Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentator 20V parkside


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Intre pinii marcați nu există nici o tensiune, si nu reacționează la sarcină rezistiva sau led. Cele doua borne au semnificatia de la dr la stg... Plus, ID, si ultima din stanga, minus. Intre minus si ID am - 4,95V. O baterie, alta decat originala (din asta inca nu am) care se potriveste in montura si are pinii fix la fel, aprinde led ul rosu care indica incarcarea si dupa 2 sec incep sa clipeasca ambele(verde si rosu). Probabil cand identifică bateria, simte că nu e ce trebuie si blochează incarcarea. Am sa iau si eu partea buna. Bateriile mele se potrivesc mecanic in incarcator, nu mai trebuie sa fac adaptor.  Ridicarea pragului la 24V rămâne in atenție, in plan secund. 

Probabil rezolvarea va fi mai ușoară, mă refer la împerecherea încărcătoarelor parkside cu bateriile mele, daca voi procura o baterie originala, sa vad ce ii da pe pinul ID, si pe urma să vad cum pot păcăli încărcătorul, sau BMS ul bateriilor. 

Link spre comentariu

Si ca sa fie mai clar ce urmăresc. Am 5 baterii cărora le-am gasit întrebuințare, dar stateam după un singur încărcător. Si ala l-am adaptat, dar merge fix cum trebuie. Intre timp am prins 3 incarcatoare aproape noi de la parkside, si mi-am propus să folosesc 2 bc pt bateriile mele de 20V si unul sa-l duc la 24V pt o rotopercutanta ce a avut Ni Cd. Acum cu 24V cred ca mă voi descurca cu sursa in comutatie din incarcator, si o placa step down alimentată peste partea de 20V. Poate pare complicat, dar pt mine a fost convenabil, pt ca am iesit la 60 lei perechea baterie-incarcator, fața de 140 lei cat e la raft. Ca sa nu mai vorbim de care raft... 

https://www.emag.ro/acumulator-inteligent-parkside-performance-smart-paps-204-a1-20v-4ah-paps204a1/pd/DP67Y5MBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

Si mai e si distracția pe deasupra... 

Link spre comentariu

Fara ridicarea schemei din jurul lui 431 e greu de inteles cum functioneaza. Ce pare intuitiv, integratul BMS scade tensiunea de iesire pana se cupleaza bateria.

inc-431.jpg

***********************

EDIT:  trebuie masurate si tens. pe pinii din stanga ai lui 431. Obligatoriu 2,5V pe REF.

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu

Am masurat pe pinii integratului, si am urmatoarele valori. 

1-5V

2-0,1mV

3-4,2mV

4-4,2mV

5-4,3mV

6-0,3mV

7-4,3mV

8-0,3mV

9-2,49V

10-0,1mV

11-5V

12-117,9mV

13-5V

14-5V

15-2,7mV

16-0,6mV

Minusul instrumentului pe minusul electroliticului. 

https://postimg.cc/gallery/215CDDb

IMG-20231107-092446-edit-728632795359650

O sa incerc sa scot o schemă, nu am mai facut de mult asta. Sa văd dacă mai am rabdare... 

Link spre comentariu

Cel cu 16 pini este LGT8P22A, CI BMS si fara PDF-ul lui tensiunile pe pini nu ne spun nimic. 431 este integratul cu 3 pini din captura pusa de mine, marcat pe cablaj U2.

EDIT: iar schema trebuie tot de la zona din captura. 7 rez, un integrat si 2/3 condensatori...10 sau max 20 minute.

EDIT 2:   se vede aici ca LGT este BMS pt 5 acc.

BMS-5-acc.jpg

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu

2,49v este perfect, isi face treaba. REF de la 431 merge la pin 9 LGT. Cand acest integrat se activeaza va forta pe 431 sa dea comanda pt 21V la iesire si sa controleze si curentul citit de R52.

EDIT:  Nu mai este nevoie de ridicarea schemei, cu noua poza am inteles ce fac.

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări