Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare despre frecventa de lucru a unei semipunti auto oscilante


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 Anicăi.Cam proastã opţiunea ta.Radiatoarele trebuie să fie mai puţin înalte şi lungi.Fluxul de aer trebuie să măture,dealungul,toată suprafaţa.

 Se taie cu flexul cu disc pentru aluminiu.

 Eventualul finisaj se face cu pila şi apoi frecat pe hârtie abrazivă pusă pe sticlă sau placă lisă ceramică.

Link spre comentariu

 Anicăi.Ideea ta e bună dar plăcile mi se par mici.Aşa,la ochi,aş zice că ar trebui să fie duble ca lăţime în zona unde pui tranzistorii.

 Vezi că are Shambala nişte radiatoare de calculator,ieftine,ce pot fi puse ca tunel.

 Şi nu te mai crampona să faci invertorul ultracompact!Asigurā-te că este bine ventilat.

Ăsta e postul omului.

 

 

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

oricum cred ca nici radiatorele astea nu le-am taiat degeaba, voi incerca cu ele un mic invertor  punte  pe tor cu ceva mosfeturi  mici FCP067N65S3 care le-am luat cu 2 lei buc si stau degeaba, la testarile in semipunte par ok adica fara snubbere si n-am reusit sa ard niciunul in comparatie cu forward unde am faultate o gramada

 

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Deci, traful de curent "vede" un curent prin acea spira, si-l reflecta in "secundarul" sau la o valoare divizata de raportul de transformare. 

Spre exemplu, daca ai sa zicem 2A in primar ( si deci prin acea spira ), si un secundar de 50 de spire, o sa ai un raport de transformare de 1/50, deci curentul prin secundar va fi de 2A/50, adica 0,04A.

 Acest curent il convertesti intr-o anumita tensiune de lucru abea dupa ce pui o sarcina pe secundarul trafului de curent. Daca din cei 40mA vrei sa zicem 5V tensiune de lucru, atunci 5V/0,04A=125R. Daca vrei 10V tensiune de lucru din acei 40mA, atunci 10V/0,04A=250R, daca vrei 20V din 40mA, ai 20/0,04=500R.

 Daca dai la acelasi traf 100 de spire in loc de 50, atunci vei avea un raport de transformare de 1/100.

Deci pentru aceeasi 2A din spira din primar, o sa ai in secundarul trafo curent, 2A/100, adica 0,02A.

Pentru sarcina de 125R calculara anterior, acum o sa ai o tensiune de lucru de 0,02A*125=2,5V.

Pentru 250R o sa ai 5V, iar pentru 500R o sa ai 10V tensiune de lucru. 

 

am gasit pe link asta de mai sus, cred ca e suficient pt mine

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări