Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Butelie argon,corgon,CO2


GEO 53 BN

Postări Recomandate

La noi se incarca si la persoane fizice CO2 astepti cateva minute ,Ar de doua ori pe saptamana , am incarcat o butelie de 10L , 50 ron + verificarea 50 pe trei ani si schimbat capul ca era butelia de oxigen .La prima incarcare cu Ar nu o sa fie de puritate mare numai de la urmatoarele.

s-ar putea incarca si la persoane fizice in Oradea ?

 

"Fanefane" esti cumva din zona Oradea :)   ?

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Am avut eu mai demult o idee, buna, proasta, habar n`am dar vad ca mere, sa folosesc CO2 dintr`un extinctor.

Am avut o tentativa anul trecut dar era cam iarna si a inghetat regulatorul.

Zilele trecute am reluat ideea si am construit suportul pentru extinctor, am pus incalzitorul pe regulator si i`am dat bataie !

1740240955_Ansambluextinctor.thumb.jpg.99aa4d3f36cb49dc681bbe8bccaa62bb.jpgBara1.jpg.e276a5fc933d058dde345c1542a4a3e4.jpg184458927_BarePC.jpeg.68aa66aeeed0984148dd8cf8190774c8.jpegBara2.jpeg.8cdc522d30bbfebdd243f29ec6904e0b.jpeg

 

Haftul din mijloc este cu rutilic, restul cu CO2 din extinctor.

Regulatorul meu este sensibil la racire asa ca am fost nevoit sa`i pun incalzitor.

Profilele erau cam ruginite, le`am curatit dar nu prea tare... :(

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Grig, realizezi ca nu ai puritatea necesara a gazului, nu?

Pentru lucru in curte, merge. Dar s-ar putea sa fie ceva probleme in sudura aia.

De curiozitate, daca ai timp si, bineinteles, chef, sudeaza cap la cap doua placi groase de macar 10mm si ii fac oaresce ultrasunete. Facem experimentul? M-as descurca si de niste RX, daca e nevoie. Poate si niste incercari mecanice. O punem de o omologare.

Link spre comentariu

Sint constient de asta da` ce drak sa fac?

O fac fix pentru ca am problema cu incarcatul buteliei de corgon si argon, am 2 de 10l si le tin pentru lucruri mai "serioase".

Am taiat o sudura facuta pe 2 table de 5mm cap la cap sudata cu vreo 4 cordoane, la prima vedere arata bine si tine la ciocan o epruveta din ea.

Am de facut ceva rafturi, mese de flori, dracovenii de aste necritice.

Oricum la material mai gros trec pe MMA si sudez cu electrod.

Multumesc de oferta, la asta chiar nu e cazul de defectoscopie, oricum pori nu am si sudura arata ca la Co2 din butelie dedicata.

Apa n`are in compozitie gazul, sau nu multa ca ar ingheta extinctorul la deversare.

P.S.

Silviu, precis ai un G5, G6 la indemina, la sudura te pricepi mai bine ca mine, fa incercarea loco si spune` ne ce iese, te rog...

Grig

 

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am facut azi un test cu MIG-ul cu Co2 bineinteles din extinctor.
Am luat 2 bare amprentate de 12x12 mm puse cumva in unghi si sudat fata spate, in total 2 cordoane.

IMG_0949.thumb.JPG.ea34d253cfbea3c142303231e4d4e042.JPG

 

IMG_0950.thumb.JPG.9699ebf655812f6fa3b18b5aa35cd39b.JPGIMG_0954a.thumb.JPG.7c17447b4935222123b1b7835f2dc3d1.JPG

Se vede foarte clar lipsa de fuziune in stinga jos, vina este in totalitate a mea, am manipulat aiurea baia, am dus`o spre dreapta, se vede penetrarea
mare acolo.
Nici o urma de pori, nimic ce sa pot baga vina gazului!

 

:d

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator Puiu Macaveiu

A aflat cineva in Oradea o sursa pt incarcare butelii cu Argon sau Corgon? Pe persoana fizica! Pentru o firma, ce presupune sa poata incarca legal butelii? Trebuie sa aiba anumite coduri CAEN?

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

am o butelie de 10l de aluminu, a fost de la co2 pt bere am verifict-o in 2012 , in 2017 a expirat, cred ca butelia e dinainte de 2000. o mai verifica/incarca cineva? ma intereseaza in Ploiesti sau imprejurimi . o folosesc la sudura mig in regim de hobby, am incarcat-o doar o data dupa verificare dar as mai avea nevoie pentru lucrul prin curte...

multumesc

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
On 1/15/2019 at 2:15 PM, Puiu Macaveiu said:

A aflat cineva in Oradea o sursa pt incarcare butelii cu Argon sau Corgon? Pe persoana fizica! Pentru o firma, ce presupune sa poata incarca legal butelii? Trebuie sa aiba anumite coduri CAEN?

Firma  germana  Linde , care are sediu si in Timisoara are sectie sau reprezentant in Oradea  care au toate gazele industriale folosite ,se poate apela la ei .

De obicei politica lor e sa folosesti buteliile lor , pe timpul folosirii se plateste chirie.

Trebuie intrebat telefonic ,sau email.

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări