Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sarcina rezistiva de mare putere


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Bineinteles, de aceea trebuie un ajutor in timp ce sudezi, acolo modifici lungimea arcului, il sscurtezi, il lungesit si ajutorul citeste ce indica aparatul. Asa afli si cum functioneaza Arc Force, daca`l are.

La mine sotia este pe post de ajutor.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Eu nu implic de obicei pe alţii în experimente cu potenţial periculos....de aia şi acum mă ustură pleoapele de la ultimul invertor reparat.:tryre

Că am avut ambiţia să filmez evoluţia curentului în arc, la diverse reglaje ale potenţiometrului.

De fapt a devenit un obicei foarte util, că am mai păţit chestii de genul ,,domnule, la mine acasă aparatul nu a funcţionat,, deşi eu probez de mai multe orice predau ca reparat....dar nu răspund şi de trântelile ce poate le ia pe drum de la posesori.

Editat de validae
Link spre comentariu

Domnule, nu este nici un pericol in a citi un instrument de masura pus pe cablu  stind cu spatele fata de locul unde se sudeaza iar cel care citeste foloseste si ochelarii de sticla.

A sudat si nepotelul de 6 ani, nu`i nimic periculos, masca buna, halat, manusi  si invata.

https://forum.softpedia.com/topic/732645-sudura/page__st__10548#entry25676654

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Stiu, m`am mai "ratoit" la unii pe tema aia dar degeaba, ei tot acolo bat cimpii cu gratie, dumneavoastra i`ati lasat in pace si se ajunge sa se deformeze realitatea, asta este mai nou, "guristii" sint la putere!

Ati fost jignit doar pentru ca asa ati hotarit dumneavoastra, in realitate au fost niste ineptii, nu trebuie bagate si bagati in seama.

In mediul virtual din pacate si exprimarea lasa tot mai mult de dorit, nu mai mult decit acum 2 sau 3 ore un user de dincolo ma intreba de ce folosesc pluralul ! :d

Domnule astia sint oamenii cu astia mergem mai departe.

Eu am primit sigur mai multe calificative si sa spunem jigniri insa spre disperarea interlocutorilor mi se rupe de ele.

Iau in seama calificativele atribuite  de la cei pe care`i cunosc si stiu ce stiu, altfel, sa fim seriosi, comentariile la adresa persoanei in mediul virtual valoreaza fix cit un vint in aer liber, l`am citat pe un coleg de pe Dacia.

Deci totul este sa ne pastram calmul, raspundem calm  si daca trebuie folosim butonul de report, sint topicuri care din pacate degenereaza datorita unui fleme facut in mod constant de unii abonati.

Noi sa fim sanatosi!

 

Grig

Link spre comentariu

La asta m-am gandit deja, dar cred ca e mult spus "amplificator de instrumentatie" . Un simplu operational de precizie, niste semireglabili multitura mai de calitate si cam atat. Ecranat bine intr-o cutiuta. Trebuie sa recunosc ca ideia mi-a dat-o Domnul Bumbu, cu electrodul de carbon. Nu am inca o sarcina de putere, dar o s-o am pana la urma. Cred ca cea mai buna masuratoare a capabilitatii in curent aste in conditii reale de lucru. Am facut deja un pre-experiment, punand aparatul dupa un paravan si pe el am pus o camera foto pe filmare, pe un mic trepied,  in timp ce consumam un electrod. Paravanul l-am pus sa nu dau peste cap sistemul de expunere al camerei. La prima filmare, nu a iesit mare lucru din cauza luminii arcului.De asta am pus paravanul. Este imposibil sa menti o distanta cat de cat constanta a arcului si sa supravegezi si masuratoare de curent. Masuratoarea probabil, din cauza inconstantei arcului, va fi un sir de valori cu o distributie in jurul valorii curentului real al arcului. Filmarea as face-o si la un arc cu electrodul foarte aproape de baie si la o distanta de cativa milimetri, incercand sa pastrez cat de cat o constanta a arcului.

 M-am uitat si dupa un clampmetru de curent continuu, nu sunt deloc ieftine. Mai sunt si sonde care se pot atasa la un instrument comun, sau sonde de curent pentru osciloscop. Nici astea nu sunt ieftine. M-am tot uitat pe TME, au cateva solutii bune la ce imi trebuie mie, dar pretul e pe masura. Cred ca ce pot aborda acum, pastrand costurile la un nivel suportabil, este solutia cu shunt de curent mare. Am pus un link mai sus, sunt destul de ieftine, Nu am experimentat pana acum masuratori de curenti asa mari. M-am mai jucat cu astfel de elemente de circuit, dar la valori mai mici de curent. O fi necesar sa-l ventilez fortat ? Nu-i deloc greu sa pun un ventilator in cutiuta. In fine, mai sap si experimentez la solutia de masurare.

 

 PS. Si mie mi se cam rupe de rautatile din forumuri Domnule Bumbu. Stiti cum se zice, cainii latra, ursul trece:limb: Cred ca de cele mai mute ori, neintelegerile apar pentru ca oamenii nu se cunosc intre ei indeajuns de bine. Pana la urma, dincolo de temperamentul vulcanic al acestui popor unde avem onoarea sa traim cu totii, iese si ceva bun din discutiile purtate. V-as fi foarte recunoscator daca atunci cand ma citati, sa o faceti cu fraza intreaga, altfel, va dati seama se poate intelege altceva...:)

 

"

  • Membru activ
  •  
  • 3,555 posts
  •  
  10 hours ago, digioptic said:

" sunt producator de invertoarte si nici nu castig din depanarea lor.  Ideile sunt bune, nu am frustrari si sunt deschis la experienta.

Editat de digioptic
Link spre comentariu

Scuzele mele, am ratat un NU, corect este:

" Nu sunt producator de invertoarte si nici nu castig din depanarea lor.  Ideile sunt bune, nu am frustrari si sunt deschis la experienta."

 

Asta insa nu inseamna ca nu veti putea face invertoare, totul este sa doriti si sa gasiti o nisa.

Problema este insa pretul mic al produselor chinezesti care chiar daca sint la ora actuala sub orice critica, cele ieftine, fac concurenta si nimeni nu da un ban in plus pe principiul ca`l folosesc o data`n luna si e suficient.

Suntul daca este de 500A nu trebuie ventilat fortat.

Cel mai ieftin pe TME gasit de mine ar fi UT203, poate sint colegi care au experienta cu el.

Pe EMAG ar fi 188 lei, la banii astia cred ca ar merita achizitionat, pina luati mufe, suntul faceti amplificatorul daca neaparat vreti asta...iesit la jumatate de pret.

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Asa este, chinezestile nu au concurenta, mai ales pentru mici meseriasi care nu folosesc prea des aparatul de sudat. Dar stiti foarte bine, chinezestile sunt si bune si mai putin bune. Eu cu chinezesti am facut cateva garduri si cand zic garduri zic de deschideri de peste 20 de metri, o multime de lucruri pe acasa, de la balcoane pana la pergole pentru trandafiri. Mai spre primavara, cand mi-o trece de masurat si experimentat si o fi si mai cald un pic, incep sa fac la vie ceva de catarat.

 

 As avea mai multa incredere in masurarea cu shunt, decat ce-mi da un clampmetru. Stiti cum este, 188 dai cat tot atat primesti de banii dati. Nu zic ca nu o fi bun, dar la pretul ala, nu  poate fi extraordinar. In fine, cred ca merita luat ceva si pe acest principiu de masurare, macar pentru comparatie. Multumesc de ideie.

 

PS Am deja mufe, vin si shunturile (am luat cate doua din cateva valori), am si voltmetrul de panou, mai trebuie interfata de masura...

Editat de digioptic
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări