Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asociatia Pro Radio Antic --Ultima Actualizare--


feri.visky

Postări Recomandate

Stiu de problemă... Din păcate saitul are anumite vulnerabilităţi pe care chiar constructorul saitului le-a întrodus! Este un terorism informational în scopul de a mă obliga să mă intorc la el... sunt convins sută la sută...

 

Între timp am luat legătura cu un al provider care îmi va face o ofertă după ce se întoarce din concediu (şi eu sunt plecat din ţară în scop similar).

 

Hostingul nu poate reface paginile cu login... Probabil că e ... varză cum s-a afirmat mai sus... Până acum nu am avut asemenea probleme... (este vorba de romarg)...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Personal cunosc cel putin trei colectionari cu mai multe aparate(si mai de valoare) decat ale domnului Malancu dar mult mai discreti.Altfel de apreciat articolul, cu cat mai multe cu atat mai bine!

Link spre comentariu

Personal cunosc cel putin trei colectionari cu mai multe aparate(si mai de valoare) decat ale domnului Malancu dar mult mai discreti.Altfel de apreciat articolul, cu cat mai multe cu atat mai bine!

 

Într-adevăr, sunt exarate atât preţurile cât şi "rarităţile"... dar aşa cum spuneţi: "cu cât mai multe cu atât mai bine"!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

@viopa: saitul este "varză" după atâtea atacuri... Încerc să implementez idea, mai ales că din cei 2500 de membri 95% sunt cei care urmăresc doar vânzare... li se rupe de... patrimoniu!

 

@Stefan Nicolae: mulţumesc pentru postare...

 

Însfărşit am reuşit să termin revista nr. 17-2017! Aştep să mi se transfere banii din redirecţionări de 2%... după cum evoluează bugetul ţării se pare că mai am de aşteptat.

 

post-175977-0-61485800-1508784884_thumb.png

 

Am trecut pe scurt, în revistă, kiturile fabricate în România... Precum şi un articol dedicat celor 90 de ani de radiodifuziune în România... şi altele :)

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

2018, An multianiversar

 

Proiectul care stă în faţa asociaţiei Pro Radio Antic, în anul care vine, este unul “multilateral” datorită faptului că în 2018 sunt câteva aniversări importante.

Iată-le, în ordinea anilor care urmează a fi aniversate:

- 10 ani de la înfiinţarea asociaţiei Pro Radio Antic, prima şi deocamdată singura asociaţie dedicată documentării, păstrării şi conservării patrimoniului industrial al radioelectronicii autohtone.

- 10 ani de la apariţia neîntreruptă a revistei Pro Radio Antic, dedicată colecţionarilor şi tuturor celor care iubesc aparatele de radio. Prima revistă de acest gen din România.

- 75 de ani de la înregistrarea firmei arădene AFA, la Camera de Comerţi şi Industrie din Arad, fiind singura firmă autohtonă care nu importa ci producea aproape toate componentele pasive pentru producţia proprie de aparate de radio.

- 90 de ani de la primele emisiuni radiofonice neexperimentale la Radio România, Bucureşti; naşterea radiodifuziunii autohtone.

- 100 de ani de la încheierea primului război mondial şi Unirea principatelor.

Vom marca aceste evenimente prin:

- editarea a două numere de revistă în format extins şi color;

- replicarea unui radioreceptor militar cu galenă, un aparat care, cu foarte mare probabilitate, a funcţionat şi în Armata Română în primul război mondial;

- organizarea unei expoziţii tematice.

Asociaţia, ca să facă faţă în mod onorabil acestor provocări, are nevoie de sprijinul tuturor celor care iubesc acest domeniu fascinant al radioului. Bugetul previzionat pentru realizarea acestor evenimente este de circa 5000 lei.

Ce ar însemna această sumă din perspectiva donatorilor? Iată:

1 donator a 5000 lei !

10 donatori a 500 lei !

100 de donatori a 50 lei !

1000 de donatori a 5 lei !

Cu siguranţă că se găsesc în ţară 1000 de persoane care îşi aduc aminte cu plăcere de aparatele de radio din tinereţe şi poartă pe inimă păstrarea acestui patrimoniu.

Vă mulţumesc tuturor celor care vă veţi implica să ajutaţi aceste proiecte şi veţi face reclamă în jurul dumneavostră.

 

Datele de identificare ale asociaţiei (cu menţiunea că asociaţia este persoană juridică nonprofit, care are dreptul prin lege să primească donaţii):

 

Denumirea: Asociatia Pro Radio Antic

Adresa: P-ta. Acad. Caius Iacob, Nr.4, Bl.R, Sc.A, Et.8, Ap.29; 310137 Arad, Romania
Cont: RO94BRDE020SV28442440200
Cod SWIFT: BRDEROBUXXX (pentru donaţii din străinătate)

Banca: BRD suc. Arad

Cod fiscal: 23814903

Pagina de web: www.proradioantic.ro

 

 

Francisc VISKY

Preşedinte fondator

Pro Radio Antic

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

În urma unei donaţii generoase a lui tubeman, am reuşit să contractez tipărirea revistei nr.17! Cei care doresc revista să mă anunţe aici sau pe mail: [email protected] (membrii asociaţiei care au platit cotizaţia de anul trecut o vor primi gratuit, dacă o doresc ;) ). Va fi gata în circa 12 zile!

 

Mulţumesc pentru donaţia de la S.C. Medica s.r.l. Timişoara!

Mulţumesc colecţionarilor care au donat cotizaţia lor! (mai puţini decât în 2016!)

Mulţumesc celor care au redirecţionat cota de 2% (mai puţini decât în 2016!)

Muiţumesc tuturor care aţi donat aparate de radio (2 persoane).

Mulţumesc celor care au avut un gând bun şi s-au bucurat alătur de noi...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări