Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sarcina rezistiva de mare putere


Postări Recomandate

Domule, exista astfel de cleme magnetice de masa gata facute aici:

https://www.suduratm.ro/catalog/accesorii-sudura-23

Desi nu este pe pagina eu stiu ca in magazin este, dati telefon si va lamuriti.

Totusi inainte de asta trebuie sa cunoasteti si dezavantajul, aduna tot ce este pilitura de metal pe ea, daca folositi si flexul distractia este gata.

Este utila doar daca aveti de sudat placi de otel atit de mari sau tevi lungi si nu ajung cablele la o margine si nu doriti sa sudati

un stut de masa.

Aceasta este una dintre cele mai serioase cleme de care puteti avea nevoie:

https://www.suduratm.ro/cumpara/clema-masa-menghina-600a-559

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Simplu, iei  multă țeavă subțire (cât mai subțire) de cupru maleabil și o bobinezi pe un suport ceramic sau pur și simplu o șerpuiești pe un suport plan astfel încât să aibă loc o lungime cât mai mare.Cu metoda Punții Kelvin (four wire resistance measurement) se măsoară apoi rezistența unui segment de minim 5 metri și apoi e suficient să aproximați câți metri vă trebuie ca să ajungeți la o valoare dată.Se pot suda (prin alămire) din loc în loc borne sau,,prize de reglaj,, pentru valori intermediare.Dar vă previn, va trebui foarte multă țeavă subţire, nu va fi deloc ieftină metoda.Avantajul e clar, prin țeavă se poate pompa apă pentru răcire, dar prevăd o instalație impresionantă...

Editat de validae
Link spre comentariu

"Struniti un pic caii" colegi !!! :rade::):57. Nu sunt producator de invertoarte si nici nu castig din depanarea lor.  Ideile sunt bune, nu am frustrari si sunt deschis la experienta. Totusi, oricat de nobil ar fi scopul, trebuie sa ma gandesc daca o astfel de investitie este si rentabila sau, de ce nu, poate avea si o alta utilitate care sa aduca benefici. Un panou solar, de incalzire a apei, ar putea fi o solutie. O serpentina lunga din teava de cupru, vopsita negru pentru randament bun in aplicatia "panou solar" si cam atat. Adica as investi intr-o astfel de serpentina daca ar avea o utilitate imediata. Nu imi este teama sa fac lucruri mari. Dar, vin si problemele. Circuit de apa separat pentru racire, contactare destul de lunga cu cablu de sectiune mare, peste 50mm2. Credeti-ma pe cuvant, daca la serpentina mai treaca, mearga, inchid ochii la pret, la cable, nu prea pot face efortul...:57. Ce ma intereseaza acum, intr-un orizont de timp cat mai apropiat, sa vad capabilitatea in curent la ce am si de ce nu, sa demonstrez si altora, cat duce invertorul lor cu nume... rusesc de-ti bubuie in minte, "ce tanc dom-le ! ":rade:. Chiar si un moft, doar pentru masurare ca scop principal, un set de cable groase de 70 mm2, plus clestele de electrod sa reziste macar putin la 400 de Amperi, ori clema de masa, si ea zice-ce ca duce la aproape 600 de amperi, plus mufele luate repede de la "dede", ca ma grabesc:rade:, si ele scumpe la pret dublu fata de alte site-uri, nu a fest deloc ieftin. Dar, la nevoie, pot fi folosite la sudura, deci nu vor sta uitate in cutia cu cable. 

 

 Nu sunt un sudor cu experienta, imi place sa-mi recunosc limitele, dar vrea sa stiu ca ce vad pe acel afisaj digital de pe panou, sa bata cat de cat cu realitate. La NICI UN  invertor, indiferent de producator, acest sistem de afisare a presupusului curent care il livreaza invertorul, la o pozitie data a potentiometrului de reglare a curentului, NU BATE CU REALITATEA. Pentru simplu motiv ca nu are cum. Nu este decat un voltmetru digital de panou, care masoara tensiunea livrata catre circuitul PWM, de catre potul de panou. Un semipotentiometru regleaza limita afisajului, putund sa faci dintr-un invertor de 120-140 de Amperi, unul care sa arate 300 si mai mult de Amperi. Si uite asa, dragi colegi, "cu televizoru' ati mintit poporu' "...:57 Dar de ce va plictisesc eu cu toate astea...sunt convins ca stiti foarte bine... Bine, dispersia componentelor, diferentele (mici) de inductanta sau permeabilitatea miezului, pot iesi de pe portile fabricilor, invertoare de acelasi model, unele mai capabile altele mai putin capabile in curent. Producatorul le alinie la afisaj pe toate sa arate maxim valoarea din prospect. Abaterile pot fi mici, dar cate mi-au trecut prin mana, de acelasi tip si model, nici unul nu avea limitele afisajului la fel. Doar cele cu controler dedicat. In fine. Eu nu doresc sa ma laud ca am invertor de 300 de amperi sau 400. Daca poate sa scoata doar 280, cel de 300 sau 380 ori mai putin, cel de 400, pai atat vreau sa afiseze pe display. Din experienta, cele trifazate cam bat cu curentul la ce afiseaza, cele monofazate...cuvintele sunt de prisos. Nu fac din sudura o meserie, nu castig zilnic din asta si nu imi permit, deocamdata, invertoare de la firme consacrate. Desi, sincer, o masuratoare  a capabilitatii in curent si la invertoarele cu stelute pe umar, poate revela mari surprize.:limb:

 

 Cum va povesteam mai sus, vreau sa interpun un shunt de 4-500 de amperi, intr-o cutiuta cu doua mufe mama si tata DX50, un voltmetru digital de panou, la care trebuie sa mai pun o interfata de masura intre shunt si voltmetru. Voltmetri "nu stie" decat +_ 1.999 Volti. Nu alimentez virgulita si nici digitul "1" din fata si obtin ce doresc. Mai trebuie doar interfata, de la 75mV ai shuntului, la voltul voltmetrului. Toate astea, cu setul de 70mm2, cositorit peste tot la mufe, la cleste ori la clema...

Link spre comentariu

...cred ca nu ai inteles mare lucru din ce am vrut sa expun mai sus. Sigur ca scopul principal e sa sudezi cu un aparat. Uneori mai vin si la reparat, alteori, vrei sa sti ca nu tot ce zboara se mananca... Scopul este mai nobil decat iti poti inchipui, sunt foarte multi care efectiv "pun botul" la scule care te mint. Oh, scuze, poate nu esti unul care vinde astfel de aparate, am mai intalnit prin forumuri, indivizi cu magazine de produse agricole si care promoveaza cu sarg. De ce trebuie sa traim intr-o tara sufocata de mizerii chinezesti ? 

 

 Dar forumul e o scena de discutii deschise, poti fi deacord, sau poti sa nu fi. Eu am expus ce vreau sa fac. Daca ai vreo ideie despre asta, poti expune. In rest,despre "Amperii bengosi" tocmai faceam vorbire mai sus si este exact contrariul din ce ai inteles tu.

Editat de digioptic
Link spre comentariu
Acum 2 ore, digioptic a spus:

" sunt producator de invertoarte si nici nu castig din depanarea lor.  Ideile sunt bune, nu am frustrari si sunt deschis la experienta.

Domnule, ma faceti sa rid de dimineata, da bine de tot!

:d

Va reamnitesc oarece frustrari:

Ne`am fi bucurat mult daca produceati aparatura de sudura, aveam parte de sfaturi din partea dumneavoastra, la fel cum primiti daca accesati acel magazin de sudura pe care`l "promovez", proprietarul lui este inginer sudor si asigura suport in acest domeniu, a practicat meseria asta, n`a facut un bussines "pe uscat".

Si acesta este un motiv pentru care`l promovez recum si faptul ca citeste si primeste feedback.

Aparate monofazice care sa indice corect va spun vreo 3, Lincoln Speedtec 200C, Awelco 3,2 No Stop, in fapt un Awelco de 130A precum si chinezul galben al meu. Astea detinute de mine.

Mai este o mica problema cu masuratoarea, rezistorul de sarcina trebuie sa fie reglabil...

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Acum as vrea un sfat de la dumneavoastra.Pe cadru este o placuta  pe  care  scrie ruseste  grup de  rezistente   1,96 ohmi  57 amperi si  ceva 100 la suta.Ar fi de ajuns doua in paralel  sau trebuie neaparat trei in paralel ca cu doua miar iesi exact  rezistenta de 0,17 ohmiVa multumesc anticipat .

Link spre comentariu

Domnule, cu rezistenta de 0,17ohmi dumneavoastra la 200A ati avea 34Vdc, tensiune pe care daca invertorul dumneavoastra o duce este minunat, ar suda si cu celulozici.

In fapt cu 0,17 ohmi va situati un pic sub curba de curent la 150Adc, acolo trebuie sa aveti 26Vdc.

In fapt tensiunea nominala la 200A curba normalizata a tensiunii de iesire este de 28Vdc.

Asta ar insemna ca dumneavoastre ati avea nevoie de o rezistenta de 0,14 ohmi.

Pentru 250A aveti nevoie de o rezistenta de test de 0,15 ohmi.

La 300A tensiunea este de 32Vdc

La 400Adc tensiunea nominala este de 36 Vdc, asta aparatul trebuie sa o sustina deci rezistenta de test necesara ar fi de 0,09 ohmi.

Deci daca doriti teste corecte aveti nevoie de rezistenta in trepte.

Se poate si cu o bucata insa nu este char ce trebuie pentru o scula de verificare si trasare a caracteristicii unui invertor.

Deci este un pic mai complicat  sa faceti o treaba exacta.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări