Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dezbatere tehnica despre trafurile de iesire


sesebe

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 177
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, Marian a spus:

Stiu asta, insa s-a recomandat R-core, ori pentru a avea capacitate semnificativa interbobinaj, infasurarile trebuiesc impartite in mod egal pe cele 2 brate, altfel atat cuplajul cat si capacitatea vor fi mici. Probabil asta se subantelege insa, na...

Transformatoarele R-core nu  intra in discutie  pentru OT fiindca orice componenta continua i-l satureaza rapid si acest lucru duce la micsorarea drastica a inductantei primare , ar fi prea frumos sa fie altfel deoarece un miez de acest tip permite obtinerea unor inductante de sute de H, rezultanta ar fi un numar mic de spire in primar si acest lucru ar reduce capacitatile parazite si rezistenta in c.c.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, merck a spus:

Sau versiunea clasica:

otl.png

se pot folosi: 6P13P, 6C19

sau cu 6AS7:

6as7otl.jpg

 

Acestea sunt amplificatoare OTL adica fara transformator de iesire, nu vad nicio legatura cu titlul topicului

Link spre comentariu

Amplificatoarele astea cu iesire in curent au un mare dezavantaj de care vad ca nu se aminteste nimic:

 - puterea livrata in sarcina depinde de impedanta boxelor fiind direct proportionala cu ea si cum impedanta variaza foarte mult cu frecventa variaza si puterea livrata. Mai trebuie amintit ca se preteaza in special la boxe fara filtre cu un singur difuzor de banda larga.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
1 hour ago, popa marius said:

Acestea sunt amplificatoare OTL adica fara transformator de iesire, nu vad nicio legatura cu titlul topicului

Postul meu raspundea mesajului de mai jos.

5 hours ago, sesebe said:

Aproape jumătate din discuțiile de pe topicurile cu tuburi sint despre trafuri, deci acestea reprezinta cea mai mare problema la amplificatoare. Dacă poți realiza o schema ce nu necesita traf de ieșire atunci ai scăpat de cea mai mare problema (exceptind găsirea unor

tuburi de calitate), și asta se poate dacă impedanta difuzorului este mare și puterea este mic (la căști de exemplu). 

 

Editat de merck
Link spre comentariu
56 minutes ago, sesebe said:

Amplificatoarele astea cu iesire in curent au un mare dezavantaj de care vad ca nu se aminteste nimic:

 - puterea livrata in sarcina depinde de impedanta boxelor fiind direct proportionala cu ea si cum impedanta variaza foarte mult cu frecventa variaza si puterea livrata. Mai trebuie amintit ca se preteaza in special la boxe fara filtre cu un singur difuzor de banda larga.

Pai unde creste impedanta, daca nu compensezi => ai scadere de SPL. Amplificatorul in curent face ca difuzorul sa ofere SPL-ul din graficul oferit de producator independent de impedanta acestuia. 

La amplificatoarele obisnuite pentru a rezolva problema variatiei impedantei nu punem Zobel in filtrul difuzorului?

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 6 minute, merck a spus:

Pai unde creste impedanta, daca nu compensezi => ai scadere de SPL. Amplificatorul in curent face ca difuzorul sa ofere SPL-ul din graficul oferit de producator independent de impedanta acestuia. 

La amplificatoarele obisnuite pentru a rezolva problema variatiei impedantei nu punem Zobel in filtrul difuzorului?

 

Nu-i chiar asa.......mai gindeste-te. Ce se intimpla la rezonanta difuzorului?

Link spre comentariu

Aceasta este caracteristica de frecventa a unui amplificator SE cu atac pe G2 insa daca se masoara doar OT diagrama ar mai liniara, cei care nu cunosc posibilitatile de functionare a unui transformator de iesire in banda de frecventa ar trebui  mai intai sa se documenteze mai temeinic fiindca degeaba un amplificator OTL sau cu semiconductori  au aceasta banda mult mai extinsa daca comportamentul la -1dB intre 20Hz si 20Khz este similar

899400825_ampSEPL519bandadefrecventa.thumb.png.359133bfe61e31805150b0c5eade16ac.png

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 9 ore, Marian a spus:

 

Si teoria este cea care zice ca miezurile de fier sunt incapabile de un raspuns bun la zeci de khz cum afirmi tu.

Nu mai ramane decat sa contraargumentezi cu explicatii teoretice, gen miezul folosit este unul in a carui componenta intra cutare si cutare material, si datorita faptului cutare, sunt asa si pe dincolo...

Adica teorie si tehnica :)

 

Din nou, fix la asta m-am referit anterior.

O masuratoare din care sa rezulte o diagrama bode cu cat mai multe puncte de reper, de unde sa reiasa un palier intre 10 si 50khz, cu zero si pol la capete de maxim -3db. Daca vad asta la un miez din asta de fier ma convingi :)

 

 

Faptul ca n-am tangente cu tuburile n-are legatura cu subiectul dezbatut aici.

Si-apoi in mai bine de 7 ani de moderare pe Elforum am invatat sa separ miturile de realitatea tehnica.

Tot asta incerc sa fac si aici, totusi pentru ca suntem usor offtopic o sa mut discutia asta mai tarziu putin intr-un topic nou.

 

Spor.

 Discutia a inceput la intrebarea lui @carageae, ''cu ce sunt superioare R-core toroidalelor, şi de ce?''

Era vorba de R-Core ca traf de alimentare si in nici un caz nu vorbea nimeni de trafuri de iesire.

Intre timp, @Marian, a creat un topic cu nume FALS, care n-are nici o legatura cu R-CORE.

Uite domnule @Marian, traf cu miez de fier care merge pana la 100KHz

003.jpg

il gasesti in McIntosh MA7000. Daca vrei iti mai pun poze si din alte McIntosh_uri.

Si, app, faptul ca nu ai tangente cu tuburile ar trebui sa te faca sa nu faci afirmatii neverificate despre trafurile de iesire, domeniu in care sunt convins ca nu ai experienta practica si nici teoretica. 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, der_doktor a spus:

 Discutia a inceput la intrebarea lui @carageae, ''cu ce sunt superioare R-core toroidalelor, şi de ce?''

Era vorba de R-Core ca traf de alimentare si in nici un caz nu vorbea nimeni de trafuri de iesire.

Intre timp, @Marian, a creat un topic cu nume FALS, care n-are nici o legatura cu R-CORE.

Uite domnule @Marian, traf cu miez de fier care merge pana la 100KHz

003.jpg

il gasesti in McIntosh MA7000. Daca vrei iti mai pun poze si din alte McIntosh_uri.

Si, app, faptul ca nu ai tangente cu tuburile ar trebui sa te faca sa nu faci afirmatii neverificate despre trafurile de iesire, domeniu in care sunt convins ca nu ai experienta practica si nici teoretica. 

@Marian nu este un sustinator al tuburilor insa ca moderator a procedat corect  in a initia un topic legat de transformatoare OT , ca sa amestecat OTL-uri si alte subiecte  diferite fata de tema face parte dintr-o practica obisnuita a divagatiei care este de neinteles pentru mine, asta este...

Link spre comentariu
24 minutes ago, der_doktor said:

Intre timp, @Marian, a creat un topic cu nume FALS

Ete na, mai ai sa ma acuzi si ca am facut-o in mod tendentios si tacamul ar fi complet :rade:

 

Te inseli, numele nu era fals, in schimb selectia postarilor la despartire a fost una nefericita, o mica eroare pe care mi-o asum si pe care am corectat-o acum, si-am mai sters si-o postare de-a mea mai lunga, pentru ca desi o consider tehnic vorbind corecta, totusi nu prea se incadra nici pe topicul cu amplificatorul de casti si nici aici, era deci offtopic... 

In fapt si postarea asta a ta este offtopic dar nici dincolo nu se incadreaza asa ca ramane aici, oricum din cate vad se divageaza des si mult ( o sa incerc cumva sa limitez asta ).

 

34 minutes ago, der_doktor said:

Uite domnule @Marian, traf cu miez de fier care merge pana la 100KHz

La cat costa e normal sa se comporte bine in frecventa ( vezi ce spunea @gheo23 ).

 

@sesebe scuze ca topicul incepe cu o postare de-a ta dar n-am avut de ales, era prima care amintea despre deficientele trafului de iesire ( ca totusi despre asta este topicul asta creeat din postari scoase din celalalt ).

 

Marius, frumos graficul.

E in sarcina sau in gol?

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, OLIMPIU a spus:

   Excelent,felicitari!    ...asta inseamna scoala!:31

 

transformatorul real.jpg

 

Domnule Lazaroiu, va sugerez sa cititi RDH4, incepand cu pagina 199, nu de alta dar nu aveti dreptate. Aveti aici circuitele echivalente ale unui traf in functie de frecventa

001.png

In nici un caz ''la frecvente inalte comportamentul unui traf devine preponderent capacitiv''

Link spre comentariu
Acum 46 minute, der_doktor a spus:

Domnule Lazaroiu, va sugerez sa cititi RDH4, incepand cu pagina 199, nu de alta dar nu aveti dreptate. Aveti aici circuitele echivalente ale unui traf in functie de frecventa

001.png

In nici un caz ''la frecvente inalte comportamentul unui traf devine preponderent capacitiv''

Ma vad nevoit sa intervin si eu pt ca @OLIMPIU are dreptate:

- La frecvente inalte (sau foarte inalte depinde ce intelege fiecare cu inalte) un traf (mai ales dintre cele utilizate in amplificatoarele cu tuburi) incepe sa aiba un comportament preponderent capacitiv.

 

PS: daca este nevoie ma contrazic si cu bibliile tale de capataii daca este nevoie. Nu ar fi prima data cind as contrazice informatii tiparite deci nu mi-e frica de asa ceva. Unii chiar au inteles ca am dreptate iar in unele cazuri m-am inselat dar acum este clar ca modelul matematic nu este complet, cel putin la inalta frecventa.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări