm, pentru program este la fel. Programul de layout nu este un program de simulare.

Pentru tine este "clar" ca acel rezistor este un scurt. Pentru program insa este doar un alt element din schema. Faptul ca tu i-ai unit ambele terminale in acelasi net nu rezolva nimic dpdv al programului.

 

Acuma ... ce cauti tu se numeste in alte programe "net tie". Dar un net tie se foloseste atunci cand se leaga doua net-uri diferite. Cum ar fi de exemplu un net GND_1 si un net GND_2.

Daca rezistorul tau ar avea un pin conectat la GND_1 si un pin conectat la GND_2 atunci totul ar fi perfect dpdv al programului. Dar aceasta ar insemna ca tu sa modifici schema a.i sa reflecte cele doua net-uri, GND_1 si GND_2, in loc sa ai un singur net GND. Ceva de genul acesta se foloseste atunci cand o schema are un digital ground si un analog ground care trebuie unite intr-un punct.

Link spre comentariu

chiar nu inteleg de ce trebuie explicat atata simplitate.

 

trecerile alea sub un smd, pot fi ok daca pcb-ul este unul facut asa cum trebuie nu diy. de altfel, orice gram de umiditate crescuta o sa-si faca de cap la distantele alea mici. in fine, teoria chibritului deja. acum nu stiu ce clasa ai ales la smd-uri, dar eu lucrez cu 0805, si e destul de stramt locul intre cele doua pad-uri.

 

programul respecta doar schema. schema-i spune ca trebuie R2 sa aiba GND, si R3 la fel. le-ai dat ? nu. ai ground in amble puncte fara rezistorul de 0R ? nu, nu ai, deci ce faci, nu respecti schema ? logic, nu. daca pui rezistorul ala tau care cica are ground pe borne, dar nu are. le cere! asta daca nu este un rezistor deja conectat la Ground prin Wi-FI. nu dati vina pe program, e Logic, si cred ca cei care l-au facut nu sunt chiar prosti si noi supermani.

 

devine enervant....contrazicerile astea..lucru care cred ca s-a observat din postarea mea...

in plus topicul deviaza ba pe motivatia alegerii, ba pe "proteus". mie personal nu-mi pasa de ce alege un utilizator sa faca ceva, e ideea lui, si atat conteaza. cat despre "problema" in proteus, nu o are. e doar chestie de logica, si mie chiar mi se pare ca "proteus" are dreptate.

 

@nickrvl stai linistit, ca nu esti singurul care foloseste chestia cu rezistenta zero. daca erai singurul nu exista aceasta rezistenta zero. de-asta si exista in comert. de fapt mai are un rol, in antene gsm, sau alta situatie in care doresti sa creezi din cele doua layere un capacitor, dar de baza e cam acesta.

daca tot te incapatanezi cu piesa minune, poti edita un rezistor, si modifica bornele din default in Ground. si-atunci o sa faca ce vrei tu, pentru ca programul o sa creada ca piesa ta e conectata deja la Ground asa de la mama natura.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Proteus este un program pe care-l folosesc zilnic si il cunosc cat de cat, stiu de ce apare traseu nerutat la o piesa adaugata in acelas traseu etc etc deci nu de explicatii este nevoie, cititi va rog postul 28, de acolo a plecat discutia si acea e intrebarea, poate fi inlocuita "via"/ trececera cu o componenta? daca nu nu, daca da, cum?

 

Componenta leaga acelas traseu intrerupt, gnd in acest caz. De fapt nu e intrerupt ci are acea trecere.

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Nu poate fi inlocuita via cu o componenta.Am incercat toate metodele de creare in isis si ares.Chiar daca ar merge sa creezi una care ar avea terminal de power sau gnd nu va ajuta in cazul unui alt net.Componenta creata din viasuri este vazuta cu terminalele numerotate ceea ce inseamna deja ca este alta componenta.Singura metoda ramane asa cum au spus si colegii modifici in isis schema iar in ares te joci cu package.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări