Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Temporizator programabil cu reset si afisaj


Postări Recomandate

pur si simplu a stat fara sa ii mai dau start si afisa 1 minut dupa 5 minute ma uit la el nu mai era nimic pe ecran, am rescris picul, ecranul scos bagat iar din mufa, picul la fel am 5V pe alimentarea picului (deci 7805 nu a crapat eroic) , pun iar cel de test si revincedez psihic....am pus montajul de test face ce trebuie, acum e lasat in pace si se aude cum clantane releul fara sa ii fac nimic .... ba il trage ferm ba parca nu are putere ba ii da serii rapide ....LR2: am pus ultimul hex pe ecran nu e nimic , clantane releul de nebun ... sa ii scot trz ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

revin :nebunrau:

 

am demolat esr-metru si am facut probe cu ecranele , a crapat asta de il foloseam acum , cu cel de la esr merge .... am alta problema ....

 

numara bine, trage releul, bipaitul e bine dar dupa ce il resetez mai apare un 9 dupa ultimele 2 cifre care nu mai scap de el adica

 

00:01:009

 

 

un pic poate sa tina 2 lcd-uri?

 

merge cu ecranul initial cum trebuie fara alte cifre aiurea .... nu stiu cine e de vina ....

 

 

iar e prin balarii .... merge facuta treaba asta cu 16f84a?

Link spre comentariu

am fost de am spalat iar placa cu alcool tehnic (acetona aia imi parea cam apa chioara), am scos lcd si picul si am uscat 5 minute toata placa su statia cu aer cald la 300 grade fara sa topesc plasticele)pana acum merge am doar 5 minute (5 temporizari fara reset) si e functionala, ii dau stres sa vad ce mama ei are de mergea cand vrea eava multumesc inca o data pentru tot ajutorul acordat, sper sa ma pot revansa cumva fata de Dvs.

Link spre comentariu

Da, ce sa-ti zic, trebuia sa pun eu de la inceput pe breadboard montajul si cand ma convingeam ca este ok, trebuia sa-i dau drumu. De obicei asa fac dar am zis ca este simplu si nu sunt probleme. Imi pare rau ca am tot lungit-o...Sunt aici, daca ai ceva modificari, da un semn!Succes!A! Pana la urma a crapat LCD-ul? Sa-mi zici daca a crapat, ca-ti trimit eu sa nu stai dupa chinezi :da

Link spre comentariu

Doamne fereste nici nu se pune vorba de lungit eu sunt multumit ca merge montajul si ca nu a ramas treaba in aer, va multumesc frumos de oferta pentru LCD, inca sunt in teste si merge... ma gandesc ca porcaria aia de acetona, mai mult apa chioara cum era dupa ce am splat placa sa fi ramas umezeala prin mufa de la LCD sau pe sub soclul picului si facea mizeriile alea....ii dau stres cat mai stau acum sa vad ce se mai petreceStima.

Link spre comentariu

A mai facut aseara iar dupa 20 de minute de mers perfect a inceput lcd sa palpaie sa dispara scrisul , acum am scos mufa dintre placa si lcd si am tras fire .... are 20 de minute de cand merge brici .... ii dau stres Care sursa? (daca e vorba de 7805 e in pozitia aceea ca vreau sa ii pun radiator pe spate pentru ca va merge perioade mari de timp montajul.... sper)

Link spre comentariu

Am pus pe bradboard. Merge "brici"... Am facut cateva probe cu timpi scurti si nu am avut niciun rateu. Acum l-am lasat cu un timp de o ora. Revin cu rezultate.Am facut un update: -In momentul in care mergea timerul si vroiai sa editezi timpul, nu se oprea timerul.-La prima incarcare cu eepromul nou, timerul este 00:00:00, nu cum era pana acum 255:255:255Revin dupa terminarea orei de temporizare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări