Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reparatie caroserie inferioara FIAT Punto "rugina"


Postări Recomandate

Am o Toyota Celica din 1980.....la anul vreau sa ma apuc de restaurat. 

Asa ca am hatarat sa ajut o cunostinta sa-si puna masina la punct, astfel eu am parte de un antrenament "pe viu "in lupta cu rugina.....

Masina este un Fiat Punto din 2002 ,varianta cea mai "extra " : motor 1249cmc /80CP 16 supape ( majoritatea  au 60CP  cu 8s ) airbaguri si in scaune ,clima ,ABS ....

Am si un aparat de sudura Parkside MIG......flexuri ,scule de toate felurile .

( apropo ieri am vazut la LIDL un nou aparat de sudura ,aparut  acuma : stie MIG-TIG-MMA cu dublu impuls......la 1700 lei....)

La Dede au tabla fier 1m x 2m......178lei  foaia.......cam scump , ......se apropie de aluminiu...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am trecut prin tablaria de la Logan dar am luat tabla decapata de 0,8mm undeva sub 100lei, 2mp.

Asta a fost:

https://ferobanat.ro/tabla-decapata-zincata-aluminiu/4412-3512-tabla-decapata-de-la-08mm-la-25mm.html#/493-grosime-08mm

Dublu puls va ajuta la aluminiu si eventual la tabla subtire si cordon continuu deci nu la auto.

Oricum, prima data vedeti ce grosime de tabla aveti dedesupt si apoi comandati.

La ce aveti cel mai bine Mig cu Corgon si sirma de 0,6mm desi merge si 0,8mm.

Daca nu, CO2 si sirma, in cel mai rau caz sirma de la Lidl e foarte buna, aia de 0,8mm desi au si de 0,6mm dar eu n-am folosit-o ca nu am avut unde.

Succes si sa ne aratati lucrarea!

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Vreau sa fac cat mai bine.....

Aventuri din epoca de "tabla "......

Mi-a venit taietorul de tabla....i se face reclama pe facebook......din start vine uscat si blocat.....l-am uns cu unsoare profesionala ,reglat... 

Montat pe autofiletanta FERM nou cu baterie 20V 4 A ...incarcat 100 %...

M-am dus la Dede am platit tabla....dus la masina .....am vrut sa tau in doua.....cu supertaietorul mult laudat.... a mers 35cm si s-a desfacut ( indepartat coroana de melc ...) .....piulitele cele 2 sunt singure ,fara siguranta sau contrapiulita.....de la invartire se desfac singure.....

Asa ca am inghesuit tabla in masina ( un "matiz"in 3 usi ca dimensiune..) 

Acasa am strunjit din piulite ,sa fie mai subtiri ,si pus langa inca 2 tot subtiri ,usor contrate ...sa nu se desfaca...

a mai mers 15cm si....s-a rupt.....

Noroc ca am un pendular ,panze de toate felurile...asa am taiat in 3 tabla....acum a intrat lejer in masina...m-am dus la un prieten , are ghilotina si masina de indoit industriale ,mi-a facut cateva buc mai mari ,mai inguste ,cu margine de 2.5cm indoit ,pt potrivire la marginea pragului.....

tablat10.jpg

 

20231013.jpg

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Totusi, flex-ul ce are?

Am si pendular cu pinza penru metal, am si nibbler pneumatic care taie de numa` in tabla de 1mm da de aia tot flexul imi este mai la indemina.

Pentru bucatele mici si ajustari foarfeca e minunata.

Pentru 3mm in sus plasma.

 

P.S. nici n-am stiut de minunea aia de taietor

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

O cunostinta a patit.....a fost la stiri...

un alt  prieten si-a taiat o halca din picior langa artera .....

Pe cat posibil incerc sa evit...

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/sfarsit-cumplit-pentru-o-femeie-de-45-de-ani-din-satu-mare-muncea-in-curte-cand-o-bucata-dintr-un-flex-i-a-sectionat-aorta.html

Editat de Усилитель
Link spre comentariu
1 oră în urmă, daniels a spus:

 aveam de gand sa-mi iau unul.

Si eu ma uitam la minunea aia, dar pana la urma am luat altceva, tot pt adaptat la filetanta. Cam asa arata, de la dede. Ce nu-mi place, este ca taietura iese de 3...4mm. Daca la ghilotina nu pierzi nimic in taietura, la dispozitivul asta trebuie sa iei in calcul si pierderea. Are doua pozitii, pt taiat drept si pt taietura curba. Am probat doar, si numai la tabla din aluminiu, de 1mm. Inca nu am avut vreme de mai mult. Dar promite.

res_2f85dc1db2c7ff3b78dda2d7f019db9d.png

Acum 28 minute, Усилитель a spus:

Pe cat posibil incerc sa evit...

Si eu evit faiul cat pot. Mai am soricel cu panza pt tabla, si ala merge bine.

Link spre comentariu

Daca s-ar folosi apărătoarea...ce bine ar fi.

Eu folosesc așa ceva, este un real pericol daca nu are apărătoarea montata.

Cel mai terifiant e când vezi pe unii ca folosesc flex-ul cu panza pentru lemn și fără aparatoare, aia scăpată de sub control face ravagii.

Link spre comentariu
Acum 3 minute, doru3160 a spus:

Nu am lucrat niciodata fara aparatoare, si nici nu mi-a sarit bucata din panza. Trebuie sa ai doua maini stangi sa rupi un disc nou, la taiat normal.

Zic la modul general și da musai ochelari de protecție, am ajuns la oftalmolog să-mi scoată spanu din ochi...

 

Link spre comentariu
Acum 55 minute, merck a spus:

Tai tu la fel de drept ca la ghilotina???

Da, marcat cu zgirieciul merg in -+0,5mm, ce-i asa greu?

Sau doar intrebati ca sa va aflati in treaba, nu de alta da cind puneti petecul ala tabla de pe masina o taiati cu ghilotina? atunci care-i relevanta? oricum se ajusteaza la fata locului petecul sau lonjeronul.

Folosesc flex de prin anii 95 si n-am avut nici un incident cu disc rupt si sarit!

 

"Familia erau la constructia celei de-a patra case, spun apropiatii. Se pare ca barbatul se pricepea la manuirea aparatelor electrice."

 

Am ceva dubii ca se pricepea cu adevarat...

 

"Piatra s-a rupt, nu flexul. Si piatra tocmai atunci am schimbat-o, ca ailalta care a fost mi s-a rupt in timp ce am taiat. Si am pus alta noua. Gaura la mine si la ea, dar la ea a fost fatala, si ea a fost la sapte metri de mine."

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări