Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nmos 300/500w


Postări Recomandate

30 spire CuEm 1mm, 10mm latime, iar "gaura" trebuie facura in asa fel incat sa iti incapa rezistorul ala de 10R/5W. Eu am bobinat 30 spire pe un tub de pvc de 10mm cu doua "flanse" demontabile la capete strans in menghina, capetele infasurarilor le-am fixat cu super-glue, dupa ce am reusit cu mare grija sa o scot de pe tub, am scufundat bobina in lac pentru lemn, dupa care am lasat la uscat pana a-2-a zi.La Nmos400 din schemele de la Quasi spunea ceva de genul "30 turns 1mm wire on 1cm dia former"...de fapt si spatiul lasat pe pcb nu permite alta bobina.Succes!

Link spre comentariu

In ciuda tuturor peripetiilor intalnite la acest tip de amplificator eu sunt foarte multumit de rezultate si poate de aceea am refacut totul. Imi lipseste toroidalul ca le sa pun in cutie. La teste cu nichelina de 1000W si frecventa de 1000 Hz sa vedem cine se incalzeste? Bobina sau nichelina? Motiv pentru care nu indraznesc sa va contrazic, domnule zal. Cu siguranta ca nu ma voi opri doar aici, voi construi si alte montaje postate pe acest forum. Cu stima !

Link spre comentariu

Doar mi se pare subţire sîrma, făcînd comparaţie cu alte amplifuri. Am şi întîlnit 2 cazuri în care respectiva bobină era coaptă şi decălită sîrma. Probabil că dacă nu se ascultă intensiv la volum mare şi pe sarcină mică, nu e nici un pericol imediat. Sîrma de Cu de 1mm2 secţiunea se încălzeşte peste 4A, în general se foloseşte la maxim 3A (consum constant). Cam cît poate debita etajul final?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Ii poti inlocui. MJE340/350 au rezistenta termica jonctiune-capsula de 6,2*C/W iar MJ15032/15033 de 2,5*C/W. Acestia din urma sint mult mai robusti si vor functiona cu putin mai reci pentru aceeasi putere disipata. In datasheeturi gasesti mai multe grafice; de exemplu MJE340/350 poate disipa 14W pentru o temperatura a capsulei de 60*C iar MJ15032/15033 aproape 30W la aceesi temperatura. Atentie la dispunerea terminalelor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări