Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

kit I.P.R.S Baneasa


Vizitator just_dark_semitones

Postări Recomandate

Apropo, dupa anii "90 am facut si kit-urile "Preamplificator stereo pentru doza magnetica" si "Preamplificator -corector de ton" mono. La amplif.ul de 10 W, intr-un prospect nu este trecuta valoarea semireglabilui, iar in celalalt este trecuta valoarea de 250, dar nu mai stiu, ohmi sau kiloohmi ? Ma puteti ajuta ? Multumesc.

Link spre comentariu

Semireglabilul avea valoarea de 250 ohmi, si era in serie cu 2 diode 1N4007 (intre ele). Din el se regla curentul de mers in gol, fiind montat impreuna cu diodele intre bazele tranzistoarelor prefinale.Pentru varianta (modificata) de 35W, acest circuit se inlocuia cu o "superdioda" realizata cu un BD139, un semireglabil de 5k si o rezistenta fixa de 1k5. Tranzistorul se monta izolat pe radiatorul finalelor.

Link spre comentariu

La cererea d-lui @albasete atasez mai jos schema variantei modificate pentru 35W putere. Dupa cum se observa se poate folosi fara probleme cablajul amplificatorului in varianta de 10W cu modificari minime. Amplificatorul se comporta excelent. Tranzistorul din superdioda se monteaza pe radiatorul finalilor bineinteles izolat cu foita de mica. Ca finali se pot folosi cu rezultate si mai bune KD607S. In cazul 2N3055 atentie la ultima litera, eu am folosit 2N3055 H. Rezistentele din emitoarele prefinalelor sunt de 50 ohmi - am omis sa le scriu valoarea pe schema. Imi amintesc ca pusesem cate doua buc 100 ohmi/0.5W in paralel. Rezistenta notata cu steluta se potriveste ca valoare in asa fel incat sa avem tensiunea mediana coracta (17.5V). Curentul de mers in gol se regleaza din semireglabilul de 5k la valoarea de 35 ... 40mA. Potentiometrul trebuie sa fie de calitate, o intrerupere a contactului cursorului poate duce la distrugerea prefinali/finali. Calitatea sunetului depinde evident de sortarea si imperecherea corecta prefinali/finali, rezistente din emitor prefinali.

post-18989-139829322264_thumb.jpg

Link spre comentariu

Calitatea sunetului depinde evident de sortarea si imperecherea corecta prefinali/finali, rezistente din emitor prefinali.

Calitatea sunetului e buna (aproape)indiferent daca exista posibilitate de imperechere a finalilor si a prefinalilor,mai ales daca amplificatorul se foloseste la 40-50% din puterea estimata teoretic,si spun asta pt ca eu am incercat sa gasesc din 2 cutii de 2N3055,IPRS(pt cine nu stie,o cutie are/avea 100bc),4 bc identice si nu am reusit :rade: Am ales valori cat de cat apropiate,si am "jonglat"putin si cu factorul de amplificare al BD-urilor,in asa fel incat la final,pe grupul 2N - BD sa fie un factor de amplificare de o valoare apropiata,intre complementari...cu piese romanesti nu am reusit performanta asta,desi,montajele s-au comportat bine,le foloseam in modificarea magnetofonului Maiak(cu alt cablaj,mai "condensat",ca sa incapa in locul celui vechi),care se stie ca avea doar un singur etaj final,cu "preu" stereo.Probleme erau cu zgomotul de fond,si in varianta lui Florin,avand in vedere configuratia pe intrare,trebuie avut grija la sortarea tranzistoarelor,altfel,chiar cu intrarea la masa, o sa se auda binisor ceva fasait in boxe. Cert e ca schema permite,si chiar daca se planteaza din avion,fara nici o precautie privind valoarea componentelor(in limite decente)merge,totul depinde de cat de mofturos e cel care il pune in functie. :rade:
Link spre comentariu

Ai dreptate Doru, imperecherea tranzistoarelor 2N3055 IPRS era destul de dificila. Cu BD-urile parca nu era chiar asa grav. Si eu am folosit "imperecherea incrucisata" la vremea respectiva, pentru a obtine un factor de amplificare cat mai apropiat pe ramura BD/2N. M-am chinuit sa imperechez si rezistentele din emitorul BD139 si respectiv colectorul BD140, am folosit 100 ohmi (cate 2 paralel) din dorinta de "perfectiune" :rade: desi, dupa cum ai spus si tu, schema e foarte "elastica",ampliful functionand multumitor si cu piese aruncate "din avion". Referitor la zgomotul de fond pot sa spun ca pe vremea respectiva nu era un bai prea mare deoarece foloseam ca sursa de semnal casetofoane care dupa cum se stie nu stralucesc la acest capitol, chiar si cele bune, degeaba ampliful era "mut" ca fas-ul venea oricum de pe caseta ... Acum conteaza mult mai mult acest aspect. Oricum, configuratia (topologia) acestei scheme nu permite performante deosebite in ce priveste nivelul de zgomot. Acesta se poate reduce folosind tranzistori cu zgomot cat mai mic, de aceea am folosit BCY59 care la vremea respectiva erau buni. Bineinteles ca se pot adopta topologii moderne mult mai performante pentru intrare, dar se pierde tot farmecul de a retrai sunetul acelor amplifuri :101

Link spre comentariu

Cand au aparut acele kit-uri eram deja cam "mare"; imi amintesc ca mi-a fost facut cadou un kit de amplificator din ala de 10W de ziua mea; cred ca eram pe la mijlocul anilor '80 (83, cred). Costa exact 99 de lei si era cel mai scump. Finalii erau marcati "SN100", si erau 3055 respinsi (si ceilalti tranzistori erau tot rebuturi). De curiozitate am pus pe tester finalii: unul avea tensiunea de strapungere de vreo 15 volti si amplificarea aproape 500 (baza prea subtire). A gasit loc intr-un stabilizator din acela cu Zener in baza si iesirea pe emitor. Celalalt avea tensiunea de strapungere de vreo 120 de volti si amplificarea aproape 5 (cinci) (baza prea groasa) Cu asta nu am apucat sa fac nimic ( e posibil sa mai fie prin vreun sertar!) Halal imperechere!Altfel era bine: Eram TINERI! Si atat de entuziasti!...

Link spre comentariu

Altfel era bine: Eram TINERI! Si atat de entuziasti!...Corect . :da -dar cum eram incepatori > cea mai mare satisfactie era montarea sau repararea cu succes a acestor kituri !! -Tin minte ca preferam sa strang banii (de corn si lapte -adica sana ) sa-mi cumpar diverse kituri sau piese :rade: Si o intamplare :dupa realizarea unui amplif cu ASZ-euri am incercat sa-i maresc puterea schimband finalii cu 2n3055 :rade: >> bineinteles ca pocnit tot ! :ras:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări