Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

verificare condensatori placa de baza


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@Tita: Nu mai da sfaturi fara sa gandesti inainte destul.Schimba condensatoriii si ce pune? se duce la magazinul din colt si ia cu 50 bani bucata ca nu isi permite sa dea o comanda la un magazin serios pt 20 condensatori, astia ii pocnesc dupa 1 saptamana si mai iau dupa iei alte componenteIar masurarea in circuit e o prostie, de exemplu un condensator de fitraj in secundarul unei surse,vizualizeaza circuitul exterior condensatorului si apoi mi discutam.

Link spre comentariu

@Tita: Nu mai da sfaturi fara sa gandesti inainte destul.Schimba condensatoriii si ce pune? se duce la magazinul din colt si ia cu 50 bani bucata ca nu isi permite sa dea o comanda la un magazin serios pt 20 condensatori, astia ii pocnesc dupa 1 saptamana si mai iau dupa iei alte componenteIar masurarea in circuit e o prostie, de exemplu un condensator de fitraj in secundarul unei surse,vizualizeaza circuitul exterior condensatorului si apoi mi discutam.

Ei na,sigur.Am schimbat sute. Ce au aia ce ce nu au ceilalti daca sant la fel.
Link spre comentariu

Asa...eu am gresit...sa o lasam moarta..!(ai drepate :jytuiyu raspund prea repede si nu prea gandesc)

In legatura cu condensatorii:

-sa cumperi de calitate!

-sa ai grija la polaritate ,tensiune,capacitate

Uite un video depsre schimbarea condensatorilor:

Link spre comentariu

@Tita elegant mod de a ocoli raspunsul la intrebarea mea, asta arata ca tu insati nu stapanesti suficient de bine anumite lucruri, deci nu mi se pare tocmai potrivit sa dai sfaturi altor incepatori. O sa raspund tot eu la intrebare:

 

-Capacimetrul masoara capacitatea de stocare a energiei, exprimata in Farazi, mai multe info gasesti pe wiki;

-ESR-metrul masoara rezistenta echivalenta serie a condensatorului, ( ce este ESR-ul deasemenea info gasesti pe wiki );

 

Ambii parametrii sunt relativ la fel de importanti, deci este eronat a spune ca un aparat este mai bun decat altul, este importat sa stii ca atat capacitatea cat si esr-ul este ok. In alta ordine de idei sa schimbi toti conzii de pe placa doar ca ti se pare unul mai nu stiu cum mi se pare o prostie.

 

PS: O prostie si mai mare este masurarea condensatorului in circuit, nimic nu-ti garanteaza ca valoarea citita nu este influentata de alte elemente din circuit.

Link spre comentariu

Ei na,sigur.Am schimbat sute. Ce au aia ce ce nu au ceilalti daca sant la fel.

Sunt satul de componente de kko, de exemplu am luat condensatori de 2200uF/50V si i-am pus ca filtraj la un traf de 2x24V, iar dupa cateva saptamani au inceput sa verse ca aveau greturi....Aia e ca nu sunt la fel, sunt de calitati total diferite.
Link spre comentariu

^Din pacate sunt foarte putini pe elforum ( moderatori sau simpli utilizatori ) care se pot compara cu Dvs @dan cod ca si experienta ( si de ce nu ca si comportament ) in timp ce remarca mea se adresa celor care viziteaza sectiunea asta pentru a mai invata cate ceva-Incepatorii. :da

Link spre comentariu

Ca sa-i verifici ca la carte tre sa-i dai jos si sa-i pui pe un esr-capacimetru. Treaba e ca nu e usor sa-i dai jos si sa nu faci vreo boacana cu cablajul.Varianta saracului, vezi care-s umflati vizibil si schimbi toti care-s de acelasi fel cu ei. Da' aia noi sa fie de 105 grade low esr si nu facaturi.Oricum la schimbare trebe statie cu virf mai gros (pt inertie termica), flux de calitate, cositor cu plumb ca sa faci amestec cu cel existent la dezlipire, tresa, burghiu de 0.7 pentru gaurile la care nu reusesti nicicum cu tresa... mai vrei?

Link spre comentariu

Salut , Cum pot verifica condensatori de pe placa de baza cu multimetru ?Am verificat cu ohmetru si arata 12 ohmi pe cei din juru procesorului iar de crescut pana la 20 hmi (are bateria pe duca multimetru )

la o placa de baza nu se prea pot masura condensatorii low esr din jurul procesorului in circuit datorita faptului ca sunt in paralel, iar daca se gaseste unul defect este recomandat sa se schimbe toti de pe aceeasi bara.de asemenea se impune verificarea riguroasa a sursei de alimentare. un esr-metru este indispensabil
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări