Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate cu lãmpi detineti?


ctepeo

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Ar putea avea o schema apropiata de asta:

da destul de apropiata,schema de la al meu este pe radiomuseumin schema de la tine sunt alte tuburi (dar au aceasi functie) si o gama in plus
Link spre comentariu
Vizitator DragosB

Buna ziua,Week-end-ul asta am primit, printr-o donatie, un receptor Philips 845A. Interiorul este intact, neumblat. Carcasa destul de avariata, dar se poate reconditiona, dupa parerea mea. Din pacate, scala este (era) din sticla, in partea superioara a carcasei si a fost sparta ( a mai ramas din ea doar acul indicator, indoit ). As avea nevoie de schema electrica a aparatului. De asemenea, niste poze ar fi utile pentru a studia o reconstituire a scalei.Cu multumiri,Dragos

Link spre comentariu

Buna ziua,As avea nevoie de schema electrica a aparatului. De asemenea, niste poze ar fi utile pentru a studia o reconstituire a scalei.Cu multumiri,Dragos

Am si eu unul.Atasez schema si desenul scalei.Eu am scala originala dar este foarte stearsa.Dupa ce voi reinstala scanerul o sa incerc o scanare si poate o refacem.Din pacate e cu vopsea alba si va fi greu de scanat si mai ales de printat.
Link spre comentariu
Vizitator DragosB

Multumesc pentru raspunsurile rapide. Toate informatiile sunt foarte utile!

Am si eu unul.Atasez schema si desenul scalei.Eu am scala originala dar este foarte stearsa.Dupa ce voi reinstala scanerul o sa incerc o scanare si poate o refacem.Din pacate e cu vopsea alba si va fi greu de scanat si mai ales de printat.

Pentru refacerea scalei, problema vopselei albe ar putea fi destul de spinoasa. La momentul asta, singura solutie tehnica care sa-mi si fie accesibila este imprimarea scalei pe o folie de slide-uri intr-o imprimanta laser si lipirea ei pe o bucata de sticla sau plexiglas de dimensiunea necesara.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Si ca sa mai improspatam atmosfera la acest capitol,ultimele achizitii :

 

Talisman 306U in stare de functionare

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Telefunken 49W fabricat in Romania 1938/39 cu o serie de tuburi mai rar intalnita ACH1,AF7,AL4,AZ1.Daca cineva are schema i-as ramane recunoscator

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Hornyphon W136A 1940/41

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări