Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

distorsiuni mecanice woofer ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 272
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 2 ore, Florin_Eusebiu a spus:

Deci 24 volti (72watti) suparta difuzorul acesta pana in pragul de distorsiuni 

 

Corect  ??

01BC958E-7212-4F85-84F4-7FC007C6FC02.jpeg

 

 

Ai impedanta pe toata plaja de frecventa de 8 ohmi? Atunci de ce faci caculele cu impedanta de 8 ohmi? 

Uite impdedanta boxei (incinta inchisa de 39 de litri):

Capture-d-e-cran-2021-09-19-a-17-25-15.p

 

si uite impdedanta difuzorului in conditiile de test de care am vorbit:

Capture-d-e-cran-2021-09-19-a-17-31-48.p

 

Acum intelegi ce ti-au zis atatia colegi, ultimul fiind @ratza?

Acum 42 minute, ratza a spus:

Tu nu vrei să înțelegi că orice cutie modifică într-un fel sau altul răspunsul mecanic și influențează curba de impedanță. Într-o cutie poți avea Xmax la 24V, în alta la 12V.

 

Tu acolo pe site ai o boxa inchisa de 39 de litri. Nu te opreste nimeni sa faci simulari la o incinta inchisa mai mare sau sa simulezi una bassreflex(daca difuzorul permite asa ceva). Ca si asta trebuie sa stii din parametrii: difuzorul este pentru incinta inchisa sau pentru bassreflex.

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 32 minute, Florin_Eusebiu a spus:

graficele de pe site-ul respectiv , in ce mod arata ?

Am mai zis o data asta, dar ai zis ca fac misto: datele din grafice sunt obtinute in anumite conditii, stipulate de fabricant. E asa de greu de inteles? Schimbi conditiile, schimbi datele.

Tot fabricantul, iti spune tipul optim de incinta ce trebuie folosita.

Editat de icar
Link spre comentariu

Nu merita colegul, dar pun pentru altii. 

 

https://audiojudgement.com/

 

Un român de al nostru. Explica clar cu subiect si predicat cum alegi tipul de difuzor dupa tipul cutiei dorite. Incepeti de la articolele vechi (2016) catre cele recente (multe comerciale). 

 

Fs/Qes este calculul magic. 

 

Efficiency Bandwidth Product (EBP)

  • EBP = Fs / Qes
    • If EBP around 50 or less, then the woofer is suited for sealed.
    • If EBP > 100 then the woofer is suited for bass reflex.
    • If EBP is between 50 and 100, then it is good for either closed or bass reflex.

De aici: https://audiojudgement.com/sealed-enclosure-closed-box/

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am o pereche de Beyma 10BR60V2 cu inalte P-Audio PCT-300 !  Merita facute incintele sau e complicat ? Ma puteti ajuta cu niste informatii ? Din explicatiile de mai sus , am inteles ca acest woofer este bun pentru incinta pe compresie . Care ar fi dimensiunea cutiei pentru acest woofer ? Din ce am calculat eu pe site-ul speaker database, mi-a iesit ceva de genul , inaltime 53cm / latime 32 cm / adancime 28 cm - pal sau mdf? grosime 15-18 cm . Ce inseamna parametrii de la sagetile rosii ? Din ce am calculat acolo , pe dimensiune respective , rezulta un Spl de 88 db la 60 hertzi - 2.83 volti , adica 1watt/1metru. Este corect sau eronat ce scriu aici ?  Pe mine ma intereseaza sa sune cat mai adanc bassul ( mai jos) . Cum se calculeaza aceste incinte ... nu ma pricep , daca ma poate ajuta cineva . Mai trebuie calculate si filtrele , etc .. Ati scris undeva mai sus , ca boxele facute manual cu difuzoare la alegere, pot fi mult mai bune decat cele din magazin . Vrau sa vad daca merita si daca produsul final iese mai ieftin decat in magazin 

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Link spre comentariu

1. Zona identificata cu sageti reprezinta vata sau ce material pui inauntru. 

 

2. Dimensiunile cutiei le modifici cum vrei tu. 

 

3. Interesant e de vazut si graficul cu deplasarea membranei. Adica ala numit Excursion. 

 

4. Filtrele se calculeaza cu programele gasite pe internet sau simularile facute. 

 

5. In cazul tau, boxe facute manual nu vor fi mult mai bune decat cele din magazin. 

 

Daca dupa atata timp tot intrebari ca cele de mai sus sunt puse, e clar ca va fii greu sa faci tu altceva decat cutii cu difuzoare. 

 

Studiaza, fa calcule si abia apoi vino sa intrebi. Studiul si calculul te ajuta sa intelegi de ce si ce faci. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Dintr-o discutie cu cineva care se ocupa de constructia incintelor acustice, am inteles ca acel difuzor necesita o incinta de aprox. 100 litri , ca sa scoata acel bass mai adanc de care spun eu ca imi place  , dar am observat ca se mareste defapt si SPL-ul pe toata plaja lui de frecvente , si excursia membranei in acelasi timp - deci trece muult de Xmax sub 60Hz (intervenind distorsiuni)  Asta ar insemna o incinta de 90 cm inaltime , latime 35 cm si adancime 40 cm . Nu imi explic totusi , de ce la majoritatea boxelor fullrange pe doua cai, din magazin, cu woofer de 10'' , dimensiunile sunt cele enumerate de mine prima data , iar acele boxe au specificatii intre 88-92 dB  (1w/1m, 100-200wati , plaja de frecvente  60-18.000 hz , etc..in fine  Aveti dreptate , este imposibil sa construiesc eu o boxa mai buna decat cele din magazin , cu acest difuzor , sau probabil nici nu stiu unde sa studiez problema . Poate si cei care sunt afoni in acest domeniu, v-or citi in viitor acest subiect si v-or invata cate ceva din ce au citit 

 

Ma puteti lamuri pana la urma care este dimensiunea ideala pentru acest difuzor ? Sa pot sa analizez graficul acela!  Sau este un mare secret , ca sa nu stie decat cine scoate bani din ele ?  Automat , o incinta costa niste bani , si pretul difera de la o dimensiune la alta ..dar ca sa inteleg defapt , unde conteaza sunetul mai mult, la costul boxei din magazin sau daca exista posibilitatea unei boxe cu un sunet mult mai bun, daca se face manual ,cu niste costuri defapt mai mici / sau mai mari >?

Editat de Florin_Eusebiu
Link spre comentariu

Nu e nici un secret, este doar mult de munca. Faci simulari pana da bine in simulari. Apoi construiesti si modifici pana da bine si auditiv. Nu exista o lista magica de elemente de urmat, unul dupa celalalt, ca sa iasa boxa perfecta gustului tau.

 

Dar, inainte de toate, trebuie citit (am indicat mai sus o pagina - printre multe similare - unde gasesti informatia necesara).

 

Altfel, platesti pe cineva care iti va face calculele si tu cumperi numai piesele.

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări