Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Necesitatea de AMCuri intr-un service


Postări Recomandate

Cat m - am ocupat de service la centrale , am schimbat cateva placi ... In garantie , la centrale vandute de mine . Mai exact , 3 bucati ... din cateva sute de centrale vandute . E drept , era si alta calitate a produselor , si m - am ferit sa vand " cel mai ieftin " , cum se intampla astazi ... Multi dintre clienti , cu care am pastrat legatura , le mai au si acum ( centralele ) , desi unele au 15 ani ... mai ales Viesmann , si Vaillant - urile mai scumpe , cele made in Germany . Cu unii am pierdut legatura , s - au mutat ca domiciliu , au vandut locuintele ... destui au ales sa locuiasca in alte tari ... in fine , nu asta conteaza . Spuneam de 3 placi ... La o centrala s - a spart pompa de recirculare , si a inundat placa electronica ... La alta a cedat un releu ( lipitura " rece " , cu timpul a facut scantei intre terminalul releului si cablajul aferent ... s - a afumat un pic , iar terminalul s - a " prajit " ( tot un pic ... ) . A treia , a cazut transformatorul de aprindere ... nu prea era garantie , dar am " inghitit - o " ... Placile defecte le - am luat , trebuia sa le returnez importatorului , cu raportul de constatatare , justificarea garantiei si cererea de inlocuire . Am schimbat placi in postgarantie ... destul de putine ... cativa au refuzat reparatia . Nu le - am pretins nici macar constatarea ... Placile noi le - am prezentat clientilor sigilate , cu copia de pe factura de achizitie , cu seria explicita a placii si certificatul implicit de garantie . Nu le - am cerut pe cele vechi . Unii le - au valorificat ... proprietatea lor ... Din proprii bani ( ai firmei ... ) am cumparat placi de service , pentru depanare ... nu le lasam la centralele defecte , comandam noi ... in conditiile enumerate mai sus . In fine ... 

 

P .S . - on - topic , astazi am fost silit sa folosesc o sonda de inalta tensiune ( de fapt vreo trei , sa - mi confirme rezultatul " final " ) , si un termometru optic ... voi posta foto la topicul dedicat , din care a derivat acesta ... 

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

 mi se pare normal să te bufnească râsul în faţa colecţiilor de amc-uri gen dan cod sau doru3160! :) 

Razi tu razi,dar nu e rasul tau :rade:

Vorbesc in nume propriu...sculele din colectie s-au adunat  in timp si faptul ca nu le-am aruncat sau casat, au format o colectie.Nu inseamna ca toate au fost pe masa mea de lucru la un moment dat,pt altceva decat verificare sau conservare,sau ca pe toate le-am cumparat cu bani grei.Nu neg ca multe au costat la vremea lor, cat sa te bufneasca rasul(un ras nenatural),dar fiindca au fost cumparate la distanta mare intre ele,nu s-a simtit investitia.Nu poti performa cu o surubelnita,un DT830 si un pistol de lipit(desi poti incepe cu asa ceva)

Nucleul de baza,cele care sunt folosite de zi cu zi,au fost vanate si prinse din nevoia de a putea lucra,si aici cred ca fiecare daca stie ce are nevoie(in functie de ce stie sa faca),isi poate cumpara,mai ales in zilele noastre,cand un osciloscop analogic(de ex) care inainte de 89 era ceva imposibil de dobandit pt amator,acum poate fi cumparat cu pretul a catorva pachete de tigari.

As renunta bucuros la un rand de scule, ca sa mai am cheful/puterea de lucru de acum 30 ani.  :rade:

Link spre comentariu

OK  cu secretul.Totusi daca traful chopper e defect crapa si UPS001.

 

nu mi sa intimplat nici o data dar am mai multe de rezerva si daca mi se pare ceva suspect cu trafu chopper montez sursa super001 si cu ups001 nu mi sa intimplat ca prima data trec prin doua trafuri de 9v si nu crapa daca este chopper defect nu sta in sby am puse aceste trafuri direct in sursa si pun direct stecheru in sursa 

Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...
Necesitatea de AMC-uri intr-un service

=======================================================

 

Depinde ce si cum repari.

Vad ca multi se limiteaza sa schimbe modulul, sub pretext ca asa pot sa doarma linistiti. Poate ca asa este acum, dar ce se faceau daca nu erau module si se lucra ca pe vremuri, totul pe placa de baza ? Daca mai vine iar o criza economica si lumea nu va mai avea bani sa schimbe modulele, va reinvia si service-ul adevarat, la nivel de componenta defecta. Inainte de criza din 2007-2008 toata lumea cumpara televizoare (monitoare, PC-uri) noi de la FLANCO, cu buletinul, pe credit, si service-ul murise. A aparut criza si s-a revenit cu picioarele pe pamant.

 

Cred ca multi din astia care scot bani din service nici nu stiu prea multa electronica. Au dexteritati, fac niste operatii simple invatate de la altii sau de pe internet. De ex. cei care curata laptop-uri, schimba un display, etc. Sau cei care repara telefoane mobile (schimba display-ul spart la Samsung sau lipesc o mufa care face nazuri, etc).

Link spre comentariu

In cazul cand raspunzi cu capul (iti pui semnatura in documente) si lucrezi dupa normative, reparatia iese din discutie!(module reparate,senzori de micare,prezenta,controler s-au modificari de orice natura) Am avut recent o vizita de lucru in Oradea la o firma din Canada si am ramas surprins de conditiile de munca.Am aruncat un ochi in linia de productie . :secret

Editat de q_acdc
Link spre comentariu

Am citit undeva, cred ca pe un forum, ca un electronist bun din Romania s-a mutat in Canada si a lucrat la un spital mare. Acolo a gasit maldare de aparatura de calitate, dar defecta (ecografe, etc). S-a pus pe treaba serios si dupa un timp l-a chemat directorul spitalului si i-a atras atentia ca daca nu se potoleste il da afara, pentru ca el (directorul) primea comisioane la achizitionarea de aparatura noua.

 

Adica afacera este o chestie si service-ul este alta mancare de peste. Nu stiu la ce s-a referit domnul dan cod cand a deschis discutia pe tema asta. Cred ca dansul are multa aparatura, se pricepe bine si cauta sa readuca la viata orice aparat care ii cade in mana. Adica service adevarat, nu afacere. Afacerea este alta poveste.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ei , toti am inceput cu'n Mavo , sau ceva rusesc si nelipsitul pistol de RadioProgres.Cei norocosi , beneficiau de osciloscop doar la servici , de regula tot rusesc , in cazul meu o baragladina cu dublu spot la vreo 35-40Kg.Pe masura ce tehnica a evoluat s'au schimbat si cerintele : osciloscoape ,multimetre RMS , statii termostatate , ciocan lipit cu gaz... dupa caz.

De unele ne'am atasat si pastrat , altele ...

Mi'e greu sa cred ca cineva din generatia noastra sta doar intr'un multimetru si o scula de lipit , indiferent cat de buna este , cum la fel de greu sa inteleg sa tragi pe dreapta un modul centrala pentru un releu defect !

 

In industrie ,ca aduse cineva vorba , verificarea se face cu laptopul si repararea prin inlocuirea de module .Nu sta nimeni in hala sa depaneze la nivel placa si nici nu lasi utilajul oprit 24-48 h pentru depanare.Asta'i treaba de laborator , daca ... merita.

 

Un an linistit va doresc , desi numa' linistit n'o sa fie !

Editat de leoncris
Link spre comentariu

Am citit undeva, cred ca pe un forum, ca un electronist bun din Romania s-a mutat in Canada si a lucrat la un spital mare. Acolo a gasit maldare de aparatura de calitate, dar defecta (ecografe, etc). S-a pus pe treaba serios si dupa un timp l-a chemat directorul spitalului si i-a atras atentia ca daca nu se potoleste il da afara, pentru ca el (directorul) primea comisioane la achizitionarea de aparatura noua.

 

 

Eu cred ca omul a fost milos si s-a gandit la persoanele bolnave care ajung sa depinda de acele aparate deci din acest motiv s-a apucat sa le repare.

Totusi sa nu ne gandim doar la reparatii cand vorbim despre AMC-uri caci acestea sunt foarte necesare si cand vine vorba despre realizarea proiectelor.Un proiect nu inseamna doar realizarea cablajului si popularea sa cu componente ci mai include si tot felul de testari amanuntite care evident ca necesita AMC-uri fel de fel.

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Eu nu ma ocup cu reparatiile la un service, desi a fost ceva rentabil ( nu am idee cum merge afacerea asta si in prezent). Am reparat la cunostinte aparatura radio-tv, mai mult moca. Iar la serviciu (fac. de fizica - unde m-am ingropat singur, de viu) am reparat multa aparatura harbuita de altii, de la linii de masurare cu microunde si aparatura din laboratorul de fizica nucleara (numaratoare de impulsuri, surse de IT, dozimetre), pana la spectrograf RMN, osciloscoape Tektronix si de alte marci, laseri de mica putere (bulita partea electrica) etc, etc.

Ceva aparatura am strans si eu, mai mult din casari (scule vechi, defecte), luate pe bani putini (intre 50 si 200 lei) de la tehnicienii care le aveau in gestiune. Tipii voiau sa scape de gestiune (se apropia pensia), nu se pricepeau sa le repare si zaceau prin dulapuri de decenii. Multe au ramas in starea in care le-am luat, n-am avut timp sa le repar.

Detin surse de alimentare cc (0-30 V), osciloscoape (cel mai bun merge la 50 MHz), generatoare RF (un Tesla cu lampi - 30MHz si un E-0503), frecventmetru E-0204, generator de zgomot cu dioda cu vid, punti RLC, un lock-In amplifier, generator de impulsuri TTL, voltmetru cu tuburi (un Tesla), un picoampermetru, generatoare de JF (mai multe), multimete analogice (MAVO, TL4M, etc) si digitale (nu de performanta). Nu le fac tot inventarul. Cred ca aparatura ar fi buna la un cerc de electronica, la un laborator de fizica de la un liceu mai de elita, la un radioclub cu dorari de laborator. Adica pentru activitati didactice (practica cu studentii, etc) si hobby tehnic.

Sau pentru o firma mica unde s-ar produce ceva electronica analogica, clasica (microproductie).

Link spre comentariu

Nici vorba de asa ceva. Sper sa-l conving pe baiatul meu sa invete ceva electronica, sa inteleaga cum merg circuitele si sa faca programe (drivere, etc) pentru astfel de scule. Nu sunt prea credincios si nu fac pomeni. Si inca n-am dat in primire, desi sunt cu avarii severe.

Link spre comentariu

Și eu m-am gândit să îmi fac un inventar dar e greu ,sunt multe aparate și durează mult. Cred că doar surse de laborator am peste 50 aproape toate firme consacrate HP, Hameg, Philips, Kepco,Kenwood, Gossen Konstanter, Farnell, Sodilec,Lambda,Power Design, Zentro-elektric, Leader, Lodestar, Matrix, 

Rohde&Schwarz, etc. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări