Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Casa de 1000E


Mondan

Postări Recomandate

Nisip si dale pe terasa sau pamant pt iarba = greutate suplimentara= fier beton mai mult si grosime mai mare la placa (acoperis) + o hidroizolatie de foarte buna calitate si o manopera cu garantie buna=> bani mai multi si ....ceea ce nu vrei deloc :o masa inertiala mult mai mare situata in partea de sus ce afecteaza negativ in caz de cutremur(eforturi mai mari la jumatea stalpilor ).

Iar dale/gresie pui pe terasa doar cand este complet circulabila.

Editat de goguboeru
Link spre comentariu

Am facut terase circulabile cu beton de panta peste hidroizolatie si pietris de marmura partial, cu lemn de terasa (decking), sezlonguri, umbrela, etc. Vara arata genial, e ca o plaja... Poti face un paradis pe terasa aia, si practic recuperezi inca odata suprafata amprenta a casei, pierduta din teren. Nu e de colo, la o curte mica. E plus valoare la proprietate. Plus ca daca e o casa inalta din cartier, faci si sex acolo, si nu te vede nimeni.

Functional adauga spatiu de activitati noi, de loisir, relaxare, spa, etc.

Asta pentru cine gandeste si traieste.

 

Cat despre costuri, daca vorbim de un acoperis de tip sarpanta ca si grad de comparatie, dar realizat tehnic ca la carte, costurile sunt similare.

Daca comparam cu 3 lemne batute in scarba si o tabla de 2 lei, clar terasa iese mai scump. Acoperisurile in romania, punctual ma refer la sarpanta, se fac incredibil de prost.

Link spre comentariu

Am specificat, beton de panta. Are scurgeri, evident. Cam 1 la 50mp, flanse cu izolatia, parafrunzare, tot. Terasa prezinta atic. Daca nu aveam scurgeri, faceam totul piscina.

Sunt vreo 5 scurgeri la toata casa... terasele sunt pe 2 niveluri.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
On 2/13/2018 at 8:45 PM, goguboeru said:

Nisip si dale pe terasa sau pamant pt iarba = greutate suplimentara= fier beton mai mult si grosime mai mare la placa (acoperis) + o hidroizolatie de foarte buna calitate si o manopera cu garantie buna=> bani mai multi si ....ceea ce nu vrei deloc :o masa inertiala mult mai mare situata in partea de sus ce afecteaza negativ in caz de cutremur(eforturi mai mari la jumatea stalpilor ).

Iar dale/gresie pui pe terasa doar cand este complet circulabila.

Ati mai miscat ceva la i(mobil) !?

Link spre comentariu

    Plachez peretii cu rigips si concomitent si montez instalatia electrica(tuburi, si doze mai putin cablurile) in peretii pe care ii plachez. Am 3 camere din 4 gata.

Tavanele sunt toate gata placate.

Am achizitionat accumulatorii (8 buc, 12V, 155Ah Deep cycle) si am comandat invertorul/charger( 5000W ,80A MPPT,OffGrid,48V,230V Hybrid ,Pure Sine Wave,60A Battery charger)

Cred sa ajunga invertorul , daca nu, se mai poate pune unul la fel in paralel. Panourile fotovoltaice inca trebuie sa ma decid ce cumpar.

Saptamana viitoare bag tevile pentru instalatia sanitara din bucatarie si o termin de placat si electrica. Si intru la zugraveli in modulul2 (hol,camera hobby ,sufragerie,bucatarie).

Sper ca tot saptamana viitoare sa vina si cei ce trebuie sa monteze gardul definitiv.

Editat de goguboeru
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Acum nu prea am ce poze sa pun deoarece sunt finisaje obisnuite: placare cu rigips a peretilor de OSB si pregatirea lor pt zugravire.

 

Trag "matele" si tevile prin pereti , chiar ieri am terminat de placat cu "rigips" peretele din bucatarie ce contine tevile de apa si scurgerea, trebuie sa mai cumpar teava de cupru pt gaz .

Buteliile stau afara din casa si gazul vine pe o teava de Cu in casa ( instalatia o fac cu robineti si mufe din Israel , acolo este aplicat sistemul asta chiar si la blocuri)

 Instalatia sanitara respectiv boilerul , electric si cu serpentina pt panouri, sta in pod deasupra baii.

Inca nu l-am montat doar l-am cocotat in pod ...cu greu ca e din cel de180 l.

 

Poze o sa mai am ce pune cand o sa  "dau la gata " exteriorul. Si poate dupa ce e gata zugraveala in interior.

Link spre comentariu

Felicitari si spor la lucru!

 

O singura intrebare va rog... este ok azi cu teava din cupru pentru gaze?

Ma refer strict la reglementari, imi amintesc ca la job cu ceva ani in urma unii veniti in control au strambat tare din nas vazand teava din cupru si tot cereau otel... s-a schimbat asta intre timp sau...?

Link spre comentariu

Acea teava de cupru face legatura intre o butelie de gaz standard si "plita " din bucatarie.

De la regulatorul de gaz montat pe butelie trece pe sub casa (in aer liber) si intra prin podeaua bucatariei si dupa 60-70 cm se conecteaza prin robinet la "plita de gaz"

In Israel si Italia ,doar 2 din tarile in care am vazut acest sistem cu alimentare de la butelie externa,  se foloseste aceasta teava de cupru chiar si in blocurile de 4 etaje .

Au butelii mari de gaz in genul acelora mari rusesti ce circulau pe la noi si duc gazul de la parter chiar si la etajul 4.

Noi am ramas cu teava de fier pe gaz .

Link spre comentariu

Am citit Manualul de la Plita ce urmeaza sa fie montata: zice ca teava de gaz trebuie sa aiba diametrul de 8 mm si grosimea peretelui tevii de 1 mm.

Concluzionez ca de teava de Cu,. este vorba.

Ei nu precizeaza din ce material sa fie teava, dar teava din Fe. cu dimensiunile cerute mai greu sa gasesti.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări