Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE cu atac pe G2


Vizitator

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Liviu.Mihaiu a spus:

Am incercat si sa fac ceva amplificatoare cu un singur tub.
Si am tot cautat trafuri "audio" de iesire care sa mearga corect in coditiile in care trece prin ele curent continuu.
Poate o sa radeti de mine, nu se poate aplica printr-o bobina un curent invers care sa faca ca traful sa nu fie neparat unul special ?
Nu cred ca lampa finala este influentata de asta...

 

 In principiu cred ca se poate dar trebuie sa faci loc pt acel bobinaj - deci sirma mai subțire cel puțin și în plus trebuie sa alimentezi acea înfășurare cu o sursa de curent constant cu o impedanta de ieșire cit mai mare în toată banda de frecvente audio (cel puțin) pt a nu influenta comportamentul audio. 

Link spre comentariu
Acum 19 ore, Liviu.Mihaiu a spus:

Am incercat si sa fac ceva amplificatoare cu un singur tub.
Si am tot cautat trafuri "audio" de iesire care sa mearga corect in coditiile in care trece prin ele curent continuu.
Poate o sa radeti de mine, nu se poate aplica printr-o bobina un curent invers care sa faca ca traful sa nu fie neparat unul special ?
Nu cred ca lampa finala este influentata de asta...

Mr. Shishido a facut asta la un interstage , dar pt comanda unui etaj final in A2 . Curentul de grila al finalei anuleaza curentul anodic al driverului IT, avand sensuri opuse. Se numeste ITTC sau ''roll off interstage''. In clasa A1 nu se poate folosi idea asta.

 

L.E.

Baietii astia care dati DISLIKE_uri aiurea ....puteti specifica si motivul? Ce este gresit in ce am scris mai sus? Cred ca e manuta lui..guru...guru..guru.. iar a pus aplaudacii sa-mi dea negative. 

Asa sa-i ajute Dumnezeu! La fiecare sa-i dea dupa inima si gand.

Editat de Vizitator
Fără atacuri la persoană....
Link spre comentariu

Parca disparusera la un moment dat aceste dislike. Dar cind te ascunzi dupa o clona...asta nu se numeste lasitate?

Der-doktor, dă cu ignore, topicul este foarte interesant, ca nu-i place nu stiu cui, e fix treaba lui. Cum ziceti mai sus, daca are ceva de spus, sa spuna! Scopul cuvintarii, nu este de a impune, ci de a convinge!

Iertat sa-mi fie oftopicăreala.

Editat de icar
Link spre comentariu

Poate că mai bine ar trebui să dispară definitiv acest ,,Like,, şi negativul ,,Dislike,, provenit de pe feisbuc.....că unii au dat în mintea copiilor, se ,,răzbună,, pe cei cărora nu le convin dând ,,dislike,, absolut fără rost.Nu încălzeşte pe nimeni că are o ,,reputaţie,, imensă pe forum, iar numărul de postări sau de ,,like-uri,, nu reflectă întotdeauna calitatea celui care postează, având în vedere că sunt câţiva useri a căror activitate de bază e doar pe la Bodegă....

 

Link spre comentariu
Acum 9 minute, validae a spus:

Poate că mai bine ar trebui să dispară definitiv acest ,,Like,, şi negativul ,,Dislike,, provenit de pe feisbuc.....că unii au dat în mintea copiilor, se ,,răzbună,, pe cei cărora nu le convin dând ,,dislike,, absolut fără rost.Nu încălzeşte pe nimeni că are o ,,reputaţie,, imensă pe forum, iar numărul de postări sau de ,,like-uri,, nu reflectă întotdeauna calitatea celui care postează, având în vedere că sunt câţiva useri a căror activitate de bază e doar pe la Bodegă....

 

De acord,  aceste like-dislike sant niste prostii, se poate aproba sau dezaproba niste teme prin dialog nu prin maraieli !

Link spre comentariu

Am reluat testarea acestui amplificator de la zero cu transformatorul construit dar in prima faza doar etajul final si repetorul ECC88 inlocuit cu 6n6p iar la primul test am utilizat infasurarile de KFB dar nu am fost convins de  raportul Pmax /THD si am renuntat la aceasta configuratie, urmatorul lucru a fost inserarea acestor infasurari de KFB in primar rezultand astfel L=14,4H/ 160Hz  R=52 ohm si Ll=2,7mH/1Khz pentru o putere de iesire de 12w si THD= 2,6%/1Khz si comparativ cu datele amplificatorului original EAR859 testul a iesit aproape identic dar cu o banda mult mai extinsa la frecvente inalte, in schimb la frecvente joase apar limitarile date de inductanta

Mai mult ca sigur prin aplicarea unor reactii locale si cu preamplificatorul pus la punct , performantele se vor imbunatati intr-o oarecare masura

20200911_172941.jpg

20200911_162605.jpg

20200911_164649.jpg

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Усилитель a spus:

As pune inapoi KFB ,mareste nivelul de joase.

Am sa refac experimentul pentru KFB fiindca am gresit la o fazare insa nu ma astept la o extensie pentru frecventele joase fiindca inductanta totala a transformatorului nu va creste, fara KFB si cu infasurarile acesteia inseriate  cu primarul inductanta creste cu aprox 15% deci frecventele joase pot fi favorizate

Link spre comentariu
Acum 13 ore, Усилитель a spus:

As pune inapoi KFB ,mareste nivelul de joase.

Nu "mareste nivelul de joase", scade atenuarea frecvențelor joase. Evident kfb  micșorează Ri etaj final în detrimentul sensibilități la intrare astfel etajul final cu kfb va răspunde mai bine la frecvențe joase chiar atunci când Lp are o valoare relativ mică evident ne raportăm la etajul final fără kfb.

Se poate verifica/vizualiza foarte ușor în prezenta 30Hz-sqw  efectul cu/fara kfb.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
14 minutes ago, valderama said:

 kfb  micșorează Ri etaj final în detrimentul sensibilități la intrare astfel etajul final cu kfb va răspunde mai bine la frecvențe joase chiar atunci când Lp are o valoare relativ mică evident ne raportăm la etajul final fără kfb.

Am dat un like pentru explicatie, insa sunt curios daca rezultatul se poate calcula teoretic sau doar din masuratori practice putem determina cu cat raspunde mai bine la joase cand se foloseste kfb.

Link spre comentariu
Acum 51 minute, simson a spus:

Modificarea raportului de transformare, posibil sa afecteze PSF-ul intr-o oarecare masura.

NU. Punctul static de functionare nu se modifica , doar comportamentul dinamic(putere, armonici , distorsiuni...).

Cred ca merita un studiu acest miez, adica bobinand cca. 3500 de spire(cam 40H inductanta la acelasi intrefier)) cu prize, si stabilind cate spire determina intrarea in saturatie a miezului(care la acest tip de miez se face destul de abrupt) se poate ajunge la un compromis . Bineinteles trebuie sa tinem cont ca peste componenta continua se suprapune si cea alternativa de care spunea Valderama mai sus. Miezurile astea au fost curent folosite la transformatoare de retea care puteau 180w  la retea , deci au resurse. Nu mai stiu exact unde am citit, parca Crowhurst zicea ca un transformator de retea de putere P poate fi un bun candidat pentru un OT de P/3, dar bineinteles ca era o aproximatie si era valabila pentru PP.In cazul SE este alta mancare de peste.  

Link spre comentariu

Așa se manifestă  cu/fără kfb un etaj final EL34-pentodă-SE (traf de ieșire ordinar-chinezesc secțiune miez 8cm² EI).

Atacul pe g1-EL34 (g1 electrod comandă tub final) în imaginile prezentate.

 

40Hz_sqw_cu kfb.JPG

40Hz_sqw_fara kfb.JPG

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
28 minutes ago, gheo23 said:

NU. Punctul static de functionare nu se modifica (cand se modifica raportul de transformare, adica Ra), doar comportamentul dinamic(putere, armonici , distorsiuni...).

Am dat like domnu' @gheo23 . Nu intervii des, dar cand o faci, o faci in cunostinta de cauza :aplauze. Sincer si eu prima data am crezut ca se schimba PSF-ul (creste tensiunea in anod daca scoatem kfb-ul), dar dupa raspunsul tau mi-am dat seama ca ai dreptate! Caderea de tensiune pe kfb nu-i mare => nu se schimba PSF-ul tubului.  

Si o poza ca sa fie mai usor de tinut minte:

Screenshot-2020-09-12-at-08-07-13.png

Ra = 1000, 1500, 2000, 3000 si 4000. 

10 minutes ago, valderama said:

Așa se manifestă  cu/fără kfb un etaj final EL34-pentodă-SE (traf de ieșire ordinar-chinezesc secțiune miez 8cm² EI).

Diferenta este enorma!!! LIKE pentru imagini!

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări