Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema amplificator 500w


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ptr mine nu e o surpriz? faptul c? merge bine, am f?cut mai multe amplifuri de genul ?sta. Cum spuneam cuiva, e exact ca motorul motocicletelor BMW clasice, în contratimp, fa?? de celelalte amplifuri, în majoritate cu un singur diferen?ial, asemeni motoarelor cu un singur cilindru. :rade: Eu am alte curiozit??i: ce protec?ii s-au folosit, sursa de alimentare din ce e compus?, adic? chestii colaterale. Ceva poze cu realizarea?

Link spre comentariu

Montajul nu l-am facut neaparat sa-l pun intr-o cutie cu traf etc l-am facut mai mult din pasiune pt electonica.

Pt acea chinezarie amplificarea m-am hotarat sa o fac cu 2 kituri av400 pe care o sa ma apuc sa le realizez dupa admiterea la facultate.

 

In legatura cu amplif proaspat realizat. Ca protectii nu am pus mai nimik, doar o siguranta de 10A pe iesire.

Traful este cel cum spunea domnul zal realizat cu E puse gura-in-gura, sectiunea miezului de 45cm2, primar cu sarma de 1,2 si secundar 2x50V(diferenta de jumate de volt intre ele) cu sarma de 2 sau 2.1. Puntea formata din 2 punti de 10A in paralel plus 4 conzi de 10.000uF/50v cate 2 pe ramura pusi in serie.

 

Poate pozele urm va pot spune mai multe:

http://www.99poze.ro/indy/

Scuzati claritatea!!!

Boxele sunt realizate mai demult da din lipsa de fonduri au ramas neterminate.

Link spre comentariu

Am realizat si amplificatorul dupa prima schema http://img23.imageshack.us/img23/1818/5 ... kk8ub5.jpg

Este functional, alimentat la +-50 , prefinali tip41 si tip42, finali 2xbd249,bd250 merge ok. Puterea nu este asa mare, probabil si din faptul ca partea de atac este la o tesiune mai mica. Cu configuratia care este la superdioda mie imi da pe jonctiunea b-e a tranz finali 476mV pe V+ si 468mV pe V-.

Link spre comentariu

Nu intentionez sa fac un proiect de amplificator cu aceasta schema, doar am vrut sa vad daca este functionala. BD139, BD140 tin la 80v, si au rezistentele de 100ohm in emitoare asa ca nu vad dc nu ar rezista la +-50. Bc557 nu am avut si am folosit bc556 care din cate stiu tine la 80V, oricum mai mult ca bc557.

Link spre comentariu

O greseala frecventa la multi, care spun ca tine ! Static, tensiunile Uec sint OK ; la alimentare de +/- 50v , de-o parte si de alta a liniei mediane nu se aplica pe jonctiunile EC mai mult de 50V. DAR , imagineaza-ti comportamentul dinamic : cind finalii de la bara minus MJ15004 tind sa se satureze, vei avea pe linia mediana aproximativ -45V ; In acest caz in baza prefinalului BD243 vei avea un potential de aproximativ -43,5V, care este identic cu cel din colectorul lui BD140 ; emitorul acestuia fiind alimentat cu aproximativ +49,4V, inseamna ca pe jonctiunea EC vei avea un potential de 99V. Lucrurile stau ceva mai bine daca ai grija sa nu supramodulezi etajul final, astfel incit excursia de tensiune pe linia mediana sa nu fie prea mare.

Link spre comentariu

Am terminat de realizat un modul ipa400 pe cablajul cumparat de la domul Vasile dar din pacate m-am impotmolit la reglaj. Pe o sursa de +-45 am doar 4mA cu intrarea in scurt si fara sarcina si ampermetru inseriat pe V+. Am invartit de semireglabilul multitura dar mai nimik se modifica curentul foarte putin de ordinu 0,1 mV. Tranz sunt imperechiati atat prefinali cat si mosfeturile.

Am facut o comparatie intr schema postata de domnul Vasile pentru acest cablaj si schema din pdf av400 si sunt cateva diferente la niste rezistente:

-rez din emitoarele celor 2 bc546 pe schema din pdf sunt 47 ohm in schema domnului Vasile 100 ohm.

-rez dintre tranz piloti mje350 si mje340 pe schema din pdf este 6k8 in schema domnului Vasile 10k.

Sa fie aceasta problema?

Si inca ceva pe cablajul domnului Vasile s-a uitat cond de 18pF C11 pe schema din pdf si c10 pe schema postata de domnul Vasile.

 

http://www.99poze.ro/ipa/1/

Link spre comentariu

Mi-am dat seama cum functioneaza semireglabilul dar problema nu este de la el. Am invartit pana l-am dus la maxim intr-o parte apoi in cealalalta dar curentu de mers in gol s-a modificat doar cu 0.3 mV. Azi o sa alimentez cu +-70 sa vad ce se intampla, poate +-45 e prea putin....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări