Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sunt obligat sa inmatriculez masina ?.....


Postări Recomandate

Voi stiti ca pe certificatul de inmatriculare poate fi inscrisa si o alta persoana indicind calitatea acesteia(utilizator,coproprietar)?

Pentru a nu avea probleme, cind am inmatriculat masina, am trecut-o si pe sotie pe certificatul de inmatriculare,ca avind calitatea de coproprietar.Pentru ca mai sint "ajenti" de circulatie", zelosi de felul lor,atunci cind verifica actele, vad ca pe certificatul de imnmatriculare, e trecuta o alta persoana decit cea care conduce autoturismul.Trecind persoana respectiva pe certificatul de inmatriculare cu mentiunea,coproprietar, utilizator,te scuteste de batai de cap.De exemplu o firma,care are mai multe autoturisme.Autoturismele sint inmatriculate pe firma respectiva, dar acestea sint conduse de catre angajati.Pe certificatul de inmatriculare este trecut si numele angajatului care conduce autoturismul sau se specifica doar "utilizator".

Link spre comentariu

Daca sotia conduce masina ei rosie facuta cadou de sot, iar pe talon e numele sotului intelegem ca este ilegal ?

 

Daca eu circul cu masina tatalui meu, inmatriculata in alt judet, undei ilegalitatea ?

 

Daca eu, conduc masina firmei, iar pe talon, vigneta, asigurare, carte, etc, apare numele firmei, , intelegem ca este din nou un lucru ilegal ? Si o conduc bine mersi, fara nici un act eliberat de societate, si-am fost oprit de catre organe de multe ori, fara sa fiu intrebat.....

 

Iata cum se procedeaza la vanzarea unui autovehicol, pt, care proprietarul nu vrea sa plateasca taxa de timbru....si nu solicita de la militie numere proprii:

Sa face factura, ala o scoate de la primarie conform facturii , eu o bag la primarie , conform facturii, si basta.

Primul proprietar nu o radiaza, Nici nu mai are cum, Toate actele masinii sunt la noul proprietar, dar pe care el nu apare. Daca se doreste iesirea din tara, se poate face la notar intre parti, o procura, Simplu si legal.

RCA, ITP, vigneta le poate plati noul,, oriunde si oricand, fara sa-l intrebe nimeni absolut nimic.

 

Unii mai "inteligenti" nici macar nu-si mai bat capul cu declararea autovehicolului la primarie, Si ? Nici un militian de pe asfalt nu solicita vreun act referitor la acestea. Merg cu masina pe numele vanzatorului, pana la adanci batraneti. Cu conditia ca sa-si plateasca amenzile care-i vin aluiau acasa, Altfel, se poate depune o plangere, iar treaba se impute si complica totodata. 

 

La momentul actual nu exista o baza de date comuna intre militie si primarie referitoare la inamtriculari auto si proprietari. Cine nu crede cele scrise mai sus sa dea o fuga in vitan si sa dezbata problema cu baietii destepti din parcare.  :rade:

Link spre comentariu

cum si cand se poate face chestia cu "coproprietar" "utilizator"?

 

stiam ca doar in varianta "masina in leasing" se procedeaza cu proprietar / utilizator (firma leasing / persoana fizica sau juridica)

 

Eu am cerut la biroul unde se depun actele pentru eliberarea certificatului de inmatriculare, acest lucru.Vreau sa va spun, ca nici chiar ei nu prea erau la curent cu treaba asta. A trebuit sa le spun ca exista aceasta reglementare.Atunci cind am depus actele necesare pentru eliberarea certificatuli de inmatriculare,am mentionat in mod expres acest lucru.Bine inteles ca in bunul obicei a functionarilor statului(nu toti) nu au tinut cont de cererea mea, eliberindu-mi certificatul, fara mentiunea respectiva.Cind m-am dus la birou dupa certificat ,am constatat ca mentiunea respectiva lipseste.M-am adresat sefului biroului si i-am cerut explicatii.Acesta, la inceput, a sustinut ca nu se poate asa ceva.Indicindu-i unde sa se poata documenta,a dat-o "la-ntors", spunindu-mi, ca nu am trecut eu in cerere acest lucru.L-am rugat sa verifice dosarul respectiv, in care exista cererea prin care cer acest lucru.Dupa ce a studiat dosarul,mi-a cerut sa completez o alta cerere si sa achit din nou la trezorerie suma de bani pentru eliberarea altui certificat de inmatriculare.De fapt vroia sa-mi sugereze ca cererea respectiva, nu exista la dosar.M-am revoltat un pic, spunindu-i ca de vina nu sint eu,ci persoana care a preluat dosarul.Intr-un final am renuntat, pentru ca e greu si contraproductiv, sa te lupti cu inertia unor functionari platiti din buzunarul nostru. 

In concluzie, cind aveti treaba cu astfel functionari,pe linga actele de la dosar, nu e rau sa le atrageti atentia asupra unor cereri exprese.In felul asta o sa fiti scutiti de surprize.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Vorbind strict legal, dupa ce se incheie contractul de vanzare-cumparare, cumparatorul (noul proprietar) este obligat in termen de xx zile (nu mai retin exact, parca 60 de zile) sa o inmatriculeze (mai nou, sa o transcrie) pe numele lui. Daca este depasita perioada (si cu o zi) se plateste amenda.

Bineinteles ca pentru unii, legile sunt facute doar ca sa fie incalcate :nas:

LE: Transcrierea trebuie facuta in 30 de zile

Editat de marius75
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări