Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Calcul traf. SMPS (comutatie)


Postări Recomandate

Da intradevar, sun un fel de pulberi, nu seamana cpost-182297-0-97582800-1435268276_thumb.jpgu ferita, sunt si mai grele , si am spar una destul de greu post-182297-0-34288000-1435268282_thumb.jpg

Am gasit alte ferite, au fost niste surse Flyback , cineva imi spunea.." aa n-are rost sunt trafuri pt flyback si nu merge la ce vrei tu" , bun...totusi am luat un traf , l-am desfacut si spre uimirea mea, ferita e E + E si doar unu din E are GAP, am luat 2 egale le-am pus in bobinaj si ...mai si merge ! configuratie push pull , am alimentat partea de traf cu 100 V si in gol avea un consum de 3.5 W, iesirea lui e bobinata cu tabla, si am reusit sa scot peste 40 A din 100 W cu un randament de 75 % , chiar m-am bucurat enorm  !

Ca idee primaru era facut din 2 infasurari, primu cu litzwire 16 spire, al 2-lea cu 2 sarme in paralel 18 spire , ideea e ca eu as vrea sa il fac in config Full-brige, cred ca o sa fie mai ok decat push pull care are RING destul de urat fara  filtre shnubber  

Link spre comentariu

Cum ai facut push-pull cu primare inegale?

Ai folosit ca primar cele 2 x 18 spire?

Ai folosit un traf gata bobinat?

Ai bobinat un traf dupa o anumita configuratie?

40A la ce tensiune?

Link spre comentariu

La bobinaje nu am umblat,  deci clar,,cu primarele inegale..pana la urma erau doar niste probe sa vad daca sunt bune feritele de ceva, si sunt

 cei 40 A i-am masurat pe un shunt..astea au fost la o freq de 35 khz, azi m-am mai jucat un pic si am duso in 80 khz ..am vazut ca ii place mai mult pe acolo ,am micsorat valorile la shnubere si am scos consum minim de 2 W ( exceptand integratul PWM care consuma aproape 5 W)

O sa desenez si o schema cam cum am facut..

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am bobinat un transformator cu un singur secundar, fără priză, intercalat între cele două jumătăți ale primarului. Traful este comandat de un ir2153.  Tensiunea pe secundar nu are aceeași amplitudine față de 0, negativa fiind mai mică. După redresare cu punte, fiind inegale, nu rezultă o tensiune dreaptă ci una dreptunghiulară. Cum pot corecta chestia asta? Din spirele jumătății de primar de la exterior!

Link spre comentariu

Da asta am vrut să spun, semialternanțe inegale. Cred că se exclude controlerul, pentru că un traf de atx nemodificat are alternanțe identice față de masă (tresa aceea externă), redresarea ducînd la o tensiune aproape perfect continuă, excluzînd timpul mort. Am bobinat acest traf pentru că vreau de fapt să testez ferita respectivă, dar bag seamă l-am bobinat prost. Oricum am pus prea multe spire, am tensiune prea mare nu am ce sarcini să pun, Da la rebobinare vreau să rezolv și problema aceste ”asimetrii”.

Link spre comentariu

Stai puțin că m-ai pierdut .... sau nu m-am regăsit eu încă . La traful tău ai un secundar simplu și ai asimetrie între alternața pozitivă și cea negativă . Păi fă și cu ATX-ul același test , nu compara față de mediană ( evident că jumătățile sunt egale ). Exclude mediana din circuit și leagă capetele , exact ca în cazul tău.

 

PS Mai fă un test . La traful tău , inversează firele primarului . Vezi , se menține alternanța mai mare ?

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Am pus traful atx înapoi, întradevăr vizualizînd extremitățile, fără mediană, nu sunt la fel. La traful meu nu mai pot testa acum că l-am desfăcut, urmează să rebobinez, cred că cu priză mediană.

Editat de XAN77
Link spre comentariu

Exista IR2153, cu semnalele de iesire, usor asimetrice, umplerea putin mai mare pe iesirea de sus. Se poate corecta asimetria, cu o rezistenta tatonata de sute K,pana spre 1M, in paralel cu condul din oscilator.Cel mai simplu, folosesti un semireglabil de 470K-1M, in paralel cu condul, pleci de la valoarea maxima, in jos, pana cele doua semialternante devin identice.

Editat de giongiu
Link spre comentariu

Habar n-am. Eu spuneam doar ca am intalnit IR2153 cu asimetrii, e drept foarte mici si cum le-am corectat. La mine nu era vorba de o sursa clasica, ci de un egalizator de tensiune, pentru doi acumulatori inseriati. Datorita asimetriei, tensiunile pe acumulatori nu erau perfect egale. Poti masura tensiunile pe cei doi electrolitici inseriati, ce filtreaza reteaua. Daca nu sunt perfect identice, nici semnalele de iesire din IR, nu sunt identice ca umplere.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări