Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina de bobinat in model fagure


viopa

Postări Recomandate

Am spus mai sus...o roata asigura deplasarea sarmei si o roata asigura invartirea bobinei.....amandoua roti identice invartite de acelasi melc. Cu sistemul asta simplu nu ar mai trebui calculat raportul de multiplicare...deoarece cele doua roti se vor invarti egal....1-1

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 8 ore, mac01 a spus:

Am spus mai sus...o roata asigura deplasarea sarmei si o roata asigura invartirea bobinei.....amandoua roti identice invartite de acelasi melc. Cu sistemul asta simplu nu ar mai trebui calculat raportul de multiplicare...deoarece cele doua roti se vor invarti egal....1-1

Acest sistem nu cumva este folosit la mixere? Acelea cu doua teluri.

Editat de spirica
Link spre comentariu
Acum 12 ore, yo9hrb a spus:

Cu tarodul prins in universal? Cum calculati diametrul rotii? O profilati inainte?

 

Buna ziua domnule Y09HRB,

 

Exact cum spuneti: se alege un tarod metric cu pas mare M12 de exemplu si apoi se dantureaza efectiv roata angreanata pe strung. Vedeti aici minutul 6:40

 

Trebuie sa caut formula de calcul si sa vad daca pot obtine raportul de trenamisie dorit.

Colgul ValiVoi s-ar putea sa aiba dreptate adica sa nu pot obtine raportul de transmisie dorit.

 

 Multumesc pentu feed back

 

Cu stima

 

AFCtin

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
Acum 9 ore, mac01 a spus:

........Idei sunt destule...dar trebuie socotite si gandite inainte de a fi puse in practica. ..........

 

Buna ziua domnule Mac01,

 

Corect ce spuneti dar nu sunt de specialitate si de aceea am ales metoda "try and error" :) in acest proiect.

Multumesc oricum pentru sugestii si sfaturi.

 

incerc sa realizez o masina de bobinat cu ce gasesc pe piata (mai ales rotile dintate)

 

Cu stma,

 

AFCtin

Acum 15 minute, popescuion a spus:

Buna ziua. Am disponibile 2 perechi de roti melcate cu melc pentru masina de bobinat . Gratis. Poate va ajuta la proiectul dv.

Buna ziua domnule PopescuIon,

 

Multumesc mult pentru oferta dvs.

Stati sa vedem daca voi merge pe solutia roti melcate in acest proiect

 

Cu stima,

 

AFCtin

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
Acum 5 ore, sesebe a spus:

Cauta un copiator vechi si vezi ca ai prin el o multitudine de roticele de unde sa alegi.

:) Multumesc pentru sugestie Domnule Sesebe,

 

La copiatoare n-am acces dar am gasit acest furnizor:

 

https://www.pro-cnc.ro/angrenaje-conice.html

 

Dar in lista de roti dintate conice aflate in oferta nu gasesc o perecche cu diferenta de un singur dint sa obtin raportul necesar de 1:1.05

 

Dar am gasit roti dintate "drepte" cu numar de dinti convenabile sa obtin raportul dorit de 1:1.05 dupa care "rotesc" la 90 grade axele cu grupul de roti dintate pe care- il am deja cu raport 1:1. Se complica schema cinematica dar se rezolva problema (sper eu).

https://www.pro-cnc.ro/roata_dintata_cu_butuc_modul_1.html

 

Cu stima

 

AFCtin

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
Acum 19 ore, mac01 a spus:

Am spus mai sus...o roata asigura deplasarea sarmei si o roata asigura invartirea bobinei.....amandoua roti identice invartite de acelasi melc. Cu sistemul asta simplu nu ar mai trebui calculat raportul de multiplicare...deoarece cele doua roti se vor invarti egal....1-1

Buna ziua Domnule Mac01,

 

Ideea cu doua roti melcate angrenate de acelas surub s-ar putea sa fie geniala pentru proiectul meu deoarece:

 

  1. as putea sa tai dintii rotilor pe strung cu un tarod ceea ce e SUPER (pot face singur rotile).
  2. Melcul (surubul) il gasesc de cumparat la magazin.
  3. obtinem astfel un tren de roti astfel: roata melc roata. Daca rotile au diametre bine alese as putea sa obtin raportul de transmisie dorit de 1:1.05. Deci ma apuc sa calculez. 

Multumesc MULT pentru sugestie

 

Cu stima

 

AFCtin

 

Link spre comentariu

Spor...sper sa le reusesti...si nu are de ce nu sa le reusesti.

Si asa este... cu o roata un pic mai mica decat cealalta vei obtine acea diferenta care te intereseaza.

Transmisia realizata prin melc este mult mai fina si mai usoara decat cea prin roti dintate.

Editat de mac01
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Atenție căci la mecanismul melc- roată melcată mișcarea se transmite unidirecțional, doar de la melc la roată, invers nu merge. Puteți folosi un șurub lung și două roți cu număr ușor diferit de dinți și o să obțineți 2 axe paralele cu o diferență foarte mică de turație.

Link spre comentariu
La 01.07.2021 la 11:44, costi_b a spus:

............ Puteți folosi un șurub lung și două roți cu număr ușor diferit de dinți și o să obțineți 2 axe paralele cu o diferență foarte mică de turație.

Buna ziua domnule Costi_b

 

Multumesc pentu precizare. Renunt la ideea cu surub si roata melcata. Am gasit un furnizor care ofera roti dintate cu Z=20 si Z1=21 dinti modul 1. Merg pe rotile conice (care au raportul 1:1 de transmisie) si apoi intercalez rotile conice. Revin asap cu o schita.

 

Cu stima,

 

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Buna seara,

 

Am reluat proiectul. 

Momentam am terminal partea de bobinare clasica cu manivela la care am adaugat un motoras cu fulie si roata cu curea dintata. Axul masinii pe care este fixata mandrina este format din trei segmente lipite cu Loctite 638". Axul rezultat a fost finisat pe strung pentru a reduce "bataia" acestuia. A iesti ok pentru nevoile mele. Mai am sa refac butucul manivelei si sa montez cama pentru numaratorul mecanic de spire. 

 

Nu folositi solutia cu cele doua coltare folosita de mine. Constructia nu este rigida ci mai de graba "moale ca o carpa" :84

 

Mai tarziu voi incerca sa fac si sistemul de bobinare in fagure. Cu mijloacele pe care le am la dispozitie e mai greu de facut decat am amticipat.

 

Cu stima,

 

 

Masina de bobinat.jpg

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
Acum 1 oră, AFCtin a spus:

Axul masinii pe care este fixata mandrina este format din trei segmente lipite cu Loctite 638". Axul rezultat a fost finisat pe strung pentru a reduce "bataia" acestuia. 

Întreb numai din pura curiozitate. Daca tot există un strung in dotare, de ce nu ax dintr-o bucata? 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări