Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MIXERE si mixere (RF)


Postări Recomandate

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Interesant articolul numai ca ma cam indoiesc de faptul ca la nivelul amatorilor cineva ar dezvolta asemenea proiect. Ca exercitiu intelectual este interesant de abordat. In practica se va folosi tot clasicul mixer cu 2 FET-uri, 2 toruri si citeva componente pasive, mixer de altfel destul de bun din cite am vazut. Sunt curios sa vad daca cineva il realizeaza practic.

Link spre comentariu

Interesant articolul numai ca ma cam indoiesc de faptul ca la nivelul amatorilor cineva ar dezvolta asemenea proiect. Ca exercitiu intelectual este interesant de abordat. In practica se va folosi tot clasicul mixer cu 2 FET-uri, 2 toruri si citeva componente pasive, mixer de altfel destul de bun din cite am vazut. Sunt curios sa vad daca cineva il realizeaza practic.

Salut Mosu20!

Fata de ceea ce spui tu, si stiu si eu acea varianta de mixer, asta foloseste 4 toruri (bobinate ca transformatoare de impedanta) si FET-uri U/J 310. Singura potentiala problema ar putea fi produsa de nivelul relativ ridicat al semnalului de la oscilatorul local (12-17dBm), in rest nu vad unde ar fi dificultati.

Link spre comentariu

La acel tip de mixer ma refer. Este un mixer destul de usor de realizat si functioneaza bine si cu tranzistori bipolari. Singurul lucru pe care nu l-am testat este acela de a vede cum ar functiona un asemenea mixer care foloseste tranzistori cu germaniu. Daca luam in calcul faptul ca interesul pentru semiconductorii cu germaniu s-a resuscitat de cind au reusit sa obtina viteze de transfer de cca 10 ori mai mari decit in semiconductorii existenti cred ca vom asista la revenirea la capitolul germaniu. In Elektor sunt dezbateri destul de serioase pe aceasta tema.

Link spre comentariu

Daca luam in calcul faptul ca interesul pentru semiconductorii cu germaniu s-a resuscitat de cind au reusit sa obtina viteze de transfer de cca 10 ori mai mari decit in semiconductorii existenti cred ca vom asista la revenirea la capitolul germaniu. In Elektor sunt dezbateri destul de serioase pe aceasta tema.

Va mai dura ceva timp, avand in vedere ca aceasta noua structura semiconductoare este abia la stadiul de laborator de cercetare. Sper sa apuc timpul cand, folosind tranzistori cu germaniu "new generation", vor fi obtinute performante superioare celor atinse in prezent de structurile semiconductoare actuale (pe baza de siliciu).
Link spre comentariu

La viteza pe care o are dezvoltarea in domeniu poate ca anul viitor vom folosi mixere active cu tranzistori din noua generatie. Cine ar fi crezut ca in citiva ani se vor schimba atitea generatii de calculatoare. Cum vor ajunge calculatoarele folosind o asemenea tehnologie? Cred ca nici in vis nu visam ce se poate intimpla.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am intrat in posesia catorva mixere MDE 100 cred ca sunt de productie autohtona de dinainte de 1990 nu sunt sigur .Problema esta ca nu am reusit sa gasesc nici un fel de documentatie despre aceste mixere.Am postat aici in speranta gasirii de ceva informatii despre aceste mixere . Multumesc !

Link spre comentariu

Am intrat in posesia catorva mixere MDE 100 cred ca sunt de productie autohtona de dinainte de 1990 nu sunt sigur .Problema esta ca nu am reusit sa gasesc nici un fel de documentatie despre aceste mixere.Am postat aici in speranta gasirii de ceva informatii despre aceste mixere . Multumesc !

Doar aici :http://blog.jointelecom.com/wp-content/uploads/tehnium/revista/9310.pdf, pag.7 este postata o aplicatie cu mixerul MDE100. Poate iti foloseste.
Link spre comentariu

Buna ziua nico. Cautind printre smelturi am gasit niste MA3006( copia facuta de TESLA pentru CA3006, din cite stiu) Am gasit ceva documentatie pentru utilizarea lor ca mixer la receptie dar nu gasesc nimic pentru emisie. Daca stii ceva, spune-ne si noua te rog.Sunt curios daca nu ar putea fi folosite in locul ADE-1 la front-endul lui BITX.In alta ordine de idei, am reusit sa am o antena excelenta fara sa am antena, hi. Am luat 2 sirme litate de 20m fiecare si le-am torsadat (cam 3-4 ture/10cm). Cam 15m sunt pe sub ferestre legate de un bat de pe balcon si restul vine la BITX. Interesant este ca in 80m zgomotul a scazut considerabil si nivelul receptiei este acceptabil. Cind pun si un Z-match este mult mai mult decit ma asteptam.

Link spre comentariu

Multumesc mult, prezinta interes chiar daca nu este chiar la obiect. Am scotocit si am gasit ceva in RADIOCOMYNICATII SI RADIOAMATORISM nr.4/2000, pg.7-9 si in RADIORECEPTIA DE LA A LA Z, pg.240. In spiritul bunei traditii ca niciodata sa nu gasesti exact ce iti trebuie chiar daca sunt mai aproape de subiect nu este chiar ce doream eu dar cred ca este totusi ceva de furat din idee. Sa vad cu ce rezultat...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări