Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRAF DE IESIRE LMO LAZAROIU & 6P3C-E la 460V


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Pînă la urmă cîţi waţi scoate trafo în forjare?

17,4V pe 3ohmi
Hmm... cam puţin, s-ar putea zice că sarcina nu-l prea ajută, sau ca să mă exprim mai exact, sarcina fiind variabilă (rez electrică a unui difuzor tinde către zero pe măsură ce se aplică semnal tot mai mare), ar însemna că atunci cînd scade sarcina, creşte şi puterea, cele două fiind invers proporţionale, pe la 1 Ohm ar fi vreo 300W. Pe de altă parte, orice dif are impedanţa dependentă de frecvenţă, după grafice de obicei creşte cu frecvenţa, deci scade puterea. Posibil într-o anumită bandă de frecvenţă să debiteze mai mult, sigur e că la frecvenţa de rezonanţă, diful va consuma cel mai puţin din trafo, deci e posibil să fie corect calcului de mai sus cu cei aproximativ 50W. Aveam undeva, dar nu găsesc acum simulatorul de sarcină variabilă. Poate ne ajută cineva cu o simulare de genul ăsta.Asta e o glumă...
Link spre comentariu

17,4v/3 ohm inseamna 100w fara povesti iar secretul bobinarii unui transformator AF consta in experienta acumulata prin efort intelectual si chiar fizic asa ca cei ce doar achizitioneaza cea mai importanta piesa a unui amplificator cu tuburi fie nu au posibilitatea confectionarii acestuia ori nu se pricep si atunci auzim povesti ! :limb:

Link spre comentariu

17,4v/3 ohm inseamna 100w fara povesti iar secretul bobinarii unui transformator AF consta in experienta acumulata prin efort intelectual si chiar fizic asa ca cei ce doar achizitioneaza cea mai importanta piesa a unui amplificator cu tuburi fie nu au posibilitatea confectionarii acestuia ori nu se pricep si atunci auzim povesti ! :limb:

Unde vedeti domnule blue 17,4Vef/3Ω pina acum ?! ,povesti ?!... (sau vorbiti ca sa va aflati on topic...), pina acum am reusit sa vad decit :

 

download/file.php?id=13597&mode=view

download/file.php?id=13599&mode=view

download/file.php?id=13598&mode=view

download/file.php?id=13603&mode=view

 

in toate oscilogramele apare aproximativ 35V virf la virf (vad Y=5V/div si intrarea Y in AC) atit a fost prezentat pina acum , cine vede "altceva"/povesti-treaba lui.

 

Intradevar uneori pot fi povesti .

 

Asa ca si principiu intr_un regim dat Push-Pull 4 X 6P3S-E mi se pare oarecum departe de 4 X EL34 sa zic ,daca pentru 4 X EL34 finale in Push-Pull poate fi considerata normala Raa=1k9(100W in sarcina secundar) in regimul dat(viobio) ma indoiesc ca 4 X 6P3S-E in acelasi regim dat necesita tot Raa=1k9 ,dar ma rog poate fi "oricum"... ,depinde de viziunea fiecaruia in parte.

 

Conditiile 47W in sarcina la anozi in config PP(doua tuburi finale 6P3S-E cind Raa=3K8 ca sa vezi !!!) sint specificate in documentatia data de producator ,desigur aceste conditii(din documentatia data de producator) nu trebuiesc intocmai urmate=se poate ajunge la 47W in sarcina la anozi si pe cai usor difeite...

in concluzie conform specificatiilor date de producator cu patru tuburi finale 6P3S-E se poate obtine 94W in sarcina la anozi(cind Raa=1k9 ca sa vezi !!!, in conditiile specificate producator) de ce nu si 100W (plusul pina la 100 nefiid foarte mare) ,dar pentru ca intervine si un randament cotat sa zic 0,9 ar tebui la anozi circa 110W(patru tuburi finale 6P3S-E) cam greu in opinia mea in conditiile date(viobio) cind Raa=1k9.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

17,4v/3 ohm inseamna 100w fara povesti iar secretul bobinarii unui transformator AF consta in experienta acumulata prin efort intelectual si chiar fizic asa ca cei ce doar achizitioneaza cea mai importanta piesa a unui amplificator cu tuburi fie nu au posibilitatea confectionarii acestuia ori nu se pricep si atunci auzim povesti ! :limb:

eu nici nu ma pricep sa bobinez ,calculez,confectionez,folosescde acea le cumpar sau le bobineaza dl Lazaroiule pun in diferite montaje si ce o iesi ,Dumnezeu cu mila
Link spre comentariu
Vizitator viobio

17,4v/3 ohm inseamna 100w fara povesti iar secretul bobinarii unui transformator AF consta in experienta acumulata prin efort intelectual si chiar fizic asa ca cei ce doar achizitioneaza cea mai importanta piesa a unui amplificator cu tuburi fie nu au posibilitatea confectionarii acestuia ori nu se pricep si atunci auzim povesti ! :limb:

Unde vedeti domnule blue 17,4Vef/3Ω pina acum ?! ,povesti ?!... (sau vorbiti ca sa va aflati on topic...), pina acum am reusit sa vad decit :

 

download/file.php?id=13597&mode=view

download/file.php?id=13599&mode=view

download/file.php?id=13598&mode=view

download/file.php?id=13603&mode=view

 

in toate oscilogramele apare aproximativ 35V virf la virf (vad Y=5V/div si intrarea Y in AC) atit a fost prezentat pina acum , cine vede "altceva"/povesti-treaba lui.

 

Intradevar uneori pot fi povesti .

 

Asa ca si principiu intr_un regim dat Push-Pull 4 X 6P3S-E mi se pare oarecum departe de 4 X EL34 sa zic ,daca pentru 4 X EL34 finale in Push-Pull poate fi considerata normala Raa=1k9(100W in sarcina secundar) in regimul dat(viobio) ma indoiesc ca 4 X 6P3S-E in acelasi regim dat necesita tot Raa=1k9 ,dar ma rog poate fi "oricum"... ,depinde de viziunea fiecaruia in parte.

 

Conditiile 47W in sarcina la anozi in config PP(doua tuburi finale 6P3S-E cind Raa=3K8 ca sa vezi !!!) sint specificate in documentatia data de producator ,desigur aceste conditii(din documentatia data de producator) nu trebuiesc intocmai urmate=se poate ajunge la 47W in sarcina la anozi si pe cai usor difeite...

in concluzie conform specificatiilor date de producator cu patru tuburi finale 6P3S-E se poate obtine 94W in sarcina la anozi(cind Raa=1k9 ca sa vezi !!!, in conditiile specificate producator) de ce nu si 100W (plusul pina la 100 nefiid foarte mare) ,dar pentru ca intervine si un randament cotat sa zic 0,9 ar tebui la anozi circa 110W(patru tuburi finale 6P3S-E) cam greu in opinia mea in conditiile date(viobio) cind Raa=1k9.

 

 

"putere livrata 100W pe sarcina de 3ohmi,tensiunea la bornele rezistentei 17,4V,in toata plaja 100hz-20000hz

tensiune alimentare etaj final 462V"

scrie clar in primul post

 

eu am masurat tensiunea livrata pe rezistenta de sarcina

sa lasam la o parte indicatia de pe ecranul osciloscopului ,sigur trebuie etalonat,.o sa merg saptamina viitoare cu el la Institutul de Metrologie

am marit semnalul la o valoare astfel incit pe ecran sa am o sinusoida nelimitata

 

e ultimul meu post pe acest topic

 

o sa rog un moderator sa stearga acest topic

Link spre comentariu

Domnule viobio nu trebuie sa va suparati (cred) ,am recitit din nou primul post ,nu specificati in acel post ca ati masurat in sarcina(3Ω) la iesire cu un instrument 17,4Vef(Vef-masoara de obicei un instrument digital normal cind este comutat AC).

 

Sta scris asa:

...

putere livrata 100W pe sarcina de 3ohmi,tensiunea la bornele rezistentei 17,4V,in toata plaja 100hz-20000hz

tensiune alimentare etaj final 462V

1K in G2 6P36-E

traf de iesire 1,9k Raa

am injectat semnal NUMAI in etajul final

curent de repaus prin tuburile finale 63mA,deci 31,5mAprin fiecare tub

tuburile sunt imperecheate,nu am mai folosit bias pentru fiecare tub in parte

tuburi etaj final

4X6P3C-E noi/nos 1982

1X12AX7WTA Shunguang China,nou

osciloscop pe 5V/div

puterea de 100W este sinus nelimitat

 

pozele spun totul

download/file.php?id=13597&mode=view

download/file.php?id=13599&mode=view

download/file.php?id=13598&mode=view

download/file.php?id=13603&mode=view

 

 

...

Link spre comentariu
Vizitator viobio

acest amplificator http://support.fender.com/schematics/gu ... ematic.pdf

 

are Ua 470v

Raa 2k traf de iesire http://www.tube-town.net/ttstore/produc ... everb.html

finale 4X6L6GC adica 6P3C-E

etajul final are schema clasica ,pentru ampuri de chitara

debiteaza 100w

din intimplare am reparat anul trecut acest amplificator

am schimbat 6L6GC cu 6P3C-E ,nu a fost NICI o schimbare in puterea debitata de amplificator

 

tot din intimplare ,dl Lazaroiu a bobinat traful de alimentare pentru acest amp,avea spire in scurt in primar ,ampul erea cu alimentare pentru USA,cu aceasta ocazie a fost bobinat cu primar pentru 220v

 

de ce unii obtin 100w cu Raa 2k, 470V Ua,si aceleasi finale si altii nu

1,9k este foarte aproape de 2k

470V sunt foarte aproape de 462V

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Domnule viobio nu trebuie sa va suparati (cred) ,am recitit din nou primul post ,nu specificati in acel post ca ati masurat in sarcina(3Ω) la iesire cu un instrument 17,4Vef(Vef-masoara de obicei un instrument digital normal cind este comutat AC).

 

Sta scris asa:

...

putere livrata 100W pe sarcina de 3ohmi,tensiunea la bornele rezistentei 17,4V,in toata plaja 100hz-20000hz

tensiune alimentare etaj final 462V

1K in G2 6P36-E

traf de iesire 1,9k Raa

am injectat semnal NUMAI in etajul final

curent de repaus prin tuburile finale 63mA,deci 31,5mAprin fiecare tub

tuburile sunt imperecheate,nu am mai folosit bias pentru fiecare tub in parte

tuburi etaj final

4X6P3C-E noi/nos 1982

1X12AX7WTA Shunguang China,nou

osciloscop pe 5V/div

puterea de 100W este sinus nelimitat

 

pozele spun totul

download/file.php?id=13597&mode=view

download/file.php?id=13599&mode=view

download/file.php?id=13598&mode=view

download/file.php?id=13603&mode=view

 

 

...

17,4v masurati la 400hz (asa scrie in manualul aparatului),aparat digital

 

ca o "bucurie" pentru mine

azi dimineata a prajit doua difuzoare Celestion 12GT75 ,dat la maxim,nu cred ca poti arde o incinta de 150w cu o putere de 50w

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Da se poate...,DAR URMARITI TUBURILE 6L6GC http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/device/6l6gc.pdf ,va rog sa nu comparam 6P3S-E cu 6L6GC.

Unele modele 6L6GC au disipatie mai mare decit EL34.

Niciodata 6P3S-E nu este echivalent cu acest model 6L6GC http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/device/6l6gc.pdf .

eu o sa continui sa schimb 6L6GC cu 6P3C-E

daca le stric ampurile oamenilor sunt bun de plata

pina acum nu am patit asa ceva

cunosc foarte bine TOATE link-urile cu datele tuburilor care le folosesc

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Domnule viobio acest model fender http://support.fender.com/schematics/gu ... ematic.pdf

NU este echipat cu tuburi echivalente 6P3S-E ca sa ne intelegem , acest model fender este echipat cu tuburi de acest tip http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/device/6l6gc.pdf .

da asa ar fi fost normal sa fie acel model de 6L6GC

eu am gasit amplificatorul ehipat cu tuburi J&J si cu aceste finale http://www.tube-town.net/ttstore/produc ... ching.html

finalele ereau uzate,aveau cam 40% emisie,masurate pe catometru

Link spre comentariu

Dumneavoastra puteti face ce doriti ,noi discutam aici principial(si nu numai...,cred).

Se vede de la o posta ca 6P3S-E nu sufera comparatie cu 6L6GC

 

http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/device/6l6gc.pdf

sau

http://www.goldenmiddle.com/files/6L6GC.pdf

 

Pentru trimeterea catre acel model fender http://support.fender.com/schematics/gu ... ematic.pdf

trebuia sa specificam si tuburile finale cred.

 

De obicei 6P3S-E nu poate fi considerat echivalent cu 6L6GC indiferent de model (poate doar ca pozitionare electrozi in culot) desigur se intimpla ca acest tub sa fie dat ca echivalent 6L6GC neconditionat (fiecare poate echivala orice/oricum...) ,totusi Pda_max=30W nu mi se pare echivalent Pda_max=18W...

Nu se poate compara Raa 6L6GC http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/device/6l6gc.pdf

sau

http://www.goldenmiddle.com/files/6L6GC.pdf cu Raa 6P3S-E intr_un regim dat , desigur pot functiona si aceste tuburi 6P3S-E ...

 

Pentru svetlana 6L6GC(doua tuburi finale PP) avem in foaia de catalog 55W in AB1(fara curenti de grila comanda !!! Peak AF grid-to-grid voltage 70V cind -Ug1=37V , Raa=5k6) regim de lucru oarecum similar(viobio ,mai putin Raa) ,si la TUNG-SOL(6L6GC) idem SVETLANA ,asadar intre tung-sol si svetlana nu sint diferente sarcina/putere/regim(6L6GC).

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări