Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MIXERE si mixere (RF)


yo7lhe

Postări Recomandate

Vizitator Anacom

Franzm link-urile oferite sunt exceptionala pentru a intelege acest tip de mixer. Promit sa postez si eu ceva desene si scheme dupa ce imi dau seama cum sa fac asta din Eagle.73.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Multumesc la amindoi. Cred ca este una din problemele bijbiita de multa lume. Lucrul acesta face ca multe montaje, altfel corespunzatoare, sa fie abandonate daca nu ies ''la potriveala''. Cred ca a construi un receptor este un exercitiu util si pentru cei cu state vechi in domeniu. O chestie de studiat ar fi si aici:http://www.qsl.net/va3iul/High_Performance_HF_Transceiver/high_performance_hf_transceiver.htm

Succes la bricolaj.

Link spre comentariu
Vizitator Anacom

Mosu20 o schema foarte frumoasa si clara, dupa mine, doar ca am o observatie strict personala. prima schimbare de frecventa foloseste un mixer foarte bun realizat cu FET-uri iar la a doua schimbare de frecventa foloseste un mixer SBL-1 mai putin performant, desii intrarea IF este apropiata de limita maxima a mixerului 45MHz. Oricum o sa fie o distractie proiectarea cablajului si ecranarea etajelor.... Succes celor care incearca aceasta schema!73

Link spre comentariu

Am spus ca este de studiat schema si, bineinteles, fiecare ia de acolo conform propriilor posibilitati. Daca veti studia si schema folosita de yo6pir (iar il dau de exemplu fara sa cer permisiunea sa) pentru acel FT412 care evolueaza si creste ca voinicul din poveste veti vedea ca mixerul 1496 este folosit foarte eficient inclusiv la front-end. Bineinteles ca intotdeuna este vorba de compromisuri dar, ma intreb, este mai bine sa pui uneltele pe masa si sa cugeti aproape 15 ani daca se merita sau nu sa construiesti sau este mai bine sa pui mina si sa faci ceva pe care sa il poti perfectiona? Cred ca nu m-as fi intors niciodata la masa de lucru daca nu as fi gasit site-ul lui yo6pir. Citind citeva postari am simtit acel sut in posterior care impinge catre masa de lucru. Dincolo de satisfactia lucrului realizat cu propriile puteri (care, de altfel, se pot cumpara uneori cu citiva USD) a mai fost si placerea de a reintilni vechi cunoscuti de a cunoaste alti oameni, etc. Cred ca importat este faptul ca putem discuta, schimba informatii si lucra impreuna. Relevant pentru puterea noastra este faptul ca privind pe eBay vezi invazia de montaje gindite si realizate de cei ca noi.

Nu am vrut sa deviez de la subiect ci am vrut doar sa subliniez ca daca cineva isi propune sa faca ceva in mod sigur va gasi echipa potrivita cu care sa duca lucrurile la bun sfirsit. Personal nu cred ca mixerul cu FET-uri reprezinta o chestie extraordinar de dificil de realizat dar, pina la urma, se poate si fara el. De ecranat montajul pare a fi mai dificil din cauza prelucrarilor mecanice. Chiar si asa montajul este perfect realizabil sau poate fi folosit ca sursa de inspiratie pentru alte combinatii.

Am cautat sa vad daca mai gasesc documentatia unei statii militare realizata de RACAL si care a fost folosita de US Army in mod masivdeoarece acolo se vor gasi multe idei. Este de vazut in mod sigur.

Manualele statiei si anexelor sunt aici:

http://www.vmarsmanuals.co.uk/archive/3293_TRA931X_Y_Technical_Manual.pdf

 

Cel mai bine ar fi o cautare pe gogu folosind syncal 30 si vor fi destule de vazut. Nu trebuie omis

 

http://www.radiomuseum.org/r/racal_syncal_30_tra931.html si studiat un mod de a realiza iesirea din PA cu un roller absolut deosebit.

 

Imi cer scuze pentru roman...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Este o varianta pe care am testat-o mai demult cu singura deosebire ca pentru o echilibrare suplimentara in sursele celor 2 FET-uri a fost montat un semireglabil de 100 ohmi. Functioneaza destul de bine dar trebuie sa ai de unde selecta. la fel de bine a functiont tipul acesta de mixer testat si cu BF215. Oricum, pina la urma cea mai buna solutie este cea care functioneaza multumitor cu acele componente pe care le ai la indemina sau pe care le poti procura.

Link spre comentariu

Este o varianta pe care am testat-o mai demult cu singura deosebire ca pentru o echilibrare suplimentara in sursele celor 2 FET-uri a fost montat un semireglabil de 100 ohmi. Functioneaza destul de bine dar trebuie sa ai de unde selecta. .

Cred ca am omis sa mentionez ca selectia trebuie sa se faca pentru un curent de drena egal cand grila este la 0V. Este de presupus ca, din cauza dispersiei mari a caracteristicilor FET-urilor cu pricina, selectia este destul de costisitoare (nu mai mult de ), insa se poate incerca si cu J310, care au caracteristicile mai putin "imprastiate" ca BF 245-256.

Dar, mosu20, ai dreptate, cel mai bun mixer este cel care da rezultate bune cu ceea ce ai la indemana.

Link spre comentariu

Draga nico, discutia aceasta mi-a adus aminte de faptul ca mai demult (vorba ceea, '' a fost odata ca niciodata") defunctul ICCE a fabricat seria ROS 05, niste capsule care erau garnisite cu MOS-uri. Interesant era ca lucrau foarte bine. Au mai avut si RVM-urile care erau cam acelasi lucru dar admiteau curenti de drena de 1-2 A ceeace pentru un modulator nu este rau deloc. Sa vad ce mai am printre smelturi, poate gasesc macar unul si voi incerca sa vad ce iese. Daca nu, ma intorc la MC1496.

Link spre comentariu

ROS05 sunt cu canal p si suporta tensiuni de poarta destul de mari (asemanator cu KF522 Tesla http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... KF522.html ). Am lucrat mult cu ele, dar nu le-am folosit ca mixere. Asa ca nu stiu cum se comporta la frecvente mari. Parametrii celor doua tranzistoare au fost apropiati dar nu identici.

Cu rezultate bunicele se pot folosi BS250 si BS170.

Daca vreti ceva mai bun, va pot da pe PM un link spre o sursa.

Link spre comentariu

Multumesc mult. Bineinteles ca ma intereseaza o sursa. Eu am vazut mai demult ROS05 pentru o compresie RF la o cale de FI cu filtre RFT de 200 KHz si functiona foarte bine. Asa cum spuneam, eu unul cred ca asta este marea provocare a amatorismului:sa nu stii ca un nu lucru sau altul este nerealizabil si sa reusesti sa il faci. Singurii care reusesc sa complice lucrurile sunt inginerii, hi. Dincolo de gluma cred ca este uimitor cit de multe lucruri pot fi realizate de oameni care nu stiu prea multa teorie dar sunt binecuvintati cu imaginatie.Deocamdata sunt curios sa vad cum va functiona un BITX folosind un mixer mc1496 in locul mixerului simplu folosit de autor. Daca merge varianta aceasta voi incerca acelasi mixer si pentru front-end.

Link spre comentariu

Draga nico, discutia aceasta mi-a adus aminte de faptul ca mai demult (vorba ceea, '' a fost odata ca niciodata") defunctul ICCE a fabricat seria ROS 05, niste capsule care erau garnisite cu MOS-uri. Interesant era ca lucrau foarte bine. Au mai avut si RVM-urile care erau cam acelasi lucru dar admiteau curenti de drena de 1-2 A ceeace pentru un modulator nu este rau deloc. Sa vad ce mai am printre smelturi, poate gasesc macar unul si voi incerca sa vad ce iese. Daca nu, ma intorc la MC1496.

Inca mai cunosc productia ICCE (o perioada de timp am lucrat acolo), desi l-au inmormantat de mult, insa din ce retin, ROS-05 nu erau de RF (cum erau JFET-urile BFW10...13 si seria 2N4091...4093, sau MOS-urile ROS-02, BFR84 s.a.m.d.).
Link spre comentariu

nu erau de RF dar pentru a face un mixer pentru DSB la 400-500Khz mergeau in mod acceptabil. De fapt, daca ma gindesc bine nici celebrul ROB025 nu depasea cu succes pragul de 500KHz dar la aceasta frecventa atenua purtatoarea undeva la 40dB si inca avea un cistig de cca 5dB. Cert este ca au fost realizate inclusiv acele ROB796 care se puteau compara foarte bine cu MC1496. Lucrul pe care nu l-am inteles niciodata a fost faptul ca nu se puneau la dispozitia noastra nici aparate de masura, nici scule nici piese desi se fabricau in tara.

Link spre comentariu

Este cu adevarat interesant. Concluzia era de asteptat. Pentru a fi convins de superioritatea mixerelor actve nu trebuie prea multa teorie. Important este sa alegi in cunostinta de cauza atunci cind ai de unde sa alegi. Voi face un motaj de test pentru 1496 pe o placuta care sa incapa in locul mixerelor pe care vreau sa le inlocuiesc. Dupa aceea voi spune ce am obtinut.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări