Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptor Tecsun PL-380 cu CI SI4734


Postări Recomandate

Va salut,Am mentionat in topicul de la vintage (viewtopic.php?f=183&t=69863&start=285) ca vechiul radio VEF 206 are sensibilitatea cam scazuta pe US. Ori, cel putin asa sesizez eu.Ma bate gandul sa-mi cumpar un radio Tecsun PL-380 construit in jurul circuitului SI4734 fabricat de Silicon Labs. intentionez sa-l folosesc pentru receptie US DX ocazionala, mai mult din curiozitate.Mi s-a sugerat ca n-are rost sa arunc banii pe un chinezism (e cam 60 USD) si sa ma indrept spre o scula serioasa, de genul Sony ICF-SW7600.Toata stima pentru Sony, dar chiar nu are sens sa investesc cateva sute de dolari pentru o folosire ocazionala. Sunt sigur ca e cam cel mai tare pentru amatori.Aveti idee ce poate un circuit SI4734, respectiv un chinezism de genul Tecsun ? Ma refer sa sensibilitate, selectivitate etc., adica parametri concreti. M-am uitat pe datasheet-ul SI4734 dar nu mi-am format o idee clara.Experienta unora de o viata in radioamatorism, sper ca ma va lamuri in aceasta problema.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Luati in considerare si DEGEN 1103 ...e absolut surprinzator...net-ul va poate forma o impresie...cu circumspectia de rigoare ! Eu posed si am testat un exemplar , dar nu vreau sa invoc propria experienta , care obligatoriu poate fi partiala si subiectiva !

Link spre comentariu

Luati in considerare si DEGEN 1103 ...e absolut surprinzator...net-ul va poate forma o impresie...cu circumspectia de rigoare ! Eu posed si am testat un exemplar , dar nu vreau sa invoc propria experienta , care obligatoriu poate fi partiala si subiectiva !

In premisa in care este posibil, as vrea sa ne impartasiti experienta dumneavoastra, indiferent de cat de partiala sau subiectiva o vor considera altii.Ma intereseaza, mai ales, o comparatie cu receptia undelor scurte a unui radioreceptor de top (de ex. Sony, Grundig).
Link spre comentariu

Receptor de top...Sony , Grundig...trebuie plecat de la premiza ca sint receptoare comerciale , deci dintr-o anumita clasa (a se citi la anumiti bani...), marca nu e total relevanta sau definitorie...a dat si Sony "chifle"...si Grundig...de multe ori receptoare identice din acelasi raft au comportari total diferite...,hai sa nu filozofez umplind topicul de generalitati...chinezariile mentionate sint probabil la fel de bune ca marcile consacrate...eu am comparat cu destula rabdare si asiduitate DEGEN DE-1103 cu GRUNDIG SATELLIT INTERNATIONAL 400 si un SONY IC-PRO 70...nu am putut stabili un cistigator absolut...iar adevaratele DX-uri sint RARA AVIS intr-un mediu infestat de tot felul de mizerii radio...incarcatoare de telefon . cuptoare cu microunde . low power devices ,etc...

Link spre comentariu

ca o parere personala, pentru ca am butonat si eu asemenea aprate:oricum am privi problema sint totusi receptoare pentru broadcast numai ca au si un bfo pentru ssb si cwindiferent de specificatii, nu au sensibilitatea si selectivitatea recprionarii traficului de radioamatorramin utile pentru concedii, ascultat traficul local sau qtc-ul desigur, parerea mea poate fi subiectiva, dar eu as prefera un receptor care sa contina cit mai multe circuite acordate in rf si fi in detrimentul celor 1000 de memorii sau altor asemenea clopoteiEmil

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări