Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nmos 300/500w


Postări Recomandate

Eu am nmos200 cu irf840 in teste,la tensiunea de 50v fix.Functioneaza impecabil si conform schemei originale.Ori schema ta este incompleta sau probleme la cablaj,ori finalii sunt vai mama lor.De obicei aceste scheme sufera multe modificari pe parcurs.Prezinta schema dupa care il ai construitDe mentionat:Pentru 2 module nmos200,in total 8 irf-uri,am fost nevoit sa cumpar de doua ori finalii,in nr de 17 in total.Si din aia 17 doar 9 au fost potriviti.Restul functionau,dar in mod complet isteric.In mod sigur ai o problema de constructie undeva,oricat de industriali ar fi ei.La quasi pe site ai trecut in clar unde sa masori si ce.La + - 75v ai nevoie de niste reglaje foarte precise (+ piese marcate),facute cu acele rezistente.Unde ai setat curentul de mers in gol la 3,7 v :nas: ? Unde anume ai pus aparatul de masura in schema? La modul precis.Semireglabilii sunt multitura macar?

Link spre comentariu

O posibilitate este sa testezi pe unul din cablaje ceva.Anume sa schimbi tot ce inseamna sc si bc cu altceva de care stii sigur ca rezista la tensiuni mari.Inclusiv superdioda.Si semireglabilii...multitura sa fie.

Ca sa te amuzi umpic iti fac poza la probabil cel mai urat nmos pe care l-am construit sau s-a construit vreodata.Lenea asta :rade: Daca asta functioneaza la +/-50v la modul stabil,al tau nu ar avea de ce sa faca urat la +/-75

 

Posted Image

 

Acum am vazut.Are dreptate remus.De fapt cam rar cand nu are..

Link spre comentariu
:rade: Ce inghesuiala la rezistentele din poza ! In stinga-jos, macar de ai fi lasat alea de 0,6W mai jos decit cele de putere. Daca din cauza temperaturii ar aparea fisuri in stratul ceramic, ar putea face scurtcircuit, cu repercursiuni dezastruoase pentru amplificator. Si mai e o problema, care o consider eroare de proiectare a cablajului (frecvent intilnita) : amplasarea electroliticilor linga radiatoarele tranzistoarelor sau alte componente care se incalzesc (rezistente de putere).
Link spre comentariu

De fapt am avut oarecare grija.Sunt sub ele alea de 0.6 :limb: .Oricum am avut de schimbat un bc556 pe care il stricasem cu sonda aparatului de masura..inghesuiala mare,chin cat cuprinde..draci fara numar,etc..Daca ii pica altceva in afara de ce e prins pe radiator il casez direct data viitoare :da In cazul de fata radiatoarele respective care le vezi disipa foarte putina caldura,sunt de la generatoare + am preferat mje-urile.Prefinalii sunt direct pe radiatorul mare.Dar tot ai dreptate cu amplasarea lor.Eu i-am pus mai mari ca sa prind cumva la urma si mecanic piesele mai grele prin pasta.Valoarea lor e suficienta si la 47yf,sensibil mai mici.

 

Posted Image

Link spre comentariu

Nu e nimic in neregula cu schema.Te rog..unde ai masurat aia 3 v? Dar precis unde ai pus aparatul.Masoara ce tensiuni exista pe fiecare rezistor de la r29 la r34 cu semnalul la masa si fara difuzor.Mare atentie sa fie descarcati complet condensatorii din filtraj inainte de a cupla amplificatorul.Softstartul trebuie aplicat inainte de reglaje

Fa o poza la mje-uri de aproape.

Si totusi e acelasi amplificator,identic cu nmos200..doar cu mai multi finali si tensiune mai mare.Si ar trebui mutat la viewtopic.php?f=5&t=17553 Doar pentru ca are in plus finali pe iesire nu il face mai special ca nmos200.Aceeasi marie cu alta palarie.Daca cercetai de la bun inceput acolo...

Link spre comentariu

Stii ce e mai deranjant?

Eu tot incerc sa dau amanunte aici...si constat ca nimeni nu citeste...va pricepeti mai bine sa puneti intrebari.

Am finalizat Nmos200 care face zgomot in apartament.

Am finalizat Nmos500 si sunt probleme la reglajul final la tensiunea peste +/-35v la care am reglat curentul de mers in gol cu ap de masura pe grila-sursa mosfetilor 3,7v iar offset cu ap de masura pe iesirea difuzorului am citit 10mV, cu intrarea in scurtcircuit.

Mje-urile au picat la tensiunea de +/-75v si nu BC-urile, asa cum ma asteptam si eu...daca stie cineva in ce pozitie trebuie sa se afle VR2, sa spuna acum.....la Nmos200 trebuie sa fie pozitionat la max.adica in sensul acelor de ceasornic rotit la maxim.

Link spre comentariu

Eu am respectat indicatiile de aici :

Final Set up And Adjustment

No attempt should be made to set up or test a power amplifier module that is not correctly mounted

on a heatsink. Make sure the main power supply is fused and the work area is clear. First check all

your work and make sure the output devices are insulated from heatsink. The set up is done without

an input or a load connected to the power amplifier.

1. Check the power supply is operating correctly and verify the rail voltages. Switch the power

supply off and check with a multimeter that the rail capacitors have discharged.

2. Correctly connect the ground, positive and negative leads to the power amp module.

3. Remove the PCB fuses and replace with 100 ohm 5 watt resistors. Connect a multimeter

that is set to the 20 volt scale across the positive rail 100 ohm resistor.

4. Check that the power supply connections are correct one last time and switch on. If the

multimeter reading goes off-scale, turn off immediately and find the problem. Check also the

100 ohm 5 watt resistors; they may have gone open cct.

5. If everything seems ok adjust VR2 to set the output stage bias current, by measuring the

voltage across the positive rail resistor. Adjust for a reading of 3 volts per output FET pair. I.e.

For a 6 FET board set for a voltage of 9 volts. This equates to a bias current of 30mA per

FET pair or 90 mA total. For a 10 FET board set for a voltage of 15 volts.

6. If everything seems ok, check the output offset voltage and adjust VR1 to achieve an offset of

less than 10 mV.

7. All being well switch off, back off the bias control trimmer (VR2) and replace the 100 ohm

resistors with 10 ohm 1 watt resistors. Switch on again and re-adjust VR2 to get 0.3 volts per

per FET pair across the positive rail 10 ohm resistor.

8. Switch off, remove the resistors and put the fuses back in. Switch on, re-check the offset

voltage and adjust with VR1 if necessary.

The amp module is ready, connect the input and output and enjoy.

 

Atunci cand am schimbat tensiunea de alimentare, am improvizat in partea de filtraj(condensatorii), si nici nu am resetat amplificatorul...greseala m-a costat prefinalii (MJE-urile) si un Mosfet.

Acceptam si alte metode de punere in functiune, asta e motivul pentru care suntem aici...

 

Sa auzim de bine !

Poate da cineva sfaturi mai bune decat aici?

E ceva in neregula cu "Final Set up And Adjustment"?

 

Maine nu am timp dar marti voi incerca cu VR2 la minim...se pare ca acolo am descoperit "dichisul", in felul acesta tensiunea prin Mos-feti e f mica... :nas:

Link spre comentariu

Citeste bine ce am scris eu.Am recomandat sa reglezi tensiunea de 3,7 Vcc pe grila mosilor nu pe rezistentele de test prin care se face reglajul curentului de mers in gol. Cu 3,7Vcc pe rezistenta de test sigur va da cu flacara in momentul cand vei pune sigurantele.Repeta daca ai inteles ce ai de facut. (cosorul lu' Moceanu a fost facut de Moceanu)Sa auzim numai de bine! Iti trimit numarul meu de telefon pe PM

Link spre comentariu

Si Quasi a scris:

 

Hello Nekkerman

I'm sorry to hear about your amp troubles. If R16 is burnt then T9 is probably dead too.

Before you changed the voltage to 75v did you re-set the amplifier? You need to completely back off VR2 and set the amplifier up again as per the set up guide.

Once you have done that check that the voltage at the output is 0v. If you have a fault leave the 100ohm resistors in the fuse holders and start to measure some voltages.

Voltages across;

R12, R15, R4 and R8 should be 0.6v

T6 and T7 collector - emitter should be around 70v

R20 and R22 should be between 2.5v and 4v and they should be about the same.

R18 should be 46v

Try this first.

What value have you used for R6? for 75v it should be 18K.

Cheers and good luck

Quasi

 

Ce-a vrut sa zica cu resetarea amplicatorului?

Poate cineva sa ma lamureasca?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări