Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

completare filtru


Postări Recomandate

Buna ziua 

Va cer ajutorul in completarea unui filtru la niste incinte care le-am facut  ... nu sunt cine stie ce ...ca difuzoare  am blue tech ew 1205 pentru bass ... comp 34s ca driver si filtre  difp 62 ...  ..dar sunt nemultumit de cum se aud pentru ca au lipsa mediile  ,, acum pentru o minima investitie am ales un difuzor de medii de la SAL  SKN 16...rugamintea mea catre cei ce se pricep sa ma indrume in a completa filtrul existent cu partea de medii ...

 

Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In general el posteaza ironic (citeste "la misto"), dar acum a sarit calul.

I-am dat avertisment la fiecare din ultimile doua postari.

La al treilea [consecutiv] va urma o suspendare mai lunga, pt reconsiderarea atitudinii.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
On 5/3/2020 at 4:43 PM, larbaloo said:

Buna ziua 

Va cer ajutorul in completarea unui filtru la niste incinte care le-am facut  ... nu sunt cine stie ce ...ca difuzoare  am blue tech ew 1205 pentru bass ... comp 34s ca driver si filtre  difp 62 ...  ..dar sunt nemultumit de cum se aud pentru ca au lipsa mediile  ,, acum pentru o minima investitie am ales un difuzor de medii de la SAL  SKN 16...rugamintea mea catre cei ce se pricep sa ma indrume in a completa filtrul existent cu partea de medii ...

 

Multumesc!

Asta este driver-ul?

 

Kenford COMP-34S - 8 Ohm

comp34s-1.jpg

ArtLKE-C34SE2A80515AA014D9CACF93F29EF702

 

 

Electrical Specifications

  • Nominal Impedance 8 Ohm
  • Minimum Impedance 6,43 Ohm
  • Sensitivity (1W/1m)* 103 dB
  • Frequency Range* 1.5 - 20 kHz
  • Nominal Power Handling 35 W
  • Maximum Power Handling 70 W
  • Diaphragm Material Titanium
  • Voice Coil Diameter 1.35", 34.4 mm
  • Former Material Polamide
  • Winding Material Aluminium
    * Mit Dayton 8" WG

Diaphragma Material: Titan
Gewicht: 1,05 kg

 

Am pus in rosu ce sugereaza producatorul.

 

Graficul de mai sus este Dayton 8" WG + Comp34s (scrie in partea de jos a graficului).

 

 

 

Editat de rexel
Link spre comentariu

Multumesc la tuturor ca isi manifesta interesul si incearca sa ajute !

 

http://20200503-193257.jpg este vorba de cele de jos

 

Difuzor profesional Blue Tech EW-1205.     

 Bobina 50,8mm.  Diametru (inch): 12 

 Putere maxima (W): 400 

 Putere garantata (W): 200 

 Raspuns in frecveta (Hz): 45Hz-3KHz 

Sensibilitate (dB): 94

  Impedanta (Ohm): 8 

candva am avut si tabel thiele small dar nu si acum .

 

Filtru 2 cai Blue Tech DYFP-62

  • Numar cai: 2
  • Putere garantata (W): 400
  • Impedanta (Ohm): 8
  • Frecventa de taiere: 2 KHz
  • Panta filtru: 12dB/octava
  • Protectie activa inalte.
  • http://Filtru-pasiv-Blue-Tech-DYFP-62-870x664.j

 

COMP-34S.pdf

 

http://COMP-34-S-page-001.jpg

 

cum am scris si mai sus doresc sa inserez un difuzor care sa redea in banda de medii cu costuri minime....difuzorul ales fiind SAL SKN 16 

 

Diametru (inch) : 6.5
Putere maxima (W) : 60
Putere garantata (W) : 40
Raspuns in frecventa (Hz) : 300 6000
Sensibilitate (dB) : 88
Impedanta (Ohm) : 8

 

acestuia fiind necesar filtru care as dorii sa ma indrumati sa il  fac .

Nu stiu sa va spun la ce fregventa de taiere doresc sa fie filtrul de medii , ceva care sa completeze cumva plaja de fregventa intre comp. 34s si woofer 

Nu posed schema filtrului
Sunt deschis si la alte sugestii

Editat de larbaloo
completare
Link spre comentariu

Da cred ca da acesta este driverul meu domnule REXEL .Din mai multe motive nu pot ajunge la locatia in care sunt boxele ca sa le desfac pentru a desena schema filtrului mai devreme de 3 luni aproxiumativ... ce sensibilitate in db ar fiii eficienta la diful de medii in cazul meu ? si ce putere ar trebuii sa aiva ?

Daca are cineva posibilitatea sa posteze o poza cu traseele de la filtrul dyfp 62 pentru a determina o schema as ramane indatorat ..... am cautat pe net si nu am gasit nimic .

Editat de larbaloo
completare
Link spre comentariu

Pune imaginile pe altceva ca nu se deschid.

Nu stiu cum nu ai tu medii cu filtrul ala, nu de alta dar difp-62 e taiat foarte jos pe la 2Khz.Ai grija cu puterea pe dyfp-62 cu compu ala.

 

 

LE:Din ce imi amintesc pe inalte are o bobina de 0.7Mh cu 4.7uf iar pe bas tot 0.7Mh cu 10Uf.

Editat de lorin
Link spre comentariu

Va invartiti cu totii in jurul cozii.

Raspunsul corect UNIC  la intrebarea pusa in primul post este ca NU se poate modifica filtrul DYFP62  care este pe 2 cai intr-un filtru pe 3 cai. Nici macar nu se pot refolosi piesele de pe el, un filtru pe 3 cai necesita cu totul alte frecvente de taiere deci trebuie cu totul alte componente.

Un filtru pe 3 cai [bun] se face de la zero si este o solutie mai scumpa decat difuzoarele pt care trebuie facut [!]

Ce se poate face la acea boxa pe 2 cai cu acele difuzoare este sa se modifice cat de cat filtrul pt a se imbunatati sunetul fara a se adauga difuzor de medii. 

Prima treaba este sa se lase wooferul liber - se filtreaza doar driverul. Daca nici asa nu sunt destule medii, unica solutie este inlocuirea wooferului.  

Culmea este ca acest difuzor este cunoscut ca dand destul de multe medii.

 

De curiozitate - in ce stare sunt difuzoarele - au fost cumva reparate vreodata ?

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări