Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asociatia Pro Radio Antic --Ultima Actualizare--


feri.visky

Postări Recomandate

In fiecare zi vad la un Rx2001 (terestru), expus la "muzeul istoriei comunicatiilor"...

Si l-am vazut si prin interior, si l-am ascultat functionand (si am tot ajustat acordul

atat de instabil al oscilatorului local, imi dadeau lacrimile de nostalgie pentru

tineretile mele in care am apucat sa vad propunerea din 1989 pentru un standard

de conductoare care propunea utilizarea FIERULUI pentru cabluri de uz "consumer"

se numea atunci "omul nou", ehehei, ce tineri eram...)

Lasand gluma deoparte, anii '80 "reusisera" inlocuirea aproape a tuturor materialelor

cu c***t, de la care se astepta sa si pocneasca....

Nus' de ce, dar nostalgia mea, reala, e pentru anii de dinainte de 1978, cand informatia

ca petrolul s-a scumpit (MULT) ajungea la creierul dinozaurului...

Editat de blazeu
Link spre comentariu

am apucat sa vad propunerea din 1989 pentru un standard

de conductoare care propunea utilizarea FIERULUI pentru cabluri de uz "consumer"

se numea atunci "omul nou", ehehei, ce tineri eram...)

 

Probabil ca n-au mai apucat sa puna in practica treaba cu fierul in conductoare,pt ca tot ce a fost romanesc in acest domeniu,chiar nu a fost de proasta calitate.Dovada sunt blocurile din anii 70 si chiar din 89 care inca mai au instalatii electrice originale,pt ca mai sunt din astea.In schimb, am prins asa ceva intr-un prelungitor turcesc,cu care am alimntat o aeroterma de 2,2KW. S-a inrosit mai tare cablul decat rezistenta si a scos un fum izolatia cum n-am mai vazut pana atunci.Pe trilpa scria 230v/16A,era capsulata,deci cablul era original,si cand l-am taiat langa stecher unde nu apucase sa se inroseasca,am vazut ca era din otel cuprat,pt ca daca nu-l priveai in sectiune,puteai sa juri ca-i cupru.Nu pot sa bag mana in foc ca au copiat ideea de la comunisti,dar se pare ca au prins bine smecheria.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Posibil să mă autocorup a scrie ceva într-una din zile, dacă tot se reclamă penuria de cadre active...deși nu mă consider o somitate în domeniu, poate mai degrabă o somnitate, și nici tehnic nu excelez, drept care nu aș fi nici pe departe cel mai indicat. Dar hai, fie...să nu zică lumea "iete al dracu, talent la texte are dar nu vrea nici cu miliția și ăia de la doi și un sfert"...

Link spre comentariu

Revista nr.17 îşi propune următoarele titluri:

 

Tungsram

Kituri româneşti (cu K, să nu se înţeleagă chituri pentru geam ;) )

Primele staţii de emisie în România

Reclame vechi

....

 

Nr. 16. poate fi descărcat de aici: https://www.dropbox.com/s/esnzs49x3386na5/Revista%20Pro%20Radio%20nr%2016%20final%20corectat.pdf?dl=0

 

Dar să nu uitaţi de cotizaţii şi eventuale donaţii suport pentru activitate.

 

Pentru donaţia cotei de 2% folosiţi formularul gata completat http://www.proradioantic.ro/index.php?x=donatii. La an, treceţi 2016! şi nu uitaţi să semnaţi! Apoi, trimite-ţi formularul sau depuneţi-l la ANAF de care aparţineţi...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Mulţumesc pentru confirmări...

 

Mâine, joi la oara 13:00, am fost invitat să prezint arădenilor micile şi marile întreprinderi arădene cu activitatea legată de radio.

Expunerea va fi o pledoarie pentru crearea unui muzeu al radioului la Arad. Aradul Radiourilor Radiourile Aradului... Se va organiza şi o micro expoziţie cu aparate AFA şi IRON.

 

https://www.facebook.com/Pro-Radio-Antic-191957677492045/

 

 

 

post-175977-0-45747700-1490175352_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

10 ani de la infiinţarea asociaţiei Pro Radio Antic.

 

Ideea de a avea, la nivel naţional, o asociaţie a colecţionarilor de aparate radio, s-a înfiripat încă din anul 2006. Însă, traseul legalizării, a necesitat un timp mai îndelungat, mai ales datorită nesiguranţei privind modul de funcţionare a unei asociaţii de acest gen, dar şi datorită birocraţiei încălcite în multiple hârţogării.

Au existat unii, ce-i drept nu mulţi, care m-au sfătuit să nu facem asociaţia, pentru că încă nu este momentul.

Pentru a simplifica demersul avocăţesc, am decis să înfiinţăm asociaţia cu un număr minim de membri (trei), pentru a evita puzderia de semnături şi declaraţii necesare, care ar fi prelungit mult obţinerea aprobărilor.

Cererea pentru dovada disponibilităţii denumirii a fost depusă în 12 noiembre 2007, iar actul constitutiv a fost finalizat şi depus sub numărul 241 la 21 decembrie 2007.

Recunosc că, denumirea asociaţiei nu este tocmai fericită, datorită adăugării termenului ”antic”, care conform Dex, înseamnă: ”care a existat în trecutul îndepărtat sau datează de atunci... vechi, vetust, care nu mai este actual; vechi, învechit, demodat, arhaic”. Fără să mai analizez prea mult, cu această denumire, am obţinut, sub numărul 21 din 22 aprilie 2008, certificatul de înscriere a persoanei juridice fără scop patrimonial. Într-un final, s-a atribuit şi codul de înregistrare fiscală CIF în data de 5 mai 2008.

De atunci,de la depunerea actului constitutiv, au trecut zece ani cu bune şi cu rele.

O revistă bianuală, o serie de expoziţii şi prezentări, un spaţiu virtual pentru colecţii au marcat această primă decadă, la care se adaugă şi trei cataloage color şi două compact discuri cu înformaţii utile colecţionarilor.

Se cuvin mulţumiri tuturor celor care au sprijinit atât moral, cât şi prin contribuţii financiare şi intelectuale, bunul mers al activităţilor. Colecţiile personale postate pe paginile ”muzeului virtual” al asociaţiei sunt o dovadă că acest minunat patrimoniu nu se va pierde, în primul rând, datorită colecţionarilor pasionaţi cu care ne mândrim. La o căutare pe pagina asociaţiei www.proradioantic.ro dă următorul rezultat: 61 membrii care corespund criteriilor de căutare, total membrii cu contribuţii 66 după cum urmeaza: 61 au cotizat ca şi membrii | 14 au facut o donaţie specială | 14 au donat 2% impozit | 3 au facut donaţii în natură | 14 au trimis articole , desigur, pe parcursul celor 10 ani!

Asociaţia Pro Radio Antic este îmbogăţită în mod deosebit datorită colaboratorilor revistei şi consideră că este o cinste şi onoare pentru asociaţie prezenţa lor în râdurile membrilor de onoare care au contribuit la documentarea, protejarea şi promovarea patrimoniului industrial şi cultural autohton.

 

Francisc VISKY

Preşedinte fondator

 

Lista deschisă a membrilor de onoare

Adrian Dunăreanu

Andrei Ciontu

Anton Sandu

Aurel Moldovan †

Constantin Soldan

Cornel Caba

Cornel Marandiuc

Dorel Franc

Ernő Csáki

Florian Ungur

Francisc Nepszlák

George Pataki †

Gheorghe Mihai

Ioan Borbilau

Ion Cărăbaş

Ion Cerăceanu

Ion Simionescu

Ioniţă Dăescu

József Pál

József Lukács

Marc Dan

Mihai Glomnicu

Mihai Hanes

Mihai Neamţu

Mircea Avram

Nona Millea

Pitagora Schorsch

Radu Constantin

Ronald Hochhauser

Tudor Păcuraru

Vasile Ciobăniţa

Vasile Surducan

Link spre comentariu

Cu aceasta ocazie urez Asociatiei si membrilor ei viata indelungata si cat mai multe realizari!

Multumesc D-lui Francisk Visky pentru ideea de a infiinta aceasta asociatie, precum si pentru toate eforturile depuse in activitatea asociatiei.

 

Multa sitma !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări