Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Merita luat un amplificator clasa D ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 5 ore, modoran a spus:

Costa 10 lei pentru 10 bucati, dar unii văd că nu știu, își imaginează preturi de câteva ori mai mari.

Oamenii se mira ca e kitu ala ieftin si ca ar fi facut cu clone de integrate dar nu se gandesc ca atunci cand produci mii de bucati altul e pretul la componente.Chiar la mouser daca te uiti la peste mia de bucati pretu la acel integrat scade aproape la jumate

Link spre comentariu
Acum 36 minute, eos a spus:

Oamenii se mira ca e kitu ala ieftin si ca ar fi facut cu clone de integrate dar nu se gandesc ca atunci cand produci mii de bucati altul e pretul la componente.Chiar la mouser daca te uiti la peste mia de bucati pretu la acel integrat scade aproape la jumate

Da, da e plina tara de atotștiutori....

uite aici

 https://vi.aliexpress.com/item/1005006514657332.html?spm=a2g0n.detail.1000014.14.998b2827MHUrOT&gps-id=platformRecommendH5&scm=1007.40000.326746.0&scm_id=1007.40000.326746.0&scm-url=1007.40000.326746.0&pvid=dd17ea06-990d-4e42-aaa0-970c8c22ee0e&_t=gps-id:platformRecommendH5,scm-url:1007.40000.326746.0,pvid:dd17ea06-990d-4e42-aaa0-970c8c22ee0e,tpp_buckets:668%232846%238108%23160&pdp_npi=4%40dis!RON!25.26!20.21!!!38.37!30.70!%4021032e4717145968443934173e6e9a!12000037490406900!rec!RO!1935685147!&search_p4p_id=202405011354046423827716799072069858_2

 

20000 de mi de integrate de la TI poți sa cumperi și nu ai cum să-l fabrici cu 20lei și să-ți iasă și profit

Link spre comentariu
Acum 2 ore, modoran a spus:

Zău ? Eu zic că asculți zilnic. Orice aparat recent are amplificare in clasa D, fie el simplu tv , telefon mobil sau altceva 

Zic de ascultat la modul serios,  nu o panarama de televizor sau convorbiri telefonice. 

 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, sonic11 a spus:

20000 de mi de integrate de la TI poți sa cumperi și nu ai cum să-l fabrici cu 20lei și să-ți iasă și profit

Dar v-ați gândit vreodată că poate statul chinez sprijină cumva firmele astea ? Altfel nu ar putea vinde așa ieftin indiferent de ce făcături de componente folosesc..

Link spre comentariu

Întâmplarea face sa am asa ceva comandate de la Ti și sa pot face comparatii cu diverse troace din astea iar diferențele sunt mari.

Eu zic sa nu va inbatati cu apa rece...

Link spre comentariu
Acum 3 ore, validae a spus:

Dar v-ați gândit vreodată că poate statul chinez sprijină cumva firmele astea ? Altfel nu ar putea vinde așa ieftin indiferent de ce făcături de componente folosesc..

În mod sigur sprijină exportul prin diverse metode. 

Una dintre ele era  subvenționarea transportului în anumite limite.

Nu știu dacă mai este în vigoare 

Editat de the same
Link spre comentariu
Acum 4 ore, sonic11 a spus:

Întâmplarea face sa am asa ceva comandate de la Ti și sa pot face comparatii cu diverse troace din astea iar diferențele sunt mari.

Eu zic sa nu va inbatati cu apa rece...

 

Poate o sa ne iMbatam cu tzuica da pana atunci ia uite aici aproape jumate de dolar un integrat daca iei peste mia de bucati

https://www.lcsc.com/product-detail/Audio-Power-OpAmps_Texas-Instruments-TPA3116D2DADR_C50144.html

Pune si matale niste teste aici cu integratele alea false si cu cele originale sa vedem diferentele

Link spre comentariu
Acum 12 minute, eos a spus:

 

Poate o sa ne iMbatam cu tzuica da pana atunci ia uite aici aproape jumate de dolar un integrat daca iei peste mia de bucati

https://www.lcsc.com/product-detail/Audio-Power-OpAmps_Texas-Instruments-TPA3116D2DADR_C50144.html

Pune si matale niste teste aici cu integratele alea false si cu cele originale sa vedem diferentele

Eu zic sa cumperi să-ți faci stocuri....aceleași mizerii chinezești vândute de un magazin pur chinezesc.

Ai inlocuit asa ceva cu unu original sa vezi diferențele sau vorbești asa sa te afli în treaba.

Ca sa fim on topic modulele astea se merita dacă nu ești pretențios sau unde ești condiționat de consum....alimentare din acumulatori sau alte cazuri.

Link spre comentariu

Nu ca e rusine:rade:

Hai sa vedem 

1e pcb

2e doua tpa3116

1e bobinele....hopa....ceai făcut Bobita..sunt deja 20lei și chinezu nu a mâncat nimic de aici.

pai potentiometri, pai mufaraie, pai....pai...

da foloseste mumai piese de calitate.

Asta sai spuneți lu mutu:reytre

Link spre comentariu

Oricum se cumpără în draci amplificatoare de la chinezi. 

Și nu numai asta.  Se plângea cineva pe aici că nu putea regla un curent la un amplificator. 

Rezistentele erau de pe China.  Cum se încălzea puțin în carcasă,  zbura valoarea măsurată la "rece". :rade:

Link spre comentariu
1 hour ago, sonic11 said:

Hai sa vedem 

1e pcb

2e doua tpa3116

1e bobinele....hopa....ceai făcut Bobita..sunt deja 20lei și chinezu nu a mâncat nimic de aici.

pai potentiometri, pai mufaraie, pai....pai...

da foloseste mumai piese de calitate.

Asta sai spuneți lu mutu

Este mai greu să întelegem ce este la chinezi.
De aceea ne minunam uneori de preturile produselor lor. Au un fel de capitalism de stat.
Guvernul subvenționează multe activitati ale firmelor "particulare" de acolo.
Stiu de la un chinez mic că statul i-a asigurat (un fel de închiriere) clădire, mijloace fixe, personal ... pentru a dezvolta afacerea.
Altfel calculezi un pret de vânzare în aceste condiții.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări