Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

România, patria taxelor: Umbra animalelor, motiv de impozitare

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Voi sunteti in urma cu tehnologia..confectionezi o teapa din...plastic,garantat dureaza...vreo 500 de ani :qetrwe ,si nici macar nu este"vizata" de hotii(recuperatorii) de fier vechi...odata,din cauza materialului dar mai ales cand constientizeaza la ce este...UTILA..! :ewryt45w Si uite asa,scade infractionalitatea,nu mai defrisam padurile...! Oare,doar eu cred..?? :57

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

Ba voi sunteti in urma, ce naiba, astea se foloseau prin evul mediu pentru executii :95 . Ce barbar !

Mai modern este redresorul reglabil. Nu omoara si nu "defecteaza" pe nimeni (folosit de profesionisti), totodata este extrem de eficient in elucidarea unor adevaruri. Cum ar fi cele "incomode" legate de exportul lemnului ori de gretoasa industrie a manipularii colective :reytre .

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Ma bucur nespus ca se vor introduce noi taxe pentru sustinerea asistatilor sociali , bugetarilor , voi credeati in pomeni electorale ? Vax ! Banii trebuie luati de undeva !

Voi credeti ca nu se va introduce alta taxa in locul celei de poluare ? O sa se introduca una de o sa cautam motoare de scuter !

Ati votat ciuma rosie ...acum platiti sau o sa platiti .

Acum se vorbeste de impozitul pe gospodarie , hilar ....dar trebuiesc bani la buget , strinsi gospodaraste .

Am zis de n ori ca o sa plec din cloaca asta , pina la urma vind tot si imi bag ...a in ea de tara , oriunde in vest este mai bine ca aici , aici nu o sa schimbe niciodata nimic .

Editat de viobio
Link spre comentariu

@viobio

PSD n-a fost votat decat de o minoritate, majoritatea votantilor nu s-au prezentat pentru ca au fost nemultumiti de toate partidele. In aceste conditii PSD nu are legitimitate. Eu m-am inscris la PNL din primavara anului 1990, insa n-am mai votat din anul 1992. Coana Gorghiu nu facea decat mahalagisme si n-a venit cu propuneri concrete in domeniul economic, in invatamant, etc. In PNL sunt tot oportunisti, nu indivizi de valoare.

 

Tampeniile pe care le-a spus Catarama, cu invatamantul privatizat in totalitate, a fost o diversiune ca sa indeparteze electoratul de PNL si sa-l indrepte spre PSD. Ar trebui sa-l dea afara din partid.

Bagati la cap ce va spun, ca PSD a fost creat de americani, prin oameni de care s-au servit si inainte de '90. Americanii vor sa tina Romania si alte tari din Europa de Est numai pentru ei, pentru interese pur militare. In economie nu investesc.

Link spre comentariu

No lasa ca si în Almanya platim impozit pe sampanie si vin spumos, impozit care s-a introdus pentru finantarea marinei de razboi imperiale (aia de dinainte de primul razboi mondial). De-atunci flota a fost scufundata de câteva ori dar impozitul a supravietuit. Interesant e ca nu prea se cunoaste oficial unde se duc banii.

N-am stiut asta dar e super...

 

In mod sigur si la noi s-ar fi introdus taxa pe prostie ca ar fi adus bani la greu dar ce s-ar face mai marii din capul satului?

Link spre comentariu

Au imunitate parlamentara, precum mascaricii din evul mediu. Nivelul prestatiei artistice este însa inferior mascaricilor.

Avem si impozit pe distractie. Asa ca nu-i de mirare ca nemtii-s mai morocanosi. Si dansul e impozitabil.

Ce-ar fi sa va trimiteti conducatorii aici, la specializare.

De-a lungul timpului au existat tot felul de impozite curioase. Pe barba, pe virginitate, pe numarul de geamuri ale casei, etc. Îmi pare rau ca nu am materialele din link-uri într-o limba mai accesibila.

Editat de franzm
Link spre comentariu

PSD a blocat micile afaceri si a distrus PFA-urile. Nu poti sa faci ceva dupa orele de serviciu, decat daca platesti impozit si toate darile macar la nivelul salariului minim pe economie. Daca ai venituri suplimentare mici si ocazionale (reparatii de orice fel, meditatii, etc), mai bine te lasi, ca legal nu este convenabil. Am discutat cu o baba de la tara care gatea ocazional la pomeni, pe sume mici. O reclamase cineva din sat si a venit ANAF-ul si a amendat-o, a facut ancheta sa vada la cate pomeni a gatit si a pus-o la impozit. Era cu doi ani in urma, inainte de Codul Fiscal al PSD (creatia "performantului" Ponta si asociatii). Acum vor sa treaca la etapa "superioara", sa-i saraceasca de tot pe saraci, cu impozitul global, ca sa-i multumeasca pe votantii bugetari cu salariile marite. Se va crea inflatie si puterea de cumparare va fi tot aia pentru bugetari. Vor avea de suferit saracii si angajatii din mediul privat.

Link spre comentariu

Dar.. ."case de toleranta"(legale !)...avem ?? :limb: Desi nici ...parlamentarilor nu displace ideea,nu au votat ..nimic in sensul acesta...poate trebuie...O Ordonanta de URGENTA ! :da Justificare..mai exista..prin ..IMPOZITAREA acestor activitati...se aduna bani la bugetul...statului ! :57Si.. cum se vor ..colecta...impozitele? Solutia exista...inspectorii de la fisc sa se pretinda...clienti..! :pandaci Pt. asa ceva trebuie sa primesti inca un salariu..+spor de risc...si niste prezervative...aromate..

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

Pentru particularii care se descurca prin forte proprii, fara sa aiba "amplificator de castig" (angajati), tot ce ia statul sa nu depaseasca 25% din profitul persoanei respective. Sa se renunte la mizeria cu impozitul forfetar (ai sau nu incasari, statului trebuie sa-i platesti tributul). Sa se dea chitantier si daca intreprinzatorul privat este prins ca nu elibereaza chitanta, atunci sa i se taie nasul (urechile, mana dreapta, etc) si sa fie bagat la puscarie pe viata. Dar altfel statul sa lase oamenii in pace, sa castige dupa cat muncesc si ii duce capul. La CNAS intreprinzatorul sa nu plateasca mai nult decat pentru salariul minim pe economie, ca la nivelul asta este tratat in spitate. Si sa nu fie obligatorie plata la CNAS. Cine nu plateste asigurare, sa nu beneficieze de tratament in spitalele de stat. Nici in prezent nu ti se acorda asistenta medicala daca nu esti asigurat, decat daca platesti din urma.

Sa se renunte si la supraimpozitarea locuintei, daca ai punctul de lucru acolo (meditatii, montezi amplificatoare cu lampi pe balcon, ca domnul @viobio, etc).

Link spre comentariu
Vizitator viobio

VAX , eu nu montez nimic pe balcon , ca nu am balcon !

Sa se impoziteze TOT , apoi sa se tireze banii ! Pe ibrice, carice, bănci in parcuri comunale cu 141..286 de babe/mosi , sali de sport unde nu exista sportivi , centre de expozitii nefolosite ( este unu celebru la cam 18km intre Rm.Vilcea si Sibiu ) autostrazi la care km costa 20mil euro , dezinfectanți facuti cu multa apa , etc, etc ,etc ,DE CE SA PLATIM CIND BANII SE TIREAZA IN BUZUNARELE UNORA ? CU DEDICATIE!

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări