Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Primul meu proiect cu tuburi.


Postări Recomandate

Vizitator viobio

Poți înlocui șocurile cu rezistente, șocurile netezesc mai bine riscul,poți folosi în locul șocurilor cu bobine, șocuri electronice cu fet.Am Separat alimentarile pt o diafonie cit mai buna intre canale,e mai scumpa aceasta varianta dar merita,se simte la ureche.

Link spre comentariu

...........

Etajul respectiv, nu poate fi privit asa!

In fapt, este un etaj diferential (o entitate!), care in fapt ne arata un cuplaj catodic intre etaje. Cuplajul perfect este atunci cand exista o izolare perfecta dpdv al semnalului de curent alternativ fata de masa. Din aceasta cauza se intercaleaza o sursa de c.c. Functie de caltatile acestei surse, etajul va fi mai mult sau mai putin echilibrat, in special de rezistenta interna, care in mod ideal trebuie sa fie infinita, sau natural foarte mare. Si un rezistor poate fi privit ca o sursa de cc, dar cu rezistenta interna proasta (valoarea sa).

..............

 

Asa este. Si eu am zis acelasi lucru, ca exista un dezechilibru ce poate fi corectat. Am gasit si formula matematica care arata relatia dintre cele doua rezistente din anozi:

 

Posted Image

(Sursa: "Amplifiers. The why and how of good amplification." G.A. Brigs & H.H. Garner -1952)

 

Intr-adevar cand RK are o valoare foarte mare, cum este cea a unui generator de curent constant, a doua parte a numitorului tinde la zero si exista echilibru cand cele doua rezistente din anozi au valori egale. 

Link spre comentariu

Posted Image

 

Cum as incerca sa fac eu. ATENTIE, nu zic ca nu e bine dar mi-as lua cateva masuri de siguranta.

 

1. As incerca sa fac traseele de la R19 si R16 (rosu deschis) sa fie cat mai scurte, eventual padurile de la rezistente lipite de pad-ul soclului. Acele rezistente sunt grid-stopper-e si au ca rol amortizarea unor eventuale oscilatii; exista recomandari de a fi montate direct pe soclu atunci cand se fac montaje pe cose.

2. As muta grupul R15 si C8 catre dubla trioda astfel incat traseul lung (rosu deschis) sa corespunda unei impedante cat mai reduse (cum este iesirea din transformator); cu cat impedanta este mai redusa cu atat e mai putin probabil sa iti capteze ceva paraziti.

3. Exista o portiune a traseului de masa (cea marcata cu linie galbena intrerupta) unde se suprapun semnale de la etajul de putere cat si semnale de la etaje de intrare. As incerca sa evit acest lucru mutand punctul de conectare a masei catre zona marcata cu "A"

4. Tot in spiritul pastrarii unui semnal de masa cat mai curat pentru etajul de intrare as cauta ca masa folosita pentru condensatorii de decuplare (C9, C12, C4) sa fie separata de masa pe unde circula semnalul. Astfel ori "Star ground" spre punctul central de masa (cum e figurat cu linie punctata albastru deschis), ori sa "imbraci" fiecare etaj cu decuplarea aferenta: C12 cuplat la GND-ul finalelor (locul de intalnire R13-R14-R17-R18), C9 la GND-ul dublei triode (piciorul de la masa a rezistorului R9), C4 la GND-ul pentodei de intrare (terminalul de la masa a rezistorului R4).

Link spre comentariu

acest cablaj http://i59.tinypic.com/es92jp.jpg

 nu poate fi propiu unui amplificator de caiitate ,traseul de masă include greşit alimentarea filament finale(6,3Vc/3A) ,alimentarea filament finale se face întotdeauna pe trasee separate doar decuplată la masa ,dacă privim mai atent schema de lucru remarcăm că înfăşurarea filament(6,3Vca ,2X3,15Vca) apare cu priză mediană decuplată la masă.În principiu dispunerea soclurilor tuburi finale pe cabaj complica situaţia(dinamic tensiuni mari între trasee anozii şi masa ,tesiuni mari între trasee g2 şi masă) http://oi58.tinypic.com/2nbd8vb.jpg .

 

O investiţie mare susţinută de un cablaj defectuos nu poate conduce la rezultate notabile .Pentru că este primul dumneavoastră proiect cu tuburi ar fi recomandat ca măcar etajul final să fie cablat clasic (socluri de şasiu EL34 ,alimentare filamente EL34 torsadat).

 

Trebuie să revizuiţi şi prima parte a cablajului (care conţine etajul de intrare şi etajul defazor) în special traseele de masă şi de alimentare ,în opinia mea softul folosit de proiectare cablaj circuit imprimat este primitiv (nu face faţă).

 

Ca să fiu mai exact cablajul prezentat nu se cade a fi folosit la amplificatorul prezentat.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am inteles cum sta treaba, am comandat de altfel elemente pentru cablarea in aer ca "plan B", softul folosit este "Eagle" singurul pentru care am gasit biblioteci continand tuburi. Daca se poate ma intereseaza cu ce altceva as putea proiecta cablaje pt tuburi. Am sa folosesc dispunerea componentelor facuta de Viobio intr-un post mai sus. 

Va multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu

Am inteles cum sta treaba, am comandat de altfel elemente pentru cablarea in aer ca "plan B", softul folosit este "Eagle" singurul pentru care am gasit biblioteci continand tuburi. Daca se poate ma intereseaza cu ce altceva as putea proiecta cablaje pt tuburi. Am sa folosesc dispunerea componentelor facuta de Viobio intr-un post mai sus. 

Va multumesc pentru sfaturi.

Pentru PCB-urile aferente proiectelor cu tuburi electronice nu va trebuiesc softuri prea evoluate,sau daca doriti exista CadSoft EAGLE Prefessional PCB Design Software V7.1.0 cu care puteti importa scheme din Spice la care,bineinteles daca aveti modele si librarii,va proiecta automat un PCB cu traseul de masa sugerat inteligent de acest soft.

Parerea mea este sa nu va mai complicati cu niciun soft,zau asa (!!!),este foarte simplu daca aveti putina rabdare si componentele deja pe masa de lucru,nimic mai simplu iar ca sa fiu in ton cu dv. va propun varianta sau planul C,adica : un PCB cu tubul de intrare si spliterul,iar tuburile finale montate pe sasiu clasic la soclurile carora vor veni de la PCB numai trei conexiuni : semnal G1(pentru o finala),semnal G1 (pentru cealalta finala) si masa,atat.Filamentele se vor conecta cu conexiuni torsadate cu diametrul dimensionat corect pentru curentul necesar...,sau cel mai simplu si elegant este abordarea stilului propus de @viobio.

 

  Nu va complicati inutil !

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Am obervat si eu ca ai probleme la cablaj!

 

Referitor la cablaj, cateva reguli generale sunt necesare!

-De preferinta, se va utiliza un PCB maker care lucreaza impreuna cu un program Capture(schematic) integrat. Adica, daca ai facut o modificare in PCB sa poata fi returnata si in schematic. Altfel, daca faci o modificare in schema sa o poti transfera rapid in PCB. Asa poti tine sub control schema si cablajul ei.

- Aceasta interdependenta este ceruta si de fisierul netlist care specifica informatii necesare (module componente, legaturi, etc.) pentru executia PCB. Eu nu cred ca schematicul din LTspice specifica aceste informatii in totalitate, pentru ca nu am gasit, de ex., posibilitatea sa setezi un modul componenta.

-Programul pt PCB, trebuie sa poata scoate fisiere recunoscute de un fabricant de PCB la care apelezi, de regula sub forma de gerber files, precum si fisierele de gaurire. Asta daca intentionezi sa faci cablajul acolo. De ex. eu folosesc pentru fabricant gerbere excelon 2/3, sau 3/4 format.

-Eagle, nu este un generator de PCB pe gustul meu. Paduri urate, prea segmentat, si are dificultate in executie. Asta poate si pentru ca sunt obisnuit cu stilul Orcad (Windows sau DOS).

 

Pentru realizarea cablajelor, inca de cand iti faci schema te gandesti si la aspecte din PCB maker. Intodeauna, modulul pentru o componenta, chiara daca-l folosesti dintr-o librarie existenta trebuie verificat. Daca pinii sunt numerotati corect (eu de ex., la tuburi fac numerotarea cum se vede dinspre soclu, desi in PCB, de regula toate numerotarile se fac cum te uiti de sus, pentru ca ele vor fi montate pe dos)., daca corespund fizic (dist) pentru ce ai acolo, etc. De regula, eu imi fac modulele pentru componente!

 

Traseele pentru filamente se vor trage cat mai apropiat posibil, adica chiar alaturate. Acest lucru, pentru a nu face bucle perturbative si fara efecte inductive in AC. Conectarea la masa se face in exterior la jumatatea bobinei transformatorului de alimentare (doua infasurari pt. 6.3V, 3.2+3.2). Lampile cu incalzire indirecta sunt facute sa functioneze corect in AC, asa ca lasa alimentarea in DC la o parte. Daca totul e corect, n-ai nici o problema cu zgomotul de retea. Eu nu am zgomote masurabile la iesire cu volumul la minim, daca am facut corect un cablaj.

 

Traseul de masa se va trage cu suprafata suficient de mare pe o parte (rezistenta f. mica). Pe partea cealalta se va trage traseul de plus, cat mai mult peste traseul de masa. Decuplarile se fac intre acestea direct. Daca ai doua amplificatoare pe aceeasi placa, fiecare va avea traseul lui de masa si se vor pune in contact la pinul condensatorului de decuplare al sursei de alimentare.

 

Acum sunt in deplasare si nu am ceva exemple, dar cand ajung acasa o sa pun un exemplu.

Link spre comentariu

Va multumesc pentru sfaturi, eu folosec de obicei Proteus, cu Ares pe parte de cablaje, lucrez cu microcontrollere,  dar cum nu am gasit biblioteci care sa contina tuburi a trebuit sa ma reorientez temporar pe eagle. Totusi imi place sa rutez manual pe cat posibil de asta si a iesit ce a iesit. Modul de lucru la softuri este similar, singura deosebire este simulatorul care lipseste de la Eagle. placile le fac aici : https://oshpark.com/  se pot face minim 3 bucati iar pretul este bun.

Domnule Sebi, daca se poate , cu ce soft lucrati? face si simulare?

Domnule Zal, va multumesc, voi incerca sa vad ce iese :).

Domnule Olimpiu, ideea dvs estre foarte atractiva in acest moment, dupa cum am zis am comandat elemente pt cablat in aer, capitolul cablaj este mai dificil, oricum nu vreau sa risc sa am oscilatii sau alte alea, am sa urmez sfaturile primite aici si daca nu voi gasi o solutie viablila, renunt de tot la cablaj si montez in aer.

 

Oricum mii de multumiri, chiar si doar pt experienta si tot se merita sa te apuci sa construiesti (numai sa ai grija la investitie :)))  )

 

Si sa nu uit, azi am primit potentiometrele motorizate, sunt cam lungi la partea de knob, de asemeni am facut masuratori cam 185mA in mod normal si 205mA cand ajung la cap de cursa, au totusi un sistem de ambreiaj si nu cred ca se intampla ceva daca se insista la cap de cursa.

post-235128-0-69147400-1437960562_thumb.jpg

post-235128-0-82846400-1437960579_thumb.jpg

post-235128-0-60392000-1437960603_thumb.jpg

Editat de Marius Rotundu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări