Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine doreste USBasp gata facut?


ole

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator pvd2010

L-am curățat și l-am băgat în portul USB. Ledul roșu stă aprins.

daniel@debian:~$ lsusbBus 005 Device 002: ID 16c0:05dc VOTI shared ID for use with libusb
Este văzut de pc. Mai mult de atât nu am cum să-l probez deocamdată. După părerea mea funcționează. Voi ce spuneți?

 

Edit:

daniel@debian:~$ sudo avrdude -c usbasp -p m168avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1 avrdude: initialization failed, rc=-1         Double check connections and try again, or use -F to override         this check.avrdude done.  Thank you.
simultan cu un flash al unui LED galben mi se pare. Deci este OK! Scuzați offtopicul.
Link spre comentariu

trebuie să ai un mcu avr funcțional conectat la programator, altfel dă -1...iar eroarea aia cu ”cannot set sck”... s-ar putea să fii ghinionist și să fie un programator cu probleme... aș zice că o rescriere a softului ar rezolva problema, dar pentru asta ai nevoie de alt programator...usbasp-ul, din câte știu, are și un header isp pentru programarea mcu-ului inclus... vezi schema și compară...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator pvd2010

Tot eu sunt, revin cu noutăți. După ceva săpături am reușit să rescriu firmware pe USBasp. Apoi la verificare a ieșit:

daniel@debian:~/AVR$ sudo avrdude -c usbasp -p m328p -navrdude: AVR device initialized and ready to accept instructionsReading | ################################################## | 100% 0.01savrdude: Device signature = 0x1e950favrdude: safemode: Fuses OKavrdude done.  Thank you.

Am decis să nu trimit la furnizor acest programator întrucât costul transportului dus-întors ajungea comparabil cu produsul în sine și mi-am asumat riscul. Fiind novice total, am reușit să învăț câte ceva cu această ocazie. Pentru restul atenție ce cumpărați și să nu fiți ghinioniști ca mine. De acum mă mut pe alte topicuri de pe arie. :freaza:

Pentru colegul de mai sus: orice primești ia și verifică funcționarea.

 

P.S: Atașez un minimanual. Să vă fie de folos.

 

http://www.4shared.com/account/home.jsp ... 033835762#

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări