Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pompa vid pentru tuburi, generarea energiei ,,din vid,, sau de ce nu are ursul coadă...


mafalda

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 330
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acum 1 minut, misuraelectronic a spus:

domnu' Maxente , acum ca l-ati terfelit si pe Tesla si l-ati facut mincinos , ce va Mai ramine de facut ? VA zic eu ...luati-l la betze si pe Einstein , ca poate VA tine figura ...

Sau pe Catu sau Mos Gerila.

 

Link spre comentariu

@misuraelectronic
Pot să prezint si eu un dispozitiv de genul pomenit de tine mai sus:
Priza din casă, ampermetru care arata 5A (x230 = 1KW si ceva) care alimentezaă o cutie pe care scriu "Tesla"
si in care pun eu "ceva".
La iesirea din cutia asta conectez un calorifer electric cu ulei de 2KW.
Caloriferul functioneaza. Pui mana pe el si si vezi ca merge.
Consum 1KW si la iesire am sarcina de 2KW.
Ce am pus in cutie ?

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 9 minute, misuraelectronic a spus:

Iti doresc mult succes , amice...pina una-alta , iti recomand sa Mai studiezi fenomenul cu maaaaee atentie

Am pus o intrebare. Poti raspunde la ea ?
Eu asa consider corect.
Tu ai primit raspuns la intrebarile si nelamuririle tale.

 

Link spre comentariu

Sigur ca pot raspunde ...i-am dat tf chiar acum si mi-a zis asa ...a asteptat cam 7...8 minute pina ambele sarcini ...adica si caloriferul si fierul de calcat s-au incins la maxim . A recunoscut ca , montate direct la priza , incalzirea la maxim  este Mai rapida ca timp ....incalzirea la blana ,prin intermediul bobinei Tesla este Mai lenta un pic , insa ea este reala Fara nici un dubiu . De asemenea , mi-a zis ca o sa caute filmarea originala in tf propriu si , daca o Mai gaseste , imi da permisiunea sa o postez pe forum .Daca nu o gaseste , atunci facem o filmare noua ...Ori la el acasa , Ori la mine acasa ...ca , un calorifer de 2kw si un fier de calcat de 2kw am si eu ...

Ps ...amice , eu nu am primit nici un raspuns la nimic , pt ca nu am intrebat nimic si nu am nelamuriri . Tu esti nou pe acest forum si nu ma cunosti Inca ...Eu am doar raspunsuri , capisci ?

Link spre comentariu
1 oră în urmă, misuraelectronic a spus:

Daaa...ca Wikipedia o fi cumva vreo icoana la care trebuie sa ne inchinam si nu stiu eu ? domnu' Maxente , acum ca l-ati terfelit si pe Tesla si l-ati facut mincinos , ce va Mai ramine de facut ? VA zic eu ...luati-l la betze si pe Einstein , ca poate VA tine figura ...

 

Pai de asta intreb si eu daca nu cumva e scris de oculta, fiind destul de sumar si parca asa la misto :rade:

Link spre comentariu
Acum 24 minute, misuraelectronic a spus:

A recunoscut ca , montate direct la priza , incalzirea la maxim  este Mai rapida ca timp ....incalzirea la blana ,prin intermediul bobinei Tesla este Mai lenta un pic , insa ea este reala Fara nici un dubiu .

Poate ca "inventia" contine si un circuit de protectie al sarcinii. O incarca lent. Pentru a nu se arde caloriferul :)
Altfel ne cam cacam (scuzati expresia) pe ea de fizica si de principii ale conservarii energiei.
Faci misto sau acesta este nivelul de intelegere al lumii inconjuratoare (al prietenului , nu al tau) ?

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 12 minute, misuraelectronic a spus:

incalzirea la blana ,prin intermediul bobinei Tesla

Nu mai bine folosesti un termometru ca sa explicati mai bine "incalzirea la blana" ?

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, yo8tot a spus:

       Era pe undeva pe net descris profilul psihologic tipic al unui sustinator ca pamantul e plat. Mi s-a parut interesant. Pentru ca de fapt nu are nici o legatura cu ipoteza in sine. In loc de pamant plat poate foarte bine sa fie si perpetuum mobile, free energy, vaccin sau un leac miraculos. De fapt in unii se regasesc mai multe asemenea teorii. Nu mai tin minte toate detaliile dar idea era ca asta il face sa se simta important. Doar el si cu cativa cunosc adevarul. Automat asta ii diferentiaza de restul, e mai special. E si o dovada de "barbatie", cum zicea cineva pe aici. Nu e usor sa te lupti cu majoritatea. Daca individul respectiv mai are si cunostinte in domeniul atunci toata scorneala capata alte dimensiuni fantastice. Prin infuzie de pseudostiinta. Adeptii profani sunt cuceriti de termenii folositi.

      Niciodata respectivul nu v-a putea fi convins. Pentru ca asta ar insemna sa piarda toata atentia care i se acorda. Sa devina din nou unul dintre cei multi. Fara grupul de adepti la care le este mentor.       

      Dar trebuie sa recunosc ca e interesant de urmarit topicul. Atat incercarile zadarnice de a argumenta evidentul cat si izvorul nesecat de adevar ascuns. Cel putin mie mi se pare distractiv :)

 

 

:aplauze

 

Felicitari! Esti primul aici care a inteles despre ce este vorba in realitate.

Iar dorinta respectivilor de a parea ceea ce nu sunt, este de fapt rezultatul unei stari psihice descrisa popular prin caracterizarea "frustrati".

 

Eu am mai scris asta, si o repet : forumurile si internetul ofera o multime de subiecte de studiu pentru psihologi si uneori chiar si pentru psihiatri.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
32 minutes ago, Liviu.Mihaiu said:

Poate ca "inventia" contine si un circuit de protectie al sarcinii. O incarca lent. Pentru a nu se arde caloriferul :)

Din ciclul "vreau sa pun o baterie de 10Ah la o bormasina, original era una de 2Ah, oare se arde motorul pentru ca bateria de 10Ah are amperajul mai mare?". 

 

Electronii circula mai incet, pentru ca sunt mai rari. Este efectul armoniilor si subarmoniilor (alea de sunt greu de inteles pe alt topic). 

 

Eu nu vreau sa se masoare temperatura caloriferelor, vreau sa vad o filmare de o saptamana intreaga. Sau cat tine bateria macar... 

 

Auzi tu, se ardea wattmetrul ca erau frecvente inalte... Am vazut pe VU-metrul cu 5 benzi (vezi clip YT postat in precedenta-mi postare) ca avea si joase, si inalte, foarte puntine medii. 

 

PS: Era si o bormasina pe acolo, aia nu se ardea de la frecventele inalte? 

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Nu fiti carcotasi, ceva-ceva exista. Ia faceti voi bilantul energetic aici, ca tot va dati de elctronisti (ba', stiti de gluma, presupun!) Acum, serios, chiar merita vazut. Muream si nu intelegeam de ce in teorie exista si valori negative in domeniul timp si/sau frecventa...

 

http://www.sci-news.com/physics/penrose-zeldovich-black-hole-theory-08568.html

 

 

 

Editat de telefunken
Link spre comentariu
Acum 12 minute, Traian B a spus:

Eu am mai scris asta, si o repet : forumurile si internetul ofera o multime de subiecte de studiu pentru psihologi si uneori chiar si pentru psihiatri.

 

 

E destul de uimitor cum internetu asta, cu tot ce inseamna pagini de socializare etc. scoate in evidenta toate tampeniile, care altfel nici nu ti-ai da seama ca ar putea exista si de aici pana la oculta si tot felul de conspiratii, n-a fost decat un pas.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări