Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sunt obligat sa inmatriculez masina ?.....


Postări Recomandate

Buna.....Am achizitionat o masina si am facut un contract de vanzare-cumparare.....Am fost dupa asta la primaria localitatii de unde am achizitionat masina si mi s-au mai eliberat niste acte....Urmeaza ca masina sa fie radiate de pe fostul proprietar....

Intrebarea mea este daca sunt obligat sa o inmatriculez pe mine chiar daca nu am de gand sa folosesc masina pe drumurile publice ?......Ma cam bate gandul sa o duc la dezmembrari .....Daca o voi duce la dezmembrari , mai sunt obligat sa o declar undeva sau daca  stiu sigur ca e radiate o pot duce in baza contractului de vanzare-cumparare ?

Multumesc....

Link spre comentariu
Vizitator knauf75

Nu esti obligat s-o inscrii in circulatie,dar cei de la fisc ti-o vor trece din oficiu la plata impozitului. 

Daca o dezmembrez la o firma autorizata o sa primesti ceva la mana cu care o poti scoate de la impozit sau o poti inscrie pe primarie....

Eu asa am patit cu un suv pe care-l tin la tara...m-am trezit cu 1500lei de plata la fisc in Ploiesti(trecut din oficiu dupa ce a radiat-o fostul propietar) si nu a fost inscris in circulatie.

In consecinta,am inscris-o pe primarie cu o data anterioara si am platit doar 160lei pentru 3 ani si nu 1500 cat vroiau aia din Ploiesti.

Link spre comentariu

Si daca o inscrii pe primarie inseamna ca din acel moment primaria poate pretinde ceva pretentii asupra masinii ?....Nu o voi inscribe pe primarie , dar asa ca fapt divers m-ar interesa........

Ok....O voi declara la finante in a 28-29-a zi....Pana atunci voi incerca sa o vand......Daca trec cele 30 zile si nu o inmatriculez , si o vand dupa acele zile , noul proprietar o va mai putea inmatricula , nu-i asa ?.....

Apropo....multumesc de raspuns...

Link spre comentariu

In mod normal, daca esti proprietar, platesti impozit. Pe contract scrie si data de cand esti proprietar, degeaba mergi la sfarsitul anului la primarie sau mai stiu eu unde.

Daca o duci la dezmembrari, iti da o dovada cu care mergi la primarie. Daca o dezmembrezi tu, mergi cu o bucata din ea, pe care este seria de sasiu la fier vechi (firma serioasa) si iti da de acolo o dovada cu care poti merge apoi la primarie si politie.

Impozitul se plateste pe an, asa ca daca e platit, nu o sa mai platesti tu o data, daca nu, o sa-l platesti tu sau cel care o cumpara.

Link spre comentariu
Vizitator knauf75

Si daca o inscrii pe primarie inseamna ca din acel moment primaria poate pretinde ceva pretentii asupra masinii ?

 

Doar impozit,in rest nu are ce sa-ti pretinda. Poate o sa vrea domnisoara secretara s-o faci o tura cu masina... :da

Link spre comentariu

E parca stiu ca daca masina este inmatriculata intr-o alta localitate.platesti impozitul la primaria pe raza careia ai domiciliul,pe perioada de cind ai inmatriculat-o pina la sfirsitul anului,chiar daca vechiul proprietar a platit impozitul pe intregul  an.Daca fostul si noul proprietar locuiesc in aceeasi localitate,noul proprietar nu mai plateste impozit,el (impozitul)fiind platit de catre vechiul proprietar.Poate gresesc, dar eu asa stiu.

Ce nu inteleg eu,de ce cumperi o masina ca pe urma sa o radiezi sau sa o dezmembrezi.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Vizitator iRoata

Ce nu inteleg eu,de ce cumperi o masina ca pe urma sa o radiezi sau sa o dezmembrezi.

Probabil din cauza ca a fost cumparata foarte ieftin insa e foarte scumpa intretinerea....
Link spre comentariu
Vizitator knauf75

mi se pare aiurea sa platesti impozit dupa o masina care nu este imatriculata, o masina neimantriculata este doar o gramada de fier vechi si nu un mijloc de transport.

asta i-am intrebat si eu pe cei de la fisc si mi-au raspuns ca asa e procedura legala. se pare ca ''o masina'' e o entitate producatoare de venituri si trebuie taxata indiferent cum.

Link spre comentariu

E parca stiu ca daca masina este inmatriculata intr-o alta localitate.platesti impozitul la primaria pe raza careia ai domiciliul,pe perioada de cind ai inmatriculat-o pina la sfirsitul anului,chiar daca vechiul proprietar a platit impozitul pe intregul  an.Daca fostul si noul proprietar locuiesc in aceeasi localitate,noul proprietar nu mai plateste impozit,el (impozitul)fiind platit de catre vechiul proprietar.Poate gresesc, dar eu asa stiu.

Ce nu inteleg eu,de ce cumperi o masina ca pe urma sa o radiezi sau sa o dezmembrezi.

Am cumparat-o cu un pret modic de la o ruda si nu mi se merita sa o pun la punct.....Ar costa prea mult.....

Link spre comentariu
Vizitator iRoata

mi se pare aiurea sa platesti impozit dupa o masina care nu este imatriculata, o masina neimantriculata este doar o gramada de fier vechi si nu un mijloc de transport.

Aici cam asa e, dar legea la noi in tara.... Nu stiu altii cum sunt, da' unchiu' meu plateste anual impozit pentru autoturism de teren 4x4 pentru ca detine in gradina si in acte o caroserie ruginita de Aro pe post de cusca a cainelui !!! Fiind deci vorba de o locuinta (a dulaului ), mosneagu' plateste la primarie de rupe . La fier vechi nu-i da adeverinta decat cu bucatica de sasiu care are marcata seria, bucatica ce a disparut prin ruginire; si iaca balci ! Editat de iRoata
Link spre comentariu

Eu am o motocicleta veche, de la bunicul. Nu mai este inmatriculata de vreo 20 ani si in fiecare an platim impozit pe ea. Nu stiu daca depinde de inmatriculare sau nu.

De ce zici ca este neinmatriculata de 20 de ani?A fost radiata? Daca a fost radiata de ce mai platesti impozit?Atita timp ce un vehicul nu este radiat, se presupune ca respectivul vehicul este functional si ca atare trebuie platit impozit.Orice vehicul radiat se sterge de la impozit.Ca nu mai circula de 20 de ani ,nu inseamna ca este neinmatriculata sau radiata.Ca sa fii sigur,dute la primarie si verifica daca motocicleta este radiata.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Impozitul se plateste daca esti proprietarul obiectului.

 

Nu conteaza daca folosesti sau nu obiectul. Esti proprietar, platesti impozit. Asa e legea peste tot.

 

Daca nu te duci singur in 30 de zile sa declari ca ai cumparat masina, atunci platesti si impozitul, si AMENDA.

Daca nu platesti de buna voie, te trezesti peste cativa ani cu poprire sau executare silita. In cativa ani, majorarile si penalizarile vor fi inimaginabil de mari.

 

In mod normal, daca ai cumparat masina, trebuie sa te duci sa o declari la impozite in maxim 30 de zile, indiferent ce ai de gand sa faci cu ea.

Dupa ce obtii certificatul de distrugere de la fiare vechi, te duci cu el la impozite si scoti masina de la plata, definitiv.

 

Cel mai bine e sa te duci sa intrebi la primaria de care apartii, la taxe si impozite.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări