Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Magnetofoanele romanesti Doina si Perinita, 1959


Sorin2015

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Foarte interesant. Eu care am o pasiune pentru magnetofoane care dateaza inca de la inceputul vietii mele, ma bucur sa vad ca exista macar a easts relicva a unui magnetofon pe care il credeam disparut complet. Ar fi interesant sa ne ziceti si noua de unde aveti magnetofonul? Se pare ca i s.au adus totusi ceva modificari. Original, ochiul magic era pozitionat unde acum se aflat tahograful, fiind cu afisaj in forma rotunda. Se pare ca si acel ghidaj mare de langa rola presoare nu este cel original. Daca l.as fi avut eu, cu ajutorul 3d printer si cnc, matrite si rasina, as fi incercat o revitalizare la forma esthetica originala. Oricum, felicitarile mele si speram sa auzim de bine in ce priveste magnetofonul.

Link spre comentariu
Acum 13 ore, victrola20 a spus:

@djmk1988

 

La Perinita merge facuta o carcasa in 3d fata de Doina unde e mult mai complicat , dar daca modelul asa era fiind facut nu pentru comert ci pentru altceva atunci stricam originalul.

Nu stricam nimic,pentru ca acest biet Perinita a fost in forma originala si ulterior modernizat. Va spun clar ca magnetofonul a fost clar modernizat undeva dupa 1973, tahograful montat este de pe un tesla B73. Sunt sigur ca panoul unde se afla butoanele si tastele de comanda a fost din tabla, alocuri cu ornamente de plastic. In fine, eu sunt curios de unde are acest domn acest unicat magnetofon. Acum ca am vazut cum arata magnetofoanele Doina si Perinita, in ceata a mai ramas Clabucet56, care le preceda si pare a fi primul magnetofon romanesc fabricat in serie. 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 14.05.2023 la 1:25, djmk1988 a spus:

Nu stricam nimic,pentru ca acest biet Perinita a fost in forma originala si ulterior modernizat. Va spun clar ca magnetofonul a fost clar modernizat undeva dupa 1973, tahograful montat este de pe un tesla B73. Sunt sigur ca panoul unde se afla butoanele si tastele de comanda a fost din tabla, alocuri cu ornamente de plastic. In fine, eu sunt curios de unde are acest domn acest unicat magnetofon. Acum ca am vazut cum arata magnetofoanele Doina si Perinita, in ceata a mai ramas Clabucet56, care le preceda si pare a fi primul magnetofon romanesc fabricat in serie. 

 

Magnetofonul l-am gasit pe internet si mi-au atras atentia inscriptiile in limba romana. Apoi am facut niste "cercetari" si am constatat ca este Perinita si l-am cumparat. Cel mai probabil componentele de pe fatada au fost facute din ebonita care erau fragile si s-au deteriorat.

Evident ca fata nu mai este cea originala, este o tabla din aluminiu prinsa cu niste suruburi de sasiu. 

Este greu sa mai gasesc una originala. Tahograful pare a fi pus ulterior. Ochiul magic in schema este EM34. Modificarea pare inspirata din magnetofoanele Tesla, si probabil a fost facuta dupa vreo prima reparatie. 

Carcasa este din lemn, nu am certitudinea ca este cea originala desi este destul de fidel realizata.

Unele surse spun ca ar fi fost o serie facute pentru statiile de radioficare, ceea ce poate explica culoarea diferita a butoanelor de comanda si eventual carcasa diferita fata de cea din clipul de prezentare. 

Am gasit si schema de principiu, cu ajutorul unui coleg, si voi incerca sa identific componentele dar timpul imi este potrivnic. Poate reusesc in aceasta "minivacanta" care se apropie. 

Deruleaza, face play, difuzorul este deteriorat si nu pare a fi cel original, unele lampi nu se aprind si evident nu se aude nimic. Zgomotul motorului este destul de mare, un motor imens si reprezinta practic jumatate din greutatea magnetofonului.

Voi reveni cu alte precizari si cu poze mai amanuntite in timp.

Daca poate cineva sa refaca prin printare carcasele superioare prin printare sunt dispus sa platesc.

Cu respect Filip

Link spre comentariu

M.as fi implicat dar locuiesc in Anglia deci nu pot face mare lucru. Am tot asteptat sa raspundeti la aceasta postarea, sincer am emotii mai mari decat atunci cand am desfacut cutia cu primul meu akai 747. Daca era al meu, as fi realizat panoul superior la cnc cu anumite insertii facute in rasina si la 3d printer, finisate in tema cu aparatul. Oricum pentru un impatimit ca mine e o veste buna si cumva am speranta ca undeva mai exista cel putin inca o copie de Perinita, de Doina si una de Clabucet. Dar va rog frumos sa duceti proiectul la bun sfarsit. Este intradevar o piesa rara din istoria electronicii romanesti. Aparent a fost fabricat la IAR? 

Link spre comentariu
La 27.05.2023 la 1:34, djmk1988 a spus:

M.as fi implicat dar locuiesc in Anglia deci nu pot face mare lucru. Am tot asteptat sa raspundeti la aceasta postarea, sincer am emotii mai mari decat atunci cand am desfacut cutia cu primul meu akai 747. Daca era al meu, as fi realizat panoul superior la cnc cu anumite insertii facute in rasina si la 3d printer, finisate in tema cu aparatul. Oricum pentru un impatimit ca mine e o veste buna si cumva am speranta ca undeva mai exista cel putin inca o copie de Perinita, de Doina si una de Clabucet. Dar va rog frumos sa duceti proiectul la bun sfarsit. Este intradevar o piesa rara din istoria electronicii romanesti. Aparent a fost fabricat la IAR? 

Este si interesul meu sa-l aduc intr-o stare cit mai aproape de original. Adun informatii si fac tot posibilul sa-l restaurez. Timpul insa imi este potrivnic. Revin asa cum am promisd cu alte foto si detalii.

La 27.05.2023 la 10:36, yo9hrb a spus:

Diverse piese pot printa eu, daca le proiecteaza cineva, ca la partea asta sunt deficitar rau. Gratis, evident. Imprimanta mea poate printa maxim 200x200x200mm.

Multumesc pentru implicare. Carcasa superioara va fi mai greu de refacut. Insa intresant ar fi de printat carcasele capetelor.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
La 27.05.2023 la 1:34, djmk1988 a spus:

........Daca era al meu, as fi realizat panoul superior la cnc cu anumite insertii facute in rasina si la 3d printer, finisate in tema cu aparatul. .............

Buna seara stimati Domni,

 

Pentu acest magnetofon si in cazul cand Dl. propietar este de acord, poate va pot sprijini si eu cu ceva lucrari de strungarie. Am un strungulet mic si cam imprecis dar pot incerca daca este nevoie de piese strunjite.

 

Cu stima,

 

AFCtin ucenic strungar

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări