Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Casa de 1000E


Mondan

Postări Recomandate

Multumesc pentru raspuns, raspunsul meu nu va veni repede. Mai am de studiat..

 

Dar ce spuneti de varianta achiziationarii unei case de chirpici la tara?

Poate fi locuita legal? Se poate face noul domiciliu acolo?

Bineinteles!!!

 

La momentul vanzarii, vor fi puse pe masa toate actele de imobil, cadastru, intabulare, extras de carte funciara in termen, etc.

Deci, mare atentie acolo...

Casa va avea sigur (exceptie cele neracordate), toate actele racordarii la reteaua de electricitate, eventual la distribuitorii de internet/televiziune, dupa caz.

 

Practic, ce primesti, este scriptic si practic, o locuinta. Iti apartine, esti trecut in titlul de proprietate ca proprietar, se fac inscrisurile in cartea funciara, refaci buletinul, restul e istorie.

Zi-mi ce vrei sa faci, urmarim aici, si rezolvam negresit.

 

 

@Victor; Nu se vede poza, incearca sa incarci cu imagehousing, si pune link-ul in "imagine"...

Link spre comentariu

Eu zic asa;

 

Fundatie piloni, sapatura la burghiu (maxim adancime 1.2m diam. 300mm, beton armat pana la nivelul solului. Cofrat cu cofraje carton sau tub pvc la diam. 200 afara, si ridicat la ~250mm de la sol.

12 piloni x 0.12mc = 1.44mc beton x 250

100E in beton, sa zicem 300E total, manopere, sapaturi, etc.

~250kg ob/pc

 

Sa zicem ca avem fundatia gata in 500E

 

Eu cand imi comand lemnul, il iau pe comanda, pe bucati dimensionate, cu 700-750 lei/mc

Ochiometric, cu o eroare care tine mai mult de abordare, ar intra vreo 20-25mc lemn. Grinzi, popi, capriori, cosoroabe, plansee, astereala, sipca, rigla, balustrade, trepte, plafoane, lambriuri, tocarie, etc.

4300E pana acum.

Avem invelitoarea, care se duce in 2000E sigur. Si aici, depinde care invelitoare. O sindrila e 1leu, si intra 200-250/mp. Orice ai lua, nu scapi... ca sa ramai intr-un aspect anume, ramai la bituminoasa.

 

Cu manopere, materiale de asamblare, ferestre/usi (manopere productie), instalatii, eu zic sa iei in calcul 10.000E. Nu spun ca atat va costa la final, pentru ca nu cunoastem multe aspecte, manoperele, gradul de finisare, modalitatea de abordare, timpul, etapele, logica... dar, fara un MINIM 6000E in buzunar, nu as incepe. Macar sa ramana inchisa de intemperii.

 

 

DTnUS6xX0AEM8Fs.jpg

Link spre comentariu

Acum as avea rugamintea sa avem o discutie nu la fel de importanta sau serioasa.

Nu mai vorbesc de case serioase,

Ci de faptul ca mie imi plac foarte mult calatoriile.

ekodom_dereviannii_dom_na_koliosah1.jpg

 

http://ecology.md/md/page/o-casa-de-lemn-pe-roti

 

 

http://adevarul.ro/moldova/social/prima-casa-roti-made-moldova-1_51b1729dc7b855ff56682bf4/index.html

 

 

Cat ar costa asa ceva cu omologarea RAR?

Practic e o rulota, singura diferenta consta in design, te face sa crezi in camping ca nu ai rulota.

 

Un roman care construieste astfel de case, a dat anunt ca are nevoie de tamplar bun, dar eu nu sunt tamplar.

Cei care realizeaza astfel de case vorbesc de mii de E pretul.

 

Eu totusi cred ca va iesi mult mai ieftin daca o realizam noi. Cat ar iesi?

 

Am vazut o astfel de "rulota-casuta"in trafic in timp ce ma intorceam de la Sinaia-Bucuresti.

Si iesie mult. mult in evidenta printre masini.

Link spre comentariu

Proiectul pe care l-am prezentat eu mai sus este format din 2 module .

O suprafata totala de peste 100 mp utili,pretul materialalor conform la ce s-a prezentat mai sus nu se apropie de 9000 euro.Fara manopera.

 

Fiecare modul are o baza metalica ce se preteaza la atasarea unui sistem de rulare.

Sistemul meu constructiv, folosind elemente subtiri metalice pentru Rigips nu se preteaza la un transport pe roti individual ci transportat pe trailer.

Cu un sistem de rulare tip carucior cu 2 sau 3 osii ce se foloseste doar pt a fi urcat modulul pe trailer ,dus la locatie ,asezat pe pozitie dupa aceea este scos de pe modul si folosit la celalalt modul pt a fi transportat. Modulele nu stau pe acest carucior decat cand sunt transportate.

 

Daca in schimb se folosesc sandvisuri din osb si spuma pentru pereti,si acoperis(mai usor decit ce am facut eu cu capriori si grinzi) sistem fabricat de o firma din Prahova, am pus mai sus niste date despre,

ei atunci se poate realiza un modul cu calitati de 'rulota' folosind chiar ca sursa de inspiratie platforma metalica realizata de mine deoarece este foarte ieftina si

a reusit sa o realizeze si un sudor nu prea experimentat (ca mine).

 

Folosind sandvisurile acelea iese mult mai ieftin structura peretilor si a acoperisului decat cu lemn masiv .

Daca stiam de acea firma acum 3 ani, le foloseam si eu deoarece este muuuult mai usor de lucrat cu ele, chiar daca sunt ceva mai scumpe decat cum am facut eu.

Stiu ca din pacate nu e lemn"adevarat " Nomikos ( :26 ) dar daca se urmareste un buget scazut este o varianta de luat inseama.

 

Daca e rulota trebuie inscrisa in circulatie ,atunci o sa ai probleme cu executia a tot ce inseamna "sasiu' deoarece trebuie sa fie realizat intr-un service autorizat sa faca interventii/reparatii la sasieleauto.Stiu sigur ca am vrut sa modific o Mobra(nu radeti va rog)si nu puteam sa modific eu cadrul , trebuiau acte de la un service cum ca ei au facut modificarile/sudurile.E nasol cu ideea de rulota

Eu de asta am ales varianta transport pe trailer mai ales ca sunt si agabaritice modulele.(da, antemergator si tot tacamul, dar tot mai ieftin iesi decat sa omologhezi 2 module,cazul meu)

Editat de goguboeru
Link spre comentariu

O idee dupa ce am citit linkurile : sa cumperi cea mai mare platforma tractabila de un autoturism sau SUV , inmatriculata sau inmatriculabila si sa construiesti pe ea.

Ai grija doar la gabarit : latimea permisa este de maxim 2,60 metri sau 2,65 metri la frigorifice. Daca e mai lata e in categoria aia de agabaritice cu probleme.Inaltimea chiar ca nu mai stiu. Lungimea e mai laxa .

Si bineinteles la greutatea suprastructurii care trebuie sa se incadreze in specificatiile platformei.

Editat de goguboeru
Link spre comentariu

Acum as avea rugamintea sa avem o discutie nu la fel de importanta sau serioasa.

Nu mai vorbesc de case serioase,

Ci de faptul ca mie imi plac foarte mult calatoriile.

ekodom_dereviannii_dom_na_koliosah1.jpg

 

http://ecology.md/md/page/o-casa-de-lemn-pe-roti

 

 

http://adevarul.ro/moldova/social/prima-casa-roti-made-moldova-1_51b1729dc7b855ff56682bf4/index.html

 

 

Cat ar costa asa ceva cu omologarea RAR?

Practic e o rulota, singura diferenta consta in design, te face sa crezi in camping ca nu ai rulota.

 

Un roman care construieste astfel de case, a dat anunt ca are nevoie de tamplar bun, dar eu nu sunt tamplar.

Cei care realizeaza astfel de case vorbesc de mii de E pretul.

 

Eu totusi cred ca va iesi mult mai ieftin daca o realizam noi. Cat ar iesi?

 

Am vazut o astfel de "rulota-casuta"in trafic in timp ce ma intorceam de la Sinaia-Bucuresti.

Si iesie mult. mult in evidenta printre masini.

Iti trebuie camion sa tragi casa aia. Si categoria C+E la permis.

Link spre comentariu

Sa raspund la intrebare: mi se par foarte mari sumele discutate aici.
9000E nu costa atat terenul de care vorbesc.... este vorba de 200mp in orasul meu, care nu stiu cum vor fi impartiti. Pot sa am o fasie lunaga.

Daca mi se permite un comentariu:
Acum 10 ani am fost in vizita in USA. Ei aveau case cat se poate de simple. Ceva placi, prefabricate, care daca se supara isi demonteaza casa si se muta.
In Texas profesorul m-a invitat sa dorm la el. Am fost cazat si la hotel, a platit serviciul. Am stat la etajul 27 nu mai stiu exact, pana la etajul 20 luai niste lifturi pe care le schimbai pentru urmatoarele etaje.
Vreau sa spun ca au posibilitatea sa stea in blocuri inalte si totusi prefera la casa.

Apoi pot sa va impartasesc experienta din Danemarca. Tot niste case simplute. Nici vorba de luxul in care traim noi aici.
Spre exemplu in Danemarca un doctor castiga 5000-10 000E/luna si vine la serviciiu cu bicicleta.


La serviciul care m-a delegat in US eu castigam salariul minim si locuiam in caminul studentesc...........

Bunicii nostri isi faceau case din chirpici si isi permiteau familii fericite.
Acum ma gandesc ca nu iti mai face nimeni receptia la o casa daca nu investestii mii de E. Am dreptate?
Acum, daca pretul este asa de mare pentru o construit cea mai ieftina casa, ma gandeam sa tranform terenul in Camping.
Pot da faliment, exista riscul asta.

De ce am pus intrebarea sub forma celei mai ieftine case? Pentru ca vreau sa am suprafata minima de locuit, sa ii fac receptia, sa ma mut acolo,
ca apoi in timp sa construiesc si restul.

Dar am vazut foarte multi care au ramas cu casele neterminate si le vand la rosu.

Link spre comentariu

Proiectul casei de vacanta sau de weekend poate fi gândit și fără etaj ...

La bătrânețe este complicat accesul pe scări abrupte .

E mai simplu fără scară interioară .

Doar hol pentru cuier și pantofar , baie cu cada ( + spatiu tehnic pentru boiler electric ) , bucătărie ( + cămară ) , încălzire cu soba cu lemne camera de zi cu spatiu de dormit , eventual plita cu cercuri pentru gătit combinata cu soba pentru încălzit casa și dulap de haine și masă de lucru ...

 

628347746_html_m13d2e2a.jpg

 

8810_dom_shalash_02.jpg

 

dom-odnoetazhnyj-22-1024x792.jpg

 

Scad costurile cu mult ?

 

Mă refer la o amprenta la sol de maxim 8x8 m ...

Editat de Victor
Link spre comentariu

Cred ca sugrumata bine, cu disciplina de proiectare si santier, si efort personal, o facem cu 5000-6000E.

 

P.S. As mai adauga ca poate varia mult, si functie de cum mobilam/finisam. Dar, structural, si cu o baza de mobilare, cam pe acolo...

Acum, in ansamblu, sa nu uitam si de celelalte, teren imprejmuire, put apa, fosa, etc. Trebuie vazut foarte clar...

Link spre comentariu

Cum variaza pretul daca in loc de acoperis, pentru o casa din beton va fi terasa?

 

A fost inspirat de la Mugur:

http://www.wowbiz.ro/mugur-mihaescu-si-a-plantat-iarba-pe-casa-si-si-a-asfaltat-strada-bineinteles-ca-acum-figureaza-ca-si-cum-ar-fi-fost-reabilitata-de-primarie-16337297

 

Citat din articol:

"Am gazon si pe casa. Vazuta de sus, casa mea este doar o pata verde. Nu are acoperis – la ultimul nivel este o terasa pe care am plantat iarba"

 

Bine, acum nu exagerari cu plantat iarba care poate sunt foarte scumpe, dar cu de terasa in loc de acoperis.

 

Deci, o casa ca a lui Mugur, dar fara etaj si demisol, doar cu terasa:

35_big.jpg

Editat de Gurban Dan
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări