Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina de bobinat in model fagure


viopa

Postări Recomandate

Bobinele radio pentru UM ( circuit intrare ) se realizeaza in tehnologie normala . Adica cea mai simpla . Spira langa spira , fie ca sant pe bara de ferita , pentru receptoarele portative cu tranzistori , sau cu carcase cu miez reglabil pentru cele stationare , care necesita antena exterioara . Au 60 - 70 spire , pentru C . V . de acord 300 - 500 pF . La variometrele pentru radio auto , la acordul cu varicapuri sau sinteza de frecventa e o alta discutie ... Mai complicat e la undele lungi , sau la transformatoarele FI . Cea mai mica frecventa standardizata pentru FI este 110 kHz ( pentru receptoarele comerciale ) . La cele profesionale , cu tripla schimbare de frecventa , ultima FI este mai joasa , merge pana la 10 kHz , din motive bine fundamentate . Aici apar bobinele " fagure " si universale . Deci : la FI , circuite intrare UL ( comerciale ) si mai joase . Gen receptoare de radionavigatie , si comunicatii VLF . Ceva " intermediar " e banda de radioamatori de 136 kHz . Nimic legat de undele medii ... Despre ce si cat ... procente , valori absolute , zecimale si fractii , cine e curios poate sa faca propriile determinari , cu propriile bobine . Daca stie cum ... Spor !

 

P .S - editarea postarilor nu e un pacat . Eu o fac frecvent , macar din dorinta unei grafii corecte . Regulamentul permite ... nu vad unde e " abaterea " . E si vizibila la userii normali ( editarea ) . Moderatorii au alte privilegii ... la ei e invizibila ! Nu ca ar fi vreo problema ... pentru mine cel putin .

Editat de gauss
Link spre comentariu

1. Mai sunt SI bobinele de la oscilatorul local care se bobineaza intretesut nu doar cele din FI si intrare UL

2. "Despre ce si cat ... procente , valori absolute , zecimale si fractii , cine e curios poate sa faca propriile determinari , cu propriile bobine"  - bun (ne)raspuns!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eeee ... daca despicam firul in 4 , sau alti multipli de 2 , dupa ce ne lamurim ca n - avem de - a face cu UM , sateliti & stuff ... gasim mereu ineditul . Revolutionarea radiotehnicii ... ma mir ca nu s - au invocat circuitele de intrare cu cadru acordat ... si alte chestii exotice . Asa , pour la lettre ... Probabil oscilatorul local e o enigma pentru interlocutor . Despre ( ne ) raspuns ( uri ) , sa fii multumit si sa - mi multumesti , ti - am oferit subiect ( pozitiv ) de gandire . Poate scapi de trolling si flame  ... desi nu cred . E mai comod , si mai palpitant ... Inca o data , spor ! 

 

P . S . - cred ca stii bancul ala cu ursu ' ... ai devenit dependent !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Am facut poza promisa in care se vede fanta din care se stabileste grosimea bobinelor.Urmatoarele doua poze arata de unde am reglat diametrul ce il face roata cauciucata si o bobina noua cu pasul realizat. Executia bobinei nu este ce-a dorita deoarece am folosit ata sintetica si nu se aseaza bine, dar cred ca se observa diferenta.

Urmatoarele poze sunt luate din unele carti ale unor autori cunoscuti, din diferite perioade istorice ale radioelectronicii, in care expica cititorului denumirile bobinelor si modul cum se fac aceste bobine.

Bobina albastra avand spira langa spira este denumita ca fiinda bobina cu model universal. A doua bobina care are distanta intre spira este denumita cu model fagure.

Cand am deschis topicul in 2012 asa l-am denumit, "masina de bobinat in model fagure ", zic eu ca denumire generica daca ne gandim ca multi folosim aceasta denumire.

Deci, de aceasta data aceasta masinarie poate face atat modelul universal cat si fagure. Avantajul mi-l da sistemul de transmisie prin frictiune si ca pot regla diametrul ce il executa roata cauciucata.

Mi-ar fi placut ca sa fi fost indrumari, idei si alte ganduri bune de cand am deschis topicul si nu sa apara acum cu "intepaturi" la adresa unor forumisti. Asa ar fi ramas si topicul curat.

Nu pot decat sa multumesc pentru aprecierile facute.

post-183378-0-92454100-1449996232_thumb.jpg

post-183378-0-31377600-1449996256_thumb.jpg

post-183378-0-05918300-1449996278_thumb.jpg

post-183378-0-61528300-1449996291_thumb.jpg

post-183378-0-19245600-1449996305_thumb.jpg

post-183378-0-65997100-1449996320_thumb.jpg

post-183378-0-59460200-1449996333_thumb.jpg

post-183378-0-57810400-1449996457_thumb.jpg

Editat de viopa
Link spre comentariu

Frumoasa cartea lui Konteschweller . Ceva documentatie mai am si eu , in baza careia am facut afirmatiile din topic . N - am sesizat vreo contradictie . Frumoasa  si masina realizata ( am mai scris ... ) , si ingenioasa . Eu regret turnura discutiei cu userul Marlowe . Dar nu pot lasa fara raspuns obstructionarile lui . Cine studiaza postarile , poate intelege de ce . Cam atat , promit sa nu mai postez in topic . La cat mai multe bobine ! ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Ce inseamna negativ ? ... rog sa analizati postarea cu nr . 25 ... sa emiteti o judecata in calitate de moderator . Si , sper , de persoana avizata . Stiu ca santeti ...  Daca se poate , va rog stergeti toate postarile mele din topic ... am nimerit gresit . 

Va multumesc !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Domnilor cu... "fund de cos" si "fagure", in loc sa va intepati si sa puneti intrebari retorice (la care nici unul nu raspunde) mai bine ar trebui sa explicati tuturor (nu numai "partenerului" cu care sunteti in clinci!) in termenii literaturii de specialitate ce, ce este... eventual schite, poze, etc. Asta am spus, cand m-am referit la negativ...

Link spre comentariu

@daniel_88: asta intrebam si eu aici: http://www.elforum.info/topic/60391-masina-de-bobinat-in-model-fagure/page-2?do=findComment&comment=1286517 dar mi s-a raspuns prin alta intrebare :

".. Despre ce si cat ... procente , valori absolute... cine e curios poate sa faca propriile determinari. Daca stie cum ... Spor !"

Acuma iti doresc si eu spor la experimentat/gugalit ca domnul "inductie magnetica" o intoarce ca la Ploiesti.

Link spre comentariu

AM gasit un site fain cu si despre bobine fagure, fund de cos si masini de bobinat asemenea minunatii:

 

http://www.pa2mrx.nl/UK/PA2MRX-UK.htm?coil%20homebrewing_uk.htm

 

https://www.youtube.com/watch?v=FIOocMoRsYQ

Ceea ce-mi arati acum imi trebuia la deschiderea topicului.Acum este cam tarziu. Acum este doar aflare intreaba.

De fapt este valabil pentru toti.

Dupa "razbel"...

Editat de viopa
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Eu bobinez "universal" cu mana libera de 50 de ani si imi iese foarte bine, chiar si la circuite pentru 10 kHz. Totul este ca sarma sa aiba si matase, altfel e foarte greu. Cu putin exercitiu poate aproape oricine. N-as construi o masina cu care sa fac 10 bobine pe an. Pentru bobine fagure am folosit intotdeauna suporturi radiale, de la ace cu gamalie pana la electrozi de sudura. Nu cred ca se justifica o masina pentru astfel de bobine, poate la o fabrica de aparate vintage.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări