Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Device signature = 0x000102


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Iti fac acasa si postez. Din pacate, ce imi arati la 21:21 este la memorii, unde apar tensiunile. La A162 nu apar decit fuse/lock.

 

Adaptorul a venit odata cu el, probabil chinezul dadea bonus.

A mai venit si unul QFP32-DIP32/DIP28

Cel 32, functioneaza ok. Asta a trebuit demontat si refacut pin cu pin. Mi-a luat o dupa amiaza sa scot placile, sa tai toate traseele, sa refac traseele corect cu "wrapping", sa testez cu ohmmetrul, etc.

 

"Marcajul" stinga-sus, pin1.

 

 

Uite si corespondenta conform G540:

QFP44                      DIP40

====================

39-----------------NC
40-----------------1
41-----------------2
42-----------------3
43-----------------4
44-----------------5
1------------------6
2------------------7
3------------------8
4------------------9
5------------------10
6------------------NC
7------------------11
8------------------12
9------------------13
10-----------------14
11-----------------15
12-----------------16
13-----------------17
14-----------------18
15-----------------19
16-----------------20
17-----------------NC
18-----------------21
19-----------------22
20-----------------23
21-----------------24
22-----------------25
23-----------------26
24-----------------27
25-----------------28
26-----------------29
27-----------------30
28-----------------NC
29-----------------31
30-----------------32
31-----------------33
32-----------------34
33-----------------35
34-----------------36
35-----------------37
36-----------------38
37-----------------39
38-----------------40

 

 

 

Editat de diaconuliviu
Link spre comentariu
Acum 1 oră, diaconuliviu a spus:

Iti fac acasa si postez. Din pacate, ce imi arati la 21:21 este la memorii, unde apar tensiunile. La A162 nu apar decit fuse/lock.

 

Adaptorul a venit odata cu el, probabil chinezul dadea bonus.

A mai venit si unul QFP32-DIP32/DIP28

Cel 32, functioneaza ok. Asta a trebuit demontat si refacut pin cu pin. Mi-a luat o dupa amiaza sa scot placile, sa tai toate traseele, sa refac traseele corect cu "wrapping", sa testez cu ohmmetrul, etc.

 

"Marcajul" stinga-sus, pin1.

 

 

Uite si corespondenta conform G540:

QFP44                      DIP40

====================

39-----------------NC  --> Aici trebuie sa fie GND (capsula QFP44)
40-----------------1
41-----------------2
42-----------------3
43-----------------4
44-----------------5
1------------------6
2------------------7
3------------------8
4------------------9
5------------------10
6------------------NC  --> Aici trebuie sa fie Vcc (capsula QFP44)
7------------------11
8------------------12
9------------------13
10-----------------14
11-----------------15
12-----------------16
13-----------------17
14-----------------18
15-----------------19
16-----------------20
17-----------------NC  --> Aici trebuie sa fie Vcc (capsula QFP44)
18-----------------21
19-----------------22
20-----------------23
21-----------------24
22-----------------25
23-----------------26
24-----------------27
25-----------------28
26-----------------29
27-----------------30
28-----------------NC --> Aici trebuie sa fie GND (capsula QFP44)
29-----------------31
30-----------------32
31-----------------33
32-----------------34
33-----------------35
34-----------------36
35-----------------37
36-----------------38
37-----------------39
38-----------------40

 

 

 

Cand ti-am zis sa verifici cu atentie toate conexiunile te-ai repezit "ca curca-n lemne" sa spui ca le-ai verificat si toate sunt OK. Ia uite ca nu este asa.

Refa conexiunile cu atentie, conform adnotarilor mele si, evident, conform foii de catalog, astfel incat microcontroller-ul sa fie alimentat corect.

Mai pe intelesul tau: pinii 39 si 28 (QFP44) trebuiesc conectati impreuna cu pinul 16 (QFP44 ), iar pinii 6 si 17 (QFP44 ) sa fie conectati cu pinul 38 (QFP44).

Dupa aia mai discutam!

 

L.E.: Eu din video vad ca pinul 1 al programatorului este in dreapta jos, nu stanga sus!

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

1. Pinii de masa si + pe "44" sint mai multi. Pe "40" mai putini. Ca atare, daca in corespondenta pe care o vezi, sint Ok, am considerat ca e de ajuns o masa si un +.

2. Pin 1=ma refeream la adaptorul "ZIF 44-40". Tinind "clapeta" de descgidere spre tine, pinul 1 e spre NV.

 

Iti dau link pe PM (nu e secret dar e de pe un site comercial)

Link spre comentariu

Ca sa vin in intimpinare-ti:

 

Am comandat pe TME 3 buc A162: o bucata DIP40 si alte doua TQFP44.

 

Evident, DIP 40 e de sacrificiu. Cu el voi testa daca G540 raporteaza pini aiurea sau adaptorul e busit. Acelasi lucru si cu TL866.

Pina vine comanda o sa ma joc si cu adaptorul, sa lipesc firele suplimentare.

Uite, am cam eliberat spatiul cu grija pt cei 4 pini.

20180619_204218.jpg

Link spre comentariu

@nico_2010

Offtopic:

"Acum imi vine sa te pup". (Daca nu ai vazut "Buletin de Bucuresti" - de unde este replica, ruleaza in seara asta pe PrimaTV la 20.30)

 

Ontopic: Multumiri nenumarate. Ai cam avut dreptate:

1. Trebuia sa leg TOTI pinii + si - din "44" in "40". Acum programeaza foarte bine pe adaptor.

2. Intrucit in circuit folosesc alimentarea montajului in cablul ISP (putin modificat pt a lucra pe niste pini "inline")  am eliminat +5V, ca atare USB-AVR nu alimenteaza A162 pe adaptor prin pinii ISP. O sa pun si alimentarea si o sa testez.

 

3. Inceputul a fost cu A162 DIP-40 pe care l-am ridicat azi de la curier. L-am montat in G540 si..surpriza: Pinii 20, 29,30 apar in continuare ca eronati, fara contact sau mai stiu eu ce vrea sa spuna Genius G540. Ca atare va trebui sa vad de ce raporteaza asta. Pe un Atmega 8 (DIP sau TQFP cu adaptor)  nu raporteaza erori. Deci, pe pinii aia e ceva ori din soft ori din hard. Nu gasesc schema niciunde. Nici nu il foloseam la altceva pina acum, decit la programare PALCE GAL, unde a mers bine.

Ca atare, am pus A162 DIP pe TL866. A citit bine ID, a programat, inclusiv cu fusebit/lockbit ca in situatiile anterioare.

Am prins curaj si am montat un A162 QFP in adaptor. Unul din cele 5 care nu mai functionau.

A mers brici! Am recuperat tot ce devenise "bugs".

Unul singur, gasit ulterior si declarat defect mai demult a ramas "bug". Il citeste FF FF FF ca ID si FF ca si calibrare. L-am pus la cos.

 

Culmea este ca pe niciunde in datasheet nu am gasit referiri la Vcc diferite (pe unele chip-uri apar Vcc power, Vcc registry, Vcc...etc, functie de "modulul" alimentat din ansamblu. Aici NU.)

 

Concluzii:

 

G540 ciudat, TL866 OK.

 

Inca o data, multumesc mult Nico_2010!!!

Uite si poza cu erorile de pini pe care G540 le raporteaza inclusiv pe DIP40.

 

1.png

Link spre comentariu

Felicitari! Perseverenta da roade (la fel si lectura foii de catalog).

Din cate vad, erorile apar la pinii ALE si OC1B (pinii fizici 29 si 30 pt. DIP-40), care tin de portul E si la pinul GND (pinul 20 pt.DIP-40).

Cum cei doi pini nu au niciun rol in procesul de programare (la care sunt implicate porturile D, B si A), ar trebui sa apesi butonul "Go on" si sa vezi cu se deruleaza programarea.

Nu prea stiu ce sa zic despre pinul 20 (este GND) si este posibil sa fie un contact imperfect.

Daca ai acces la un alt punct de masa al programatorului (altul decat pinul 20) verifica continuitatea dintre acest punct de masa si pinul 20 de pe soclu, respectiv intre punctul de masa si pinii de GND ai adaptorului. Daca exista continuitate atunci ai o eroare falsa si poti incerca programarea, daca nu atunci este mai mult de sapat.

Bafta!

L.E. : In general, acolo unde ai mai multi pini de alimentare cu aceeasi denumire (pe categorii), acestia se conecteaza impreuna, exceptie facand pinii de alimentare a sectiunii analogice care are un regim putin mai aparte daca se foloseste partea analogica.

 

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

O sa desfac carcasa si o sa am acces la pini si alte puncte.

 

Gindirea mea:

La G540 DIP 40 pin 1 = pin 1ZIF, Pin 20-Pin20ZIF..etc.

Ei bine, la capsulele DIP cu mai putini pini, "akinierea" NU se face la pin 1 sau la "cheie", cum ar fi de asteptat. Culmea, alinierea se face la pinii 20-21. Adica DIP 32 sa spunem se aliniaza asa incit pin 16-17 ai CI sa fie pe pinii 20-21 ai ZIF.

 

Asa cum am zis, cum la ATMEGA8, care e un DIP32 sau 28, dar nu conteaza acum.. aceiasi pini NU dau eroare. Nici 20, nici 29-30 ai ZIF.

 

De unde as deduce ca eroarea nu ar fi in placa ci mai degraba in soft sau..in firmware?

Iar de aici..se rupe filmul. Cu cei de la stg cam greu de comunicat. In plus, pe parcurs, dintr-o veche discutie cu ei, de program s-au ocupat mai multi "din mers"...

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări