Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

USB-ILDA converter pentru LASER SHOW


Postări Recomandate

Salut tuturor.

Sper ca am postat unde trebuie, daca am postat in aria gresita rog un moderator sa mute topicul.

De curand am inceput sa imi procur componente pentru a construi un Laser scanner (show).

Mi-au venit componentele ce tine de laser, am comandat galvanometer-ele si ma documentam despre ILDA control.

Sistemul meu suporta DMX si ILDA, as vrea sa il controlez si pe interfata ILDA insa convertorul din USB in ILDA costa 50% (nu am gasit ceva sub 120$) din tot laserul construit.

Ce ma sfatuiti? 

Unde pot gasi ceva acesibil gen pana in 200 lei.

Sau daca aveti scheme electronice ca sa il construiesc eu.

Multumesc tuturor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

La 04.04.2021 la 16:30, Stefan a spus:

Nu știu dacă așa ceva cauți, nu am avut ocazia să mă joc cu jocuri de lasere, însă la o primă căutare cu Google am găsit 

https://github.com/Grix/helios_dac

 

Cu siguranță trebuie documentat înainte de construcție pentru a vedea daca e compatibil cu software-ul tau de pe PC.

Am descarcat toata documentatia, am adaugat bom-ul la TME, din pacat 3 componente nu le are pe stoc, pretul componentelor ar fi undeva la 200 cu transport inclus, cablajul am gasit la 45 lei buc dar comanda minima 10 buc, si daca nu luam in considerare cantitatea si am merge pe remiza 50 lei PCB cu 200 lei restul de piese ar fi 250 lei piesele , munca depusa, programarea uC-ului, fara carcasa......deci cred ca mai bine il iau cu 99$ free shiping.

 

Link spre comentariu
La 11.04.2021 la 22:26, Cilibiu a spus:

Chiar nimeni nimic? Ma tot uit la HELOIOS, dar totusi 100$, am gasit kit la 45$ dar nu trimite in RO :sparge:.

Chiar nimeni nu a avut de afaca cu control ILDA?

Am reusit sa il conving pe vanzator (USA) sa trimita si international (23$ cost). 

Costul total este de 278 lei pentru kit ILDA care contine inclusiv si carcasa.

Spor

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări