Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

intreruperi frecvente de scurta durata ale alimentarii cu energie electrica


Postări Recomandate

59 minutes ago, BRANCA said:

 Cornel Panceac.Validae ţi-a explicat corect cum stă situaţia cu "bâlbâitul" tensiunii şi ce soluţie este.

 Acu văd că te-ai hotărât la un monitor de tensiune.Ce funcţii are acesta?Decuplare automată?Recuplare automată?Temporizare?

La o primă vedere n-ar asigura aceleaşi funcţii ca cel recomandat de V.

Im icer scuze daca nu m-am exprimat clar, dar mai fac o incercare.

Inca nu m-am hotarit la nimic.

Electricianul urmeaza sa-mi comunice miine o alternativa care e disponibila local, pentru a urgenta instalarea. E posibil sa fie chiar https://ro.elmarkstore.eu/digital-releu-monitorizare-tensiune-mn4-1р-product32367 .

 

Intelegerea mea este ca acesta face ce face si cel recomandat de @validae cu exceptia functiei de contorizare.

Nici chiar in aceste conditii nu sint hotarit sa accept varianta propusa de elctrician.

Cred ca ce a propus @validae are calitati superioare si este optiunea mea numarul 1.

 

Dar, m-as bucura daca as avea o metoda simpla ca, in cazul in care releul / siguranta se defecteaza, sa comut rapid (de preferinta automat!) pe varianta (neprotejata) a retelai, pina cind inlocuiesc releul.

 

Multumesc pentru feedback si suport.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zici că stai la apartament,vecinii au aceeași problemă?Dacă da,faceți o plângere comună la ăștia de la electrica.Dacă e numai la tine verifică-ți toate legăturile cu atenție.

Sau locuiești în micro 40...și atunci e grea problema...am văzut pe la tv...

 

Pui paralel pe releu o siguranță 2P,pe care o lași deconectată.Când crapă și releul doar ridici clapeta și ai curent.

Editat de adydep
Link spre comentariu
6 hours ago, adydep said:

Zici că stai la apartament,vecinii au aceeași problemă?Dacă da,faceți o plângere comună la ăștia de la electrica.Dacă e numai la tine verifică-ți toate legăturile cu atenție.

Sau locuiești în micro 40...și atunci e grea problema...am văzut pe la tv...

 

Pui paralel pe releu o siguranță 2P,pe care o lași deconectată.Când crapă și releul doar ridici clapeta și ai curent.

Locuiesc in Dimitrie Cantemir.

_Cred_ ca si vecinii au aceeasi problema.

Pe la suruburile din tablou am mai dat cu surubelnita si n-am gasit nimic slabit.

 

Ideea cu fuzibila deconectata este excelenta. Multumesc frumos!

 

Oare exista si o varianta automata pentru comutarea de circuit?

Link spre comentariu

Pe de alta parte, eu am in tablou aceste doua siruri de sigurante:

https://www.dropbox.com/s/6je5lryddbx0vn6/sigurante-20230630_081016.jpg?dl=0

si

https://www.dropbox.com/s/ulgrr8xlwnprjng/sigurante-20230630_080958.jpg?dl=0

 

Am gasit oarece documentatie pentru ele:

 

C6XN

respectiv

Elmark-jvl1-2p-25a-100ma (Google Chrome, translate to English)

 

E posibil ca vreuna dintre cele doua 'sigurante' sa aiba (cel putin teoretic*) si functia de protectie la supratensiune sau supracurent ?

 

*Practic n-a sarit niciuna niciodata in miile de intreruperi pe care le-am avut.

2 minutes ago, BRANCA said:

 Cornel Panceac.Iar le "mixezi"?Păi dacă vrei reconectare automată e releul lui Validae cu temporizare.O reconectare simplă nu asigură protecţia aparatelor!!

 

Ai dreptate la partea cu mixatul. Va rog sa ma iertati.

Link spre comentariu

Mai e un topic vechi în care s-a tratat folosirea de MOV-uri ca protecție la supratensiuni tranzitorii. Ele sunt folosite în toate aplicațiile de protecție, de exemplu UPS-uri, prelungitoare și prize cu protecție, aparatura sensibilă...

Un coleg știu că montase așa ceva în tabloul electric.Dacă nu mă înșel, DjLeco...

Supratensiunile tranzitorii sunt prea rapide pentru a fi oprite de un releu, dar varistoarele au un răspuns foarte rapid.

Link spre comentariu

Intre timp, am pozat si ce se afla linga contoarul de pe hol :

https://www.dropbox.com/s/w93sgkp5f2p72t0/siguranta-tablou-20230630_124604.jpg?dl=0

 

obiectul din stinga pare sa fie varianta de 25 de amperi a acestuia:

 

https://proelectrice.ro/produs/moeller-intrerupator-automat-diferential-10a-1pn-30ma-4-5ka-cod-ckn4-10-1n-c-003/

 

Dar cel din dreapta n-am idee ce este.

_Poate_ contine o dioda SF11 :

 

https://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=SF11

 

Vrea cineva sa-mi explice ce fac aceste doua obiecte?

Link spre comentariu

Practic ai nevoie de o sursă de tensiune care să funcționeze și să alimenteze circuitele în timpul când rețeaua se întrerupe. 

Sunt soluții profesionale care se folosesc de exemplu la alimentarea serverelor sau a unui centru de date cu multiple servere. 

Simplist, este un ups mai mare cu baterii care să susțină consumul mare al echipamentelor. 

O soluție practică este să folosești panouri solare. Acestea folosesc baterii și un invertor care realizează și conectarea de la rețea. 

Poți renunța la panouri, folosești bateriile pe post de tampon și cauți un invertor care să aibă și funcția de încărcare de la rețea. 

Varianta cea mai simplă este să folosești un redresor de la rețea care să încarce bateriile când ajung la 20% capacitate și să se deconecteze la 98%.Daca folosește condensatori electrolitici atunci poate tolera ușor întreruperi de 1-2s în timpul încărcării. 

Însă bateriile trebuie să fie dimensionate după consum și inverter de putere la fel. 

Prin urmare toată instalația electrică din casă se alimentează pe baterii și de la rețea se folosește doar redresorul care încarcă bateriile. 

Se folosesc baterii de stocare din plumb sau litiu dar nici astea nu sunt așa ieftine și trebuie schimbate după câțiva ani pentru că nu au multe cicluri de încărcare. 

Link spre comentariu

Butonul T este buton de test. Se apasă pe el și declanșează protecția disjunctorului manual. 

Disjunctorului măsoară curentul prin firul de fază, curentul prin firul de nul față de firul de pământare și dacă curentul nu este identic între cele 2 atunci declanșează și oprește circuitul, adică " sare siguranța". 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări