Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Focus screen and mate.


cata_124

Postări Recomandate

 Si  d7200  are  si  motoras  in  body  pt.  obiective  care  pe d   5300   doar  visezi  sa  le  montezi  sau  daca  le  montezi  adio  focus  automat  .  Ma  rog  sunt  diferente  destule  dar  eu  am  spus  ce  am  observat  .  

Editat de lavynyu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Da stiu de asta, cand am luat 5300 imi fixasem un buget si 70D de la Canon a fost un pic peste. Si acesta avea motoras. Dar cu obiectivele pe care le am si cele pe care mi le-as permite nu imi este necesar.

Apreciez dublul slot pentru SD, pentaprisma si oricum senzorul de autofocus e superior, masura expunerii este diferita. 

 

Va tin la curent, daca fac proba, cu ce impresie am ramas.

 

 

Link spre comentariu

Da.

Nu am mai facut proba de care ziceam .

AM COMANDAT-O ! Trebuie sa imi ajunga cred in 2-3 saptamani.

7200

 

Multumesc pentru ca ati inclinat balanta deciziei, foarte probabil va fi un pas inainte. Altfel as fi fost tentat sa iau tot un 5300. Acum ca mi-am facut oasele pe asta e cazul sa trec la ceva un pic mai bun.

Costa dublu si cantareste cu 60% mai mult dar cred ca daca e mai grea o fi pentru un motiv, si nu cred ca au pus pietre inauntru.

Am avut o placuta surpriza sa constat ca modelul asta are si mod master pentru flash la distanta, ceea ce 5300 nu are si mi-ar fi folosit.

Editat de one
Link spre comentariu
1 hour ago, one said:

Da.

Nu am mai facut proba de care ziceam .

AM COMANDAT-O ! Trebuie sa imi ajunga cred in 2-3 saptamani.

7200

 

Multumesc pentru ca ati inclinat balanta deciziei, foarte probabil va fi un pas inainte. Altfel as fi fost tentat sa iau tot un 5300. Acum ca mi-am facut oasele pe asta e cazul sa trec la ceva un pic mai bun.

Costa dublu si cantareste cu 60% mai mult dar cred ca daca e mai grea o fi pentru un motiv, si nu cred ca au pus pietre inauntru.

Am avut o placuta surpriza sa constat ca modelul asta are si mod master pentru flash la distanta, ceea ce 5300 nu are si mi-ar fi folosit.

Sa  fie  cu  noroc   si  de  bun  augur  !  Din  pacate  observ  ca  si  sloturile  duble  dispar  deja  7500  nu  mai  are  slot  dublu  ?? Pacat  era  un plus  foarte  bun  ! 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Asta-seara, dat fiind ca 5300 nu prea mai este in sperante de utilizare, am incercat curatarea focus screen.

Dupa demontarea relativ simpla ca aici

Am scos ecranul si l-am suflat, pentru eliminarea impuritatilor. Chiar de mai multe ori, vazand ca acestea nu dispar. L-am prins si cu mana, de cateva ori, bineinteles de margini si niciodata nu am atins suprafata.

Am avut oarecare dificultati in a reusi re-blocarea acestuia, dar vazand fotografiile de pe situl indicat, am inteles ca acea clema trebuie sa ajunga sub cea de plastic.

Dupa mai multe tentative, mizeriile au ramas.

In fotografiile - realizate cu telefonul mobil, destul de slabe, se pot vedea mizeriile in ocular, si focus screen demontat.

In concluzie, mizeriile se afla in zona oglinzii... o sa ajung acolo alta data.

 

WhatsApp Image 2019-03-14 at 19.23.10 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-03-14 at 19.23.10.jpeg

 

 

Am putut vedea mizeriile din ocular luminand cu lanterna telefonului prin ocular si privind dinspre focus-screen.

 

In cateva zile imi ajunge 7200 dar mi-ar placea sa repar si 5300, nu este un aparat rau, il pot recomanda cu placere oricui este interesat sa intre in aceasta lume minunata a fotografiei.

Editat de one
Link spre comentariu
On 1/6/2019 at 9:51 PM, lavynyu said:

 mai  ales  d7000  era  foarte  fiabil  stiu  la  studiouri  foto    unde  au  atins  200-250  de   mi  de  cadrea  pana  au  inloocuit  shutterul  

 

Domnule, tot respectul meu pentru cine inlocuieste shutterul.

Astazi am demontat 5300 si va spun sincer ca nu imi fac mari sperante sa il mai recompun corect inapoi.

 

In primul rand remarc multitudinea de tipuri de suruburi pe care nu o sa imi amintesc de unde le-am scos.

In al doilea rand, nu stiu daca voi reusi sa lipesc ca la un aparat "original" inapoi toate cauciucurile sub care sunt ascunse suruburi, se pare ca japonezii astia nu au facut ceva care sa poata fi vreodata reparat.

 

Am reusit sa il fac bucati si, in sfarsit sa demontez ansamblul pentaoglinzii si sa curat in interior dar nu recomand asta nimanui, daca e mizerie acolo, acolo sa moara. E intr-adevar un ecran lcd acolo si se pare un senzor dar nu imi dau seama ce senzor. Sa fie un mic proiector care sa "inroseasca" punctele de focus ?

 

Am reusit sa extrag senzorul de autofocus si nu mica mi-a fost surpriza sa constat ca este fixat in 3 puncte, cu 3 suruburi dar sub acestea sunt niste arculete, astfel incat se regleaza. Bineinteles ca atunci cand voi pune noul senzor, va trebui cel putin teoretic reglat. Cum naiba sa faca asta, ca nu am laborator de reglat. Ce complicat, pe internet nu prea am gasit informatii despre cum se inlocuieste traznaia asta, dar acum ca am comandat-o, cand o sa ajunga o sa incerc sa montez totul la loc, daca nu, totul intr-o punga si.... la gunoi.

 

 

Mda, .... ieri mi-a sosit 7200, am facut cateva probe. Sunt  multumit, oricum imi trebuia alta aparat si este bine ca am facut un pas inainte cumparand modelul superior, dar ca si ergonomie este un mic pas inapoi. In afara de faptul ca 5300 e mai mic si mai usor, avand senzor similar si aceleasi lentile deci, teoretic fotografii similare, cel mai greu mi se pare sa ma obisnuiesc cu butoanele din stanga. Montand acum un obiectiv 18-140, aparatul este destul de greu si deci mana stanga sta la baza obiectivului, iar dreapta tine de "manerul" aparatului. Dupa realizarea unui cadru, eram obisnuit, fara sa mut mainile pe aparat, sa apas cu degetul mare de la mana dreapta in mod repetat pe +, care se afla undeva sub tasta rotunda "sageti", pentru a mari si a verifica corecta focalizare, eventual apoi pe tasta de stergere, care era si ea tot acolo, daca nu eram multumit. Acum mana staga trebuie luata de pe obiectiv si mutata pe taste in stanga, cu trasferul greutatii intregi in dreapta, cel putin pentru un moment. Mi se pare ca inainte era extraordinar de comod. Alt exemplu, derularea fotografiilor. La 5300, in afara de tastele "sageti", se putea folosi rotita encoder a timpului de expunere si era relativ comod daca voiai sa derulezi repede, acum se pare ca e inactiva.

Dar probabil ca ma voi obisnui, imi amintesc cand mi-am cumparat 5300 am facut o lista lunga de critici, inca valabile din punctul meu de vedere, dar apoi mi-a placut acest aparat, acum lista e mult mai scurta.

O problema comuna la cam toate aparatele reflex e cand fotografiezi in live-view, in principiu trebuie sa acoperi ocularul cu un capac dedicat, asta mi se pare foarte incomod si cred ca nimeni nu il foloseste. Eu il am si acum ambalat pe cel de la 5300, de ieri am 2.

 

Autofocusul este intr-adevar un piculet mai rapid si in cazul fotografierii unor subiecte in miscare sigur ajuta, mai ales ca este si mai sensibil si deci in lumina mai slaba ar trebui sa mearga mai bine. Totusi nu mi-e rusine nici cu vechiul aparat, poate aparatul amicului avea intr-adevar o problema sau erau obiective diferite.

Incredibil de comod displayul secundar, un lucru care nu il consideram important dar imi place. 

 

Adaug o constatare, dat fiind ca 5300 avea limitarile lui, si pentru a ma distra si a experimenta, eram obisnuit sa fotografiez mult in modul manual, sar cel putin in A, S, evitam de cele mai multe ori folosirea modului Auto, in cel mai rau caz foloseam P, caci sunt obisnuit a folosi punctul central pentru a face focus, apoi blocand autofucusul recompun imaginea si declansez. La 7200 modul Auto functioneaza foarte bine si exact aici se vede viteza mai mare. Alegerea punctului optim de focus functioneaza perfect la 7200, se recunoaste imediat fata si focusul se face pe ochi, aici intr-adevar este extraordinar, asta inseamna un excelent senzor de autofocus, cu o rezolutie suficient de inalta.

 

Editat de one
Link spre comentariu

Pentru cine este interesat, pe

https://www.ifixit.com/Guide

se gasesc cateva indicatii despre repararea unor aparate. Eu am cumparat de la ei un set de scule

Essential Electronics Toolkit, de o calitate medie dar suficienta, inca nici nu le-am utilizat, mai ales ca eu am mai multe seturi de la diverse marci.

Cu 7200 am inceput sa ma obisnuiesc si ii descoper functiile pe care inainte nu le aveam, de exemplu are nivela electronica si mi se pare util.

5300 se afla in asteptarea senzorului, care cred ca ajunge peste 2 saptamani, apoi voi continua tentativa de reparatie.

Link spre comentariu
On 3/16/2019 at 5:31 PM, one said:

 

Domnule, tot respectul meu pentru cine inlocuieste shutterul.

Astazi am demontat 5300 si va spun sincer ca nu imi fac mari sperante sa il mai recompun corect inapoi.

......

La 5300, in afara de tastele "sageti", se putea folosi rotita encoder a timpului de expunere si era relativ comod daca voiai sa derulezi repede, acum se pare ca e inactiva.

 

 Intre timp am reorganizat suruburile si am identificat fiecare de unde era, daca imi ajunge senzorul bun chiar imi fac sperante sa il repar inapoi.

A, gasit un forum de astrofotografie unde se explica cum se adapteaza 5300 pentru acest scop. Racirea senzorului etc. Ce pasionati !

.......

La 7200 se personalizeaza si se pot folosi encoderele pentru a derula imaginile. Descopar, descopar....

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Da, nu am mai intrat de catva timp pe acest subiect.

La 5300 am reusit sa curat bine ecranul de focus si procedura ar fi urmatoarea:

se roteste aparatul cu capul in jos, se deschide (cu o penseta) agrafa care tine ecranul inferior, se rabateaza (cu penseta) ecranul inferior fara a fi indepartat, se sufla aer cu pompita desupra ecranului -  defapt intre cele 2, ecranul de focus si ecranul lcd, apoi se impinge inapoi ecranul de focus si se monteaza agrafa, asa cum e explicat si intr-un post al meu precedent citand un site unde sunt imagini care arata cum se face.

Din pacate nu am mai avut timp sa verific autofocusul, am inlocuit senzorul dar urmeaza o dificila procedura de calibrare pe care voiam sa o fac doar pentru distractie si nu in scopul de a obtine un aparat perfect functional.

 

Dupa 2 luni de folosinta cu 7200 se pare ca nu sunt prea norocos, deoarece s-a defectat si acesta.

Aflandu-ma la un eveniment, o ruda apropiata m-a rugat sa ii dau aparatul sa faca cateva fotografii, eu aflandu-ma intr-o pozitie defavorizata.

Prababil fara sa isi dea seama, a atins comutatorul automat-manual care se afla pe corpul aparatului. Apoi descoperind ca autofocusul nu merge, eu am verificat doar comutatorul de pe obiectiv. Cel de la camera nu am vazut ca era miscat, de fact era miscat doar putin, destul cat sa nu mai faca contact.

 

Intrucat din meniu nu reuseam sa fac nimic, si nici resetul nu a ajutat cu nimic, am facut un update firmware la ultima versiune, dar am vazut ca autofocusul tot nu mergea. Dupa aceea, am remarcat comutatorul de pe body si l-am pus in pozitia normala, autofocusul functioneaza, dar cu selectia automata, practic merg "toate punctele".

Mutand pe oricare din celelalte moduri, P, A, S, M, nu mai pot utiliza un singur punct. Am selectat AF-S, pentru single, dar degeaba. Sunt deosebit de dezamagit, caci cumparasem aparatul ca sa nu plec luna viitoare in excursie fara, dar se pare ca il voi folosi cu acest defect. Cu modul auto sunt la nivelul fotografiei cu telefonul mobil.

 

Voi incerca sa il duc la un centru de reparatii dar dupa ce ma intorc din vacanta, pentru ca stiu ca acestia de obicei nu sunt foarte eficienti si vreau sa raman fara.

 

Cu siguranta urmatorul aparat nu va mai fi un Nikon.

Pacat.... am fost atat de multumit atata timp dar acum renunt. Modelul imediat superior a umplut internetul cu plangeri despre defecte.

Voi arunca banii pe alta marca.

Editat de one
Link spre comentariu

Asa  se  invata  din  patanii    !  Update  nu  se  face   la  nimic  (este  parerea  mea  pur  personala )  cand  vine  vorba  de  astfel  de  aparatura    !  Si inca  ceva  aparatele  astea  nu  sunt  telefoane  celulare  sa  le  inprumuti  la  toti  habarnistii  care  nu  stiu  ce  este  ala  un  dslr  (parerea  mea  personala  nr.  2  )  . Nici  nu  vreau  sa  ma  gandesc  ce  se  intampla  cu  aparatul  daca  il  scapa  din  mana  :96  Cand  am  avut  si  eu  primul  dslr   si  eu  am patit  tot  felul  de  bazaconii  dar  astea  se  rezolva   invatant  sa  cunosti  aparatul  ca  in  palma  !  Succes  ! 

Editat de lavynyu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări