Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nmos 300/500w


Postări Recomandate

Superdioda e de fapt T8, vine montat pe radiator şi are rolul de compensare termică. Trebuie să roteşti din VR2 astfel încît să aibe cursorul către R13. Faci asta înainte să alimentezi amplificatorul, abia apoi reglezi ca să ai curentul cerut de mers în gol.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator pittyvasile

salutare...si felicitari nekkerman...imi poti spune si mie cam cat te-a costat sa faci acest nmos? (cu si fara radiator)

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Erau dubiosi MJE-urile de la Miv...m, cu hFE mare si diferente mari intre complementari. Acum, dupa ce am inlocuit prefinalii, nu va spun de unde, totul e ok. Am inlocuit sigurantele cu rezistori de 820 ohmi ca sa fiu sigur, dupa cate am patimit. Am reglat curentul de mers in gol G-S 2,4V si offset sub 10mv. Am facut noi reglaje cu rezistori de 100R, apoi cu 10R. Am inlocuit rezistorii cu sigurante, am rotit la minim semireglabilul de 200R(spre stanga) am alimentat cu +/-75V si am reglat din nou, evident cu intrarea scurtcircuitata si fara difuzor la iesire. La probe cu semnal s-au adunat batranele pe casa scarii! :101MJE-urile din poza de mai sus sunt facaturi ! :speriat

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Şi ce mare greutate să pui un BD140 în loc de BC327 şi o rez (un pic mai mare decît rez bobinei releului, la 2W) înseriată cu releul şi dioda? De exemplu, are releul rez bobinei de 300 Ohmi, pui o rez de 330 Ohmi/2W, ca să ai vreo 11V pe bobină, să nu meargă fierbinte.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări